Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach przeważają spadki indeksów

Na europejskich giełdach główne indeksy przeważnie spadają w ślad za słabszymi nastrojami na rynkach w Azji. Inwestorzy oceniają rosnące przeciwności dla firm w Europie i kondycję amerykańskiej gospodarki. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,26 proc.

FTSE 100 rośnie o 0,27 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,33 proc.

DAX idzie w dół o 0,38 proc.

Tesco zyskuje 4 proc. po podwyższeniu przez spółkę rocznej prognozy zysku.

Boygues spada o 6,1 proc. po aktualizacji swoich wytycznych finansowych.

FDJ traci 5,3 proc. Analitycy CIC obniżyli rekomendację dla akcji tej spółki do "neutralnie".

Traderzy siadają w czwartek przy swych biurkach w obliczu rosnących przeciwności dla firm w Europie po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron poparł tymczasowy podatek od największych krajowych firm, popierając strategię nowego rządu.

Rząd Francji ogłosił w środę plany cięć wydatków i podwyżkę podatków - na kwotę ok. 60 mld euro - w przyszłym roku. Celem tych działań jest ograniczenie rosnącego deficytu budżetowego i wzmocnienie zaufania inwestorów do robienia biznesu we Francji.

Paryż jest zdecydowanie najgorzej radzącym sobie rynkiem akcji w Europie w tym roku, podczas gdy Mediolan, Frankfurt, Madryt i Londyn mogą pochwalić się dwucyfrowymi zwyżkami.

Francuski indeks blue chipów CAC 40 osiągnął w maju tego roku rekordowy poziom, ale spadł i już nie osiągnął wyników swoich rywali po tym, jak prezydent Francji ogłosił przedterminowe wybory 9 czerwca.

Tymczasem uczestnicy rynku oceniają też dane makro z USA, które pokazują, że gospodarka tego kraju nadal pozostaje mocna.

W firmach w USA przybyło we wrześniu o 143 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 103 tys. w poprzednim miesiącu - wynika z raportu ADP Research Institute. Analitycy oceniali wzrost miejsc pracy o 125 tys.

Na rynkach tłumi to optymizm co do możliwości obniżenia stóp procentowych przez Fed o 50 pb. na najbliższym posiedzeniu tego gremium.

W piątek inwestorzy poznają kolejne wskaźniki z amerykańskiego rynku pracy, które również mogą wpłynąć na oczekiwania co do ścieżki łagodzenia polityki pieniężnej w USA.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 146,58 za 1 USD, stabilnie.

Euro jest po 1,1028 USD, w dół o 0,2 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,79 proc.

Bitcoin kosztuje 61.161,35 USD za token, wyżej o 0,4 proc.

Złoto w dostawach spot kosztuje 2.653,84 USD za uncję, w dół o 0,2 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,50 proc. do 71,15 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 1,35 proc. do 74,90 USD.

(PAP Biznes)

aj/ ana/

udostępnij: