DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga spadków, ale Dow ma nowy rekord
Piątkowa sesja na giełdach amerykańskich zakończyła się przewagą spadków, ale indeks Dow Jones zanotował historyczny rekord i trzeci z rzędu wzrostowy tydzień. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane z gospodarki USA.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,33 proc., do 42.313,00 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,13 proc. i wyniósł 5.738,17 pkt. To nowy historyczny szczyt indeksu.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,39 proc. do poziomu 18.119,59 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,62 proc. do 2.223,50 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 9,63 proc., do 16,83 pkt.
W skali całego tygodnia S&P 500 i Dow wzrosły po około 0,6 proc. Nasdaq zyskał w tym czasie prawie 1 proc.
Daniela Hathorn, starsza analityczka rynkowa w CapitalCom, uważa, że inwestorzy mogą mieć wątpliwości, czy jest wystarczająco dużo dynamiki, aby wzrosty mogły być kontynuowane po osiągnięciu tych rekordowych poziomów.
"Możemy zobaczyć trochę konsolidacji od tego momentu" - powiedziała Hathorn.
Inwestorzy analizują dane o inflacji w USA. Deflator PCE w USA w sierpniu wyniósł 2,2 proc. rdr, wobec 2,5 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,3 proc.
Bristol Myers Squibb zyskał prawie 2 po tym, jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła jego lek na schizofrenię, zapewniając pacjentom opcję leczenia, która łagodzi objawy zaburzenia psychicznego bez typowych skutków ubocznych.
Costco Wholesale spadł prawie 2 proc. po tym, jak spółka nie spełniła oczekiwań rynku co do przychodów w czwartym kwartale roku finansowego.
Akcje Dollar General wzrósł niespełna 1 proc., chociaż Citigroup obniżył rekomendację dla akcji tej sieci sklepów dyskontowych do „sprzedaj” z „neutralnie”.
Rosły akcje notowanych w USA chińskich firm, takich jak Alibaba, PDD Holdings, Li Auto po tym, jak najwyżsi urzędnicy w Chinach obiecali dalsze wsparcie fiskalne mające na celu wsparcie dla osiągnięcia rocznych wytycznych gospodarczych i rozwoju społecznego.
Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, we wrześniu wzrósł do 70,1 pkt. z 67,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 69 pkt.
Oczekiwana przez badanych we wrześniu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 2,7 proc. wobec 2,8 proc. poprzednio, w długim terminie 3,1 proc. wobec 3,0 proc. poprzednio.
Zapasy amerykańskich hurtowników w sierpniu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano +0,2 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,3 proc., po korekcie.
Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 0,2 proc. mdm, po wzroście o 0,5 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. mdm.
Dochody Amerykanów wzrosły o 0,2 proc. wobec +0,3 proc. miesiąc wcześniej. Tu rynek oczekiwał wzrostu o 0,4 proc. mdm.
Deflator PCE w USA w sierpniu wyniósł 2,2 proc. rdr, wobec 2,5 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,3 proc. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 2,7 proc. rdr vs 2,6 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 2,7 proc. rdr.
W ujęciu mdm deflator PCE wyniósł 0,1 proc., wobec 0,2 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano +0,1 proc.
Bez cen żywności i energii, deflator PCE wyniósł 0,1 proc. mdm wobec +0,2 proc. mdm miesiąc wcześniej. Oczekiwano +0,2 proc.
Deflator PCE (personal consumption expenditure deflator) jest miarą zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów. W ujęciu bazowym nie bierze pod uwagę cen żywności i energii. Deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen. Uśredniony cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2,0 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 1,32 proc. do 68,56 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent rosną o 1,03 proc. do 72,34 USD/b.
(PAP Biznes)
pr/