Przejdź do treści

udostępnij:

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie ryzykiem dla wyższych od ścieżki bazowej stóp proc. - BGK (opinia)

Ryzykiem dla wyższych niż zakłada scenariusz bazowy stóp procentowych w Polsce jest wzrost napięć na Bliskim Wschodzie; z kolei do potencjalnie głębszych cięć mogą przyczynić się obawy związane ze stanem globalnej koniunktury - oceniają ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego. W bazowym scenariuszu BGK zakłada jednak, pierwsze cięcia nastąpią w I kw. 2025 r.

"Ryzyko dla stóp wyższych od ścieżki bazowej generują czynniki geopolityczne. Zwiększenie napięć na Bliskim Wschodzie, które zredukowałyby możliwości eksportowe surowców energetycznych przez region, mogłoby podbijać ceny ropy naftowej oraz gazu na światowych rynkach. Przedłużenie tych impulsów ponad kilkudniowe epizody może podbijać komponent energetyczny CPI i zaburzyć ścieżkę inflacji w kolejnych miesiącach" - oceniają ekonomiści.

Jak wskazują, w zakresie bilansu ryzyka dla scenariusza bazowego po stronie głębszych cięć w perspektywie końca 2025 r. stoją przede wszystkim obawy związane ze stanem globalnej koniunktury.

"Restrykcyjna polityka może być jednak utrzymana jedynie w warunkach dobrych wyników krajowej gospodarki, która jak dotąd potwierdziła swoją wysoką odporność na negatywne uwarunkowania zewnętrzne, związane przede wszystkim z problemami niemieckiej gospodarki. Niemniej rośnie ryzyko, że czynniki zewnętrzne będą zarówno negatywnie oddziaływać na koniunkturę i perspektywy wzrostu w 2026 roku, jak i będą temperować procesy inflacyjne" - napisali w raporcie ekonomiści.

"Słaby globalny wzrost będzie oznaczać też szybsze redukcje stóp procentowych na rynkach bazowych, co z kolei nawet przy założeniu utrzymania solidnego momentum polskiej gospodarki będzie zwiększać presję na RPP poprzez kanał kursowy" - dodali.

W bazowym scenariuszu BGK prognozuje jednak, że pierwsze cięcia stóp proc. w Polsce nastąpią w pierwszym kwartale przyszłego roku.

"Przemawiać za tym będzie perspektywa trwałego powrotu inflacji do pasma odchyleń od celu w II połowie 2025 roku oraz celu inflacyjnego w 2026 roku, osłabienie dynamiki wynagrodzeń na początku 2025 oraz szybsze, od wcześniej oczekiwanych redukcje stóp procentowych w USA. Zakładamy, zgodnie z sygnałami z RPP, że skala pojedynczych cieć będzie 25-punktowa" - napisano w raporcie BGK.

"Do końca 2025 roku stopa referencyjna zostanie obniżona do poziomu 4,5 proc., przy dalszych stopniowych redukcjach w 2026 roku. Tym samym zakładamy, że restrykcyjny kurs w polityce pieniężnej (stopa referencyjna będzie wyraźnie przekraczać poziom inflacji) zostanie utrzymany w horyzoncie II połowy 2026 roku" - dodano.

(PAP Biznes)

pat/ gor/

udostępnij: