Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; dane o inflacji w centrum uwagi

Kontrakty w USA zwyżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oceniają odczyt deflatora PCE w USA za sierpień, który był w dużej mierze niższy od oczekiwań. Obligacje umacniają się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,13 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,16 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,16 proc.

Inwestorzy analizują dane o inflacji w USA. Deflator PCE w USA w sierpniu wyniósł 2,2 proc. rdr, wobec 2,5 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,3 proc.

Bristol Myers Squibb rośnie o 4 proc. przed sesją po tym, jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła jego lek na schizofrenię, zapewniając pacjentom opcję leczenia, która łagodzi objawy zaburzenia psychicznego bez typowych skutków ubocznych.

Costco Wholesale spada o 1 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka nie spełniła oczekiwań rynku co do przychodów w czwartym kwartale roku finansowego.

Akcje Dollar General spada o 2 proc. przed sesją po tym, jak Citigroup obniżył rekomendację dla akcji tej sieci sklepów dyskontowych do „sprzedaj” z „neutralnie”.

Akcje notowanych w USA chińskich firm, takich jak Alibaba rosną o 0,5 proc. przed sesją, PDD Holdings zwyżkują o 2 proc. a Li Auto o 0,5 proc. po tym, jak najwyżsi urzędnicy w Chinach obiecali dalsze wsparcie fiskalne mające na celu wsparcie dla osiągnięcia rocznych wytycznych gospodarczych i rozwoju społecznego.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,62 proc., do 42.175,11 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 5.745,37 pkt. To nowy historyczny szczyt indeksu. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,6 proc. do poziomu 18.190,29 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 15,26 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,6 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 1,1 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,45 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,37 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,42 proc. Indeks referencyjny osiągnął rekordowy poziom 526,72 pkt. na początku sesji i jest na drodze do zanotowania najlepszego tygodnia od ponad miesiąca, jeśli wzrosty się utrzymają.

Daniela Hathorn, starsza analityczka rynkowa w CapitalCom, powiedziała, że inwestorzy mogą mieć wątpliwości, czy jest wystarczająco dużo dynamiki, aby wzrosty mogły być kontynuowane po osiągnięciu tych rekordowych poziomów.

„Możemy zobaczyć trochę konsolidacji od tego momentu” - powiedziała Hathorn.

Akcje włoskiej firmy Moncler rosną o 9,5 proc. po tym, jak jej prezes Ruffini zawarł umowę z LVMH, na mocy której sprzedawca detaliczny nawiąże współpracę z Ruffini w celu zwiększenia inwestycji w tę luksusową grupę.

Akcje spółek produkujących dobra luksusowe z ekspozycją na Chiny rosną. LVMH rośnie o 1,5 proc., Kering o 4,5 proc., Hugo Boss o 5 proc. i Burberry zyskuje 6,5 proc. Optymizm w tym sektorze jest napędzany ogłoszeniem nowych środków stymulujących gospodarkę Chin i obniżkę stóp proc. przez tamtejszy bank centralny.

Hiszpański bank Banco Sabadell spada o 1 proc. Pożyczkodawca jest przedmiotem wrogiej próby przejęcia przez większy hiszpański bank, BBVA.

Dolar osłabia się o 0,18 proc. wobec koszyka walut do 100,37 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,1 proc. do 1,1165.

Kwotowanie USD/JPY zniżkuje o 1,34 proc. do 142,85. Kurs jena umocnił się po tym, jak Shigeru Ishiba, były minister obrony Japonii, został w piątek wybrany na szefa rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) i zastąpi Fumio Kishidę na stanowisku premiera.

Kurs funta zniżkuje o 0,12 proc. wobec dolara do 1,3398.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb. do 3,76 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 3 pb. do 4,1 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +16 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -87 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb. do 2,14 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad zniżkują o 0,15 proc. do 67,58 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,25 proc. do 71,41 USD/b.

(PAP Biznes)

kek/ gor/

udostępnij: