Przejdź do treści

udostępnij:

Medicalgorithmics kontynuuje rozwój na rynku badań klinicznych

Medicalgorithmics podpisał umowę o współpracy przy realizacji badania klinicznego, które dotyczy wykrywania migotania przedsionków po operacjach niekardiologicznych. W badaniu zostaną wykorzystane rozwiązania technologiczne spółki: autorskie algorytmy AI i urządzenia PocketECG. Umowa z Population Health Research Institute (PHRI), jednostką badawczą Hamilton Health Sciences Corporation i McMaster University w Kanadzie została podpisana na 24 miesiące i obejmie ośrodki zlokalizowane w Kanadzie i Hiszpanii z możliwością rozszerzenia na kolejne państwa. To już trzecia umowa polskiego medtechu w obszarze badań klinicznych. 

Celem badania, realizowanego przez PHRI, jest wykrywanie migotania przedsionków po operacjach, które nie były bezpośrednio związane z sercem i układem krwionośnym. W ramach współpracy PHRI będzie korzystać z 60 urządzeń PocketECG oraz platformy do analizy wyników EKG, wykorzystującej algorytmy sztucznej inteligencji do diagnostyki zaburzeń pracy serca. Medicalgorithmics zapewni także monitorowanie EKG w czasie rzeczywistym oraz powiadomienia o krytycznych zdarzeniach przez cały okres trwania badania.

- Współpraca przy realizacji badań klinicznych to dla Medicalgorithmics nowy obszar rozwoju biznesu, który z sukcesem rozwijamy na całym świecie. Szczególnie perspektywiczny jest obszar zabezpieczenia kardiologicznego w badaniu nowych leków, ale jak widać skutecznie nawiązujemy współpracę również przy innych badaniach. Medicalgorithmics jest jednym z niewielu dostawców na świecie, dysponujących najwyższej klasy technologią, mogącą w taki sposób wspierać realizację badań klinicznych. To również zasługa naszej obecności na wielu światowych rynkach – mówi Magdalena Ślusarczyk, dyrektor ds. klinicznych i wdrożenia produktów w Medicalgorithmics.

Zgodnie ze strategią rozwoju spółki na lata 2023-26, komercyjny udział w badaniach klinicznych ma być jedną z nowych nóg biznesowych Medicalgorithmics. Podpisanie umowy z PHRI oznacza, że polski medtech jest obecnie zaangażowany w trzy tego typu projekty. Chodzi o współpracę z Simbec Orion, w ramach której w I kwartale br. rozpoczęła się właściwa faza testowania nowego leku – doustnego inhibilitora CHIT1 (OATD-01) u około 100 pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną. Spółka dostarcza także usługi bezpieczeństwa kardiologicznego w badaniu klinicznym GOAL-HF, realizowanym przez szwedzką firmę biofarmaceutyczną AnaCardio. W obu projektach wykorzystywane są urządzenia do monitoringu pracy serca PocketECG wraz z platformą diagnostyczną. Wspomagany przez algorytmy sztucznej inteligencji system umożliwia zdalne monitorowanie w czasie rzeczywistym pracy serca pacjentów, biorących udział w testach nowych substancji.

Medicalgorithmics aktywnie prowadzi rozmowy o udziale w kolejnych międzynarodowych projektach badań klinicznych w roli dostawcy usług bezpieczeństwa kardiologicznego.

Medicalgorithmics to globalny dostawca oprogramowania do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, wykorzystującego autorskie algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych EKG oraz danych tomografii komputerowej serca. Firma od prawie 20 lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad systemami do diagnostyki arytmii EKG obejmujące oprogramowanie, algorytmy AI oraz autorskie urządzenia do monitorowania EKG działające w trybie online PocketECG. Produkty polskiej firmy usprawniają procesy analizy i znacząco redukują czas potrzebny do analizy badań EKG. Firma rozwija i komercjalizuje również rewolucyjną technologię VCAST, będącą oprogramowaniem wykorzystującym algorytmy sztucznej inteligencji do segmentacji i rekonstrukcji naczyń wieńcowych na podstawie obrazów z tomografii komputerowej serca w celu diagnostyki choroby wieńcowej. W porównaniu do obecnie powszechnie stosowanych, kosztownych i wysoce inwazyjnych przeprowadzanych w szpitalu procedur diagnostycznych (koronografii), VCAST oferuje całkowicie nieinwazyjną, szybszą i istotnie tańszą, a więc bardziej dostępną metodę diagnostyczną choroby niedokrwiennej serca. Amerykański HearthFlow Inc. to pierwsza firma, która uzyskała certyfikację FDA na komercjalizację podobnej technologii w USA, wg ostatnich informacji firma jest wyceniana na 1,5 mld USD. Cleary Inc., drugi amerykański medtech obecny na tym rynku wyceniany jest na blisko 1 mld USD (za serwisem dealroom.co). 

Zgodnie ze strategią rozwoju ogłoszoną w czerwcu 2023 roku, opracowaną przy udziale głównego akcjonariusza Medicalgorithmics, Biofund Capital Management LLC, firma zmieniła swój model biznesowy. Odeszła od oferowania wyłącznie zamkniętego systemu diagnostyki kardiologicznej powiązanego z własnymi urządzeniami monitorującymi serce. Nowa strategia koncentruje się na sprzedaży technologii AI do bezinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej w tym platformy do analizy wielodniowych zapisów EKG z wykorzystaniem autorskich algorytmów sztucznej inteligencji jako samodzielnego produktu, a także integracji z urządzeniami i systemami IT partnerów oraz nowej platformy VCAST. Oprogramowanie Medicalgorithmics może być licencjonowane przez klientów, a firma zarabia na opłatach w różnych modelach, w tym tych opartych na liczbie wykonanych analiz danych EKG.

udostępnij: