Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zwyżkują; Fed w centrum uwagi

Futures w USA rosną, a indeksy w Europie są na minusach. Inwestorzy czekają na decyzję Fedu, zastanawiają się nad wysokością obniżki stóp proc. i dalszymi perspektywami dla polityki monetarnej. Obligacje osłabiają się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,11 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,11 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,17 proc.

Rezerwa Federalna USA wyda decyzję ws. stóp proc. w środę o godz. 20.00 czasu polskiego. Zdecydowana większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera (92 ze 101) spodziewa się cięcia o 25 pb. Według narzędzia FedWatch firmy CME, prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w USA o 50 pb. wynosi obecnie 65 proc., co stanowi wzrost wobec 30 proc. szacowanych tydzień temu.

Koszty kredytu w USA utrzymują się na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad od lipca 2023 r., kiedy to bank centralny po raz ostatni podniósł stopy procentowe o 25 pb. do przedziału od 5,25 proc. do 5,50 proc.

„Powell musiałby przedstawić solidne makroekonomiczne uzasadnienie dla ruchu o 50 pb., aby taki ruch nie wyglądał jako dostosowywanie się do oczekiwań rynkowych dotyczących stóp. Nawiasem mówiąc, Powell musiałby pokazać też, że obniżka o 50 pb. nie jest ruchem wykonywanym w panice. Brak takiego zapewnienia może spowodować zamieszanie na giełdach” — podali w raporcie analitycy z ING Banku.

„Bez względu na decyzję, rynki zareagują. To niezwykłe, że Fed pozostawia rynek w niepewności do tego stopnia przed spotkaniem, zwłaszcza tak blisko wyborów prezydenckich w USA. Mogę jedynie przypuszczać, że sam komitet jest podzielony” — powiedział Steven Bell, główny ekonomista Columbia Threadneedle.

Analitycy zastanawiają się także nad perspektywami dla stóp procentowych w nadchodzącym czasie.

Joe Tuckey, szef analizy walutowej w Argentex, powiedział, że początkowa obniżka stóp proc. o 50 pb. przez Fed historycznie poprzedzała zwiększone zyski na rynkach akcji, zwłaszcza w 2007 r. przed Wielkim Kryzysem Finansowym i na początku lat 2000 przed pęknięciem bańki technologicznej.

„W istocie potrzeba większego obniżenia wskazuje na obawy dotyczące wzrostu PKB i przyszłe problemy gospodarcze” — powiedział Tuckey.

Jednak Hani Redha, zarządzający portfelem wielu aktywów w PineBridge Investments, powiedział, że bardziej istotne jest przyjrzenie się wycenom rynkowym cięć o wartości ponad 270 pb. do końca 2025 r.

„Dane ekonomiczne nadal nie są wystarczająco decydujące, aby nadać kierunek rynkowi. Myślę, że początkowo reakcja będzie niejednoznaczna, ale prawdopodobnie akcje nadal będą mogły się utrzymać na obecnych poziomach, dopóki nie nastąpi bardziej zdecydowane załamanie w danych” — powiedział Redha, który wspierał sektory defensywne.

„Wykres kropkowy dot-plot, który będzie towarzyszył dzisiejszemu komunikatowi, ma kluczowe znaczenie dla oczekiwań dotyczących stóp procentowych. Jeśli wykres wskaże, że być może nie otrzymamy dziesięciu obniżek, tylko sześć lub siedem, to oczywiście będzie to również oznaczać, że rynki przyjrzą się temu i dokonają ponownej wyceny oczekiwań” — powiedział z kolei Torsten Slok, główny ekonomista w Apollo Global Management.

Intuitive Machines rośnie o 55,5 proc. przed sesją po zdobyciu kontraktu na usługi nawigacyjne o wartości 4,8 mld USD od NASA.

General Mills spada o 2 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak producent żywności opublikował kwartalne wyniki finansowe – skorygowany zysk na akcję był zgodny z oczekiwaniami.

Sirius XM Holdings zyskuje 2,5 proc. przed sesją po tym, jak Guggenheim podniósł rekomendację dla akcji firmy radiowej do „kupuj” z „neutralnie”.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,04 proc., do 41.606,18 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 5.634,58 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,20 proc. do poziomu 17.628,06 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 17,57 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,37 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,04 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,37 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,6 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,41 proc.

Pandox spada o 4 proc. po tym, jak ten szwedzki zarządca nieruchomości hotelowych zaoferował 10,8 mln akcji ze zniżką za pośrednictwem ABG Sundal Collier.

Spectris traci 4 proc. Analitycy HSBC obniżyli rekomendację dla akcji tej spółki do "trzymaj" z "kupuj".

Campari idzie w dół o 5 proc., do najniższego poziomu od ponad 4 lat, po tym, jak prezes tej włoskiej spółki produkującej napoje, Matteo Fantacchiotti złożył rezygnację z "powodów osobistych".

Ackermans & van Haaren NV zyskuje 2 proc. Analitycy Berenberg rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji spółki na poziomie "kupuj".

Ubisoft rośnie o 6 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "powyżej rynku" z "równo z rynkiem" przez analityków BMO Capital Markets.

Lonza zniżkuje o 2,5 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki do "trzymaj" z "kupuj" przez analityków Intron Health.

Dolar osłabia się o 0,04 proc. wobec koszyka walut do 100,85 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,06 proc. do 1,1120.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 141,88.

Kurs funta zwyżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,3213.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 4 pb. do 3,68 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 3,99 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +5 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -119 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb. do 2,18 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,69 proc. do 70,69 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,69 proc. do 73,20 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ ana/

udostępnij: