Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty, na plusach cały wrzesień i trzeci kwartał

Poniedziałkowa sesja na giełdach amerykańskich zakończyła się wzrostami i nowym rekordem wszech czasów indeksu S&P 500. Cały wrzesień i trzeci kwartał rynki akcji zakończyły na plusach, ale przed inwestorami historycznie trudny i bardzo zmienny październik.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,04 proc., do 42.330,15 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,42 proc. i wyniósł 5.762,48 pkt. To nowy historyczny szczyt indeksu.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,38 proc. do poziomu 18.189,17 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,27 proc. do 2.230,28 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 1,36 proc., do 16,73 pkt.

Akcje wzrosły na zamknięciu, wymazując straty bezpośrednio po komentarzu prezesa Fed Jerome'a Powella. Powiedział on w poniedziałek, że mogą nadejść kolejne obniżki, ale ostrzegł, że bank centralny nie ma ustalonej ścieżki. Jeśli gospodarka pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, to w tym roku spodziewa się dwóch obniżek stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego każda.

"To nie jest komitet, który czuje, że spieszy się z szybkim obniżeniem stóp" – powiedział Powell.

Rynki miały trudny początek września, który jest historycznie najsłabszym miesiącem dla rynku akcji. Potem jednak akcje odbiły, gdy Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o pół punktu.

W całym wrześniu Dow i S&P 500 wzrosły o prawie 2 proc. Technologiczny Nasdaq wzrósł we wrześniu o 2,7 proc.

Akcje zmagały się z problemami w wielu momentach trzeciego kwartału, co skłoniło inwestorów do zastanowienia się, czy duże zyski w 2024 r. utrzymają się. Jednak w skali całego trzeciego kwartału Dow wzrósł o ponad 8 proc. Indeksy S&P 500 i Nasdaq wzrosły odpowiednio o 5,5 i 2,5 proc. od początku lipca.

"Hossa przetrwała historycznie najsłabszy kwartał roku" – powiedziała Emily Bowersock Hill, dyrektor generalna Bowersock Capital Partners.

"Prawdopodobnie trend pozostanie nienaruszony co najmniej do końca roku, ponieważ zyski pozostają silne, stopy procentowe spadają, a konsumenci nadal wydają pieniądze" - dodała.

Chociaż inwestorzy są zasadniczo optymistycznie nastawieni do ostatniego kwartału roku, to październik ma niepokojącą historię dla rynków. Jest to znany jako czas ekstremalnej zmienności. Niektóre z historycznie najmocniejszych przecen na Wall Street miała miejsce właśnie w tym miesiącu.

„Rynek poradził sobie z typowym dla niego trudnym wrześniem lepiej niż się spodziewaliśmy. Teraz, gdy wkraczamy w silniejszy okres sezonowy, w połączeniu z początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed i korzystnymi warunkami technicznymi, spodziewamy się, że zapewnią one wiatr w żagle do końca roku” — powiedział analityk Canaccord Genuity Michael Welch.

Pierwszy tydzień października upłynie w oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy USA (payrolls) za wrzesień. Inwestorzy oczekują przyrostu liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA o 130 tys. wobec 142 tys. poprzednio.

Jak wynika z danych narzędzia FedWatch firmy CME Group, oczekiwania dotyczące kolejnej obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych na listopadowym posiedzeniu przez Rezerwę Federalną wynoszą obecnie 61 proc.

„Bezrobocie zbliżone do prognozy Fed na koniec roku wzmocniłoby wycenę obniżki o 50 pb. Większe ryzyko dla wycen rynkowych, które powrócą do wyceniania obniżek o 25 pb., może wiązać się z nieoczekiwanie silnym odczytem" - napisali analitycy Citigroup w raporcie.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł we wrześniu do 46,6 pkt. z 46,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 46,0 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 0,04 proc. do 68,21 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,31 proc. do 71,76 USD/b.

(PAP Biznes)

pr/

udostępnij: