Medicalgorithmics ma zgodę na komercjalizację w Kanadzie dla najnowszej generacji algorytmów sztucznej inteligencji DeepRhythmAI
Algorytmy sztucznej inteligencji DeepRhythmAI (DRAI), wykorzystywane do analizy danych EKG, uzyskały rejestrację Health Canada na stosowanie w Kanadzie. To kolejna zgoda regulacyjna – po amerykańskiej FDA i europejskim certyfikacie CE – dla najnowszej generacji algorytmów AI opracowanych przez Medicalgorithmics. Kanada jest jednym z kluczowych rynków dla spółki, na którym oferuje ona swoje usługi w zakresie analizy danych EKG.
DeepRhythmAI (DRAI) to zaawansowany zestaw algorytmów sztucznej inteligencji, zaprojektowany z myślą o dostarczaniu szybkich i precyzyjnych wyników analizy EKG, wspierających diagnostykę arytmii serca. Algorytmy DRAI zostały wytrenowane na danych obejmujących ponad 3,6 miliona dni zapisów EKG, co czyni je jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań tego typu na świecie. Skuteczność technologii potwierdzono w badaniu DRAI MARTINI, zaprezentowanym na początku września br. podczas ESC Congress 2024 w Londynie – największej konferencji kardiologicznej w Europie. Badanie, przeprowadzone na próbie ponad 14 tys. pacjentów, z udziałem ponad 50 kardiologów z USA, Kanady i Europy, wykazało, że algorytmy DRAI popełniają 14 razy mniej błędów w analizie danych EKG i identyfikowaniu krytycznych przypadków arytmii serca niż wytrenowani technicy EKG.
– Kanada jest dla Medicalgorithmics jednym z najważniejszych rynków, na którym od wielu lat oferujemy nasze produkty do analizy danych EKG. Cieszymy się, że Ministerstwo Zdrowia Kanady (Health Canada), odpowiedzialne za certyfikację produktów medycznych, wydało licencję dla nowej generacji naszych algorytmów DeepRhythmAI. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować to rozwiązanie naszym kanadyjskim użytkownikom, co przyczyni się do podniesienia jakości świadczonych usług i w konsekwencji zwiększy liczbę użytkowników naszego oprogramowania – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu i CTO Medicalgorithmics.
Od 2018 roku strategicznym partnerem Medicalgorithmics na rynku kanadyjskim jest firma m-Health Solutions, specjalizująca się w diagnostyce kardiologicznej i zdalnym monitorowaniu pracy serca. W połowie 2023 roku strony rozszerzyły współpracę: polska spółka dostarczyła do Kanady 300 urządzeń do monitorowania pracy serca PocketECG IV generacji oraz zintegrowała inne urządzenia partnera z własnym oprogramowaniem i algorytmami do diagnostyki kardiologicznej.
W procesie rejestracji w Health Canada znajduje się również stworzona przez Medicalgorithmics platforma chmurowa DeepRhythm Platform (DRP). Medicalgorithmics oczekuje, że po uzyskaniu licencji dla DRAI, regulator w krótkim czasie wyda zgodę na dopuszczenie do obrotu również najnowszej platformy DRP w Kanadzie. Umożliwi to kanadyjskiemu partnerowi korzystanie z najnowszej technologii spółki, co wzmocni pozycję Medicalgorithmics i może przyspieszyć wzrost przychodów oraz liczbę pacjentów objętych badaniami w Kanadzie.
Zestaw algorytmów DRAI w połączeniu z platformą DRP stanowi nową generację produktów Medicalgorithmics, oferującą wysoką wydajność, skalowalność oraz bezpieczeństwo w diagnostyce arytmii serca. W pierwszej połowie tego roku spółka zakończyła proces uzyskiwania zgód regulacyjnych dla obu rozwiązań na rynkach amerykańskim i europejskim. Medicalgorithmics udostępnia klientom w USA i Europie algorytmy DRAI jako samodzielny produkt lub w połączeniu z platformą DRP, dzięki której lekarze i technicy EKG uzyskują szybki dostęp do wyników analizy. Oba rozwiązania zostały już z sukcesem skomercjalizowane u pierwszych klientów.
Medicalgorithmics to globalny dostawca oprogramowania do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, rozwijający autorskie algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych EKG oraz tomografii komputerowej serca. Zgodnie z nową strategią, która powstała w czerwcu 2023 r. we współpracy z funduszem BioFund – największym akcjonariuszem spółki – firma opiera swoją działalność na nowatorskich technologiach wykorzystujących algorytmy AI i automatyzacje procesów. Medicalgorithmics działa na rynku technologii medycznych od blisko 20 lat, co sprawia, że spółka ma bogate doświadczenie w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowe nad systemami do diagnostyki arytmii EKG. Obejmuje to zarówno oprogramowanie, algorytmy AI jak i urządzenia do monitorowania EKG, działające w trybie online, takie jak PocketECG oraz off line patch kardiobeat.ai. Produkty polskiej firmy usprawniają procesy analizy i znacząco skracają czas potrzebny do analizy badań EKG. Spółka rozwija także rewolucyjną technologię VCAST. Jest to oprogramowanie wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji do segmentacji i rekonstrukcji naczyń wieńcowych na podstawie obrazów z powszechnie dostępnej tomografii komputerowej serca, co umożliwia diagnostykę choroby wieńcowej, będącej jednym z głównych powodów zawału serca. W porównaniu do obecnie stosowanych, kosztownych i wysoce inwazyjnych przeprowadzanych w szpitalu procedur diagnostycznych, takich jak koronarografia, VCAST oferuje całkowicie nieinwazyjną, szybszą i znacznie tańszą metodę diagnostyki choroby niedokrwiennej serca, a co za tym idzie – bardziej dostępną. Amerykańska firma HeartFlow Inc. była pierwszą, która uzyskała certyfikację FDA na komercjalizację podobnej technologii w USA; według ostatnich informacji jest wyceniana na 1,5 mld USD. Cleary Inc., drugi amerykański medtech obecny na tym rynku, wyceniany jest na blisko 1 mld USD (za serwisem dealroom.co). Technologia VCAST jest obecnie w procesie certyfikacji CE, a Spółka oczekuje zakończenia tego wymagającego procesu w najbliższym czasie, co umożliwi jej rozpoczęcie komercjalizacji VCAST.