Przejdź do treści

udostępnij:

Ryvu Therapeutics zaprezentuje dane kliniczne i przedkliniczne dla programu RVU120, RVU305 podczas sympozjum EORTC-NCI-AACR 2024

Komunikat od Ryvu Therapeutics SA

Ryvu Therapeutics S.A. (GPW: RVU), firma biotechnologiczna, której misją jest odkrywanie i rozwój nowych terapii z obszaru onkologii, przedstawi cztery postery naukowe, prezentujące dane kliniczne oraz przedkliniczne dla badania RVU120 (inhibitor CDK8/19), RVU305 (MTA-kooperatywne inhibitory PRMT5), WRN i nowych programów syntetycznej letalności podczas Sympozjum EORTC-NCI-AACR (ENA) 2024, które odbędzie się w dniach 23-25 października 2024 r. w Barcelonie. 

Krzysztof Brzózka, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Naukowych Ryvu Therapeutics powiedział: 

- Jesteśmy podekscytowani możliwością zaprezentowania najnowszych osiągnięć w zakresie programów RVU120 i RVU305 oraz pozostałych projektów dot. syntetycznej letalności na tegorocznym sympozjum EORTC-NCI-AACR 2024. Dane przedkliniczne uzyskane w ramach naszego programu syntetycznej letalności PRMT5 są obiecujące, co zwiększa nasze przekonanie, że jesteśmy na dobrej drodze do złożenia wniosku IND i rozpoczęcia badań klinicznych. 

Szczegóły prezentacji: 

Tytuł abstraktu: Discovery of novel MTA-cooperative PRMT5 inhibitors as targeted therapeutics for MTAP-deleted cancers
Numer abstraktu:  ENA24-0205
Data i godzina prezentacji:  środa, 23 października (12:00-19:00 CEST) 

Ryvu opracowało potencjalnie najlepsze w swojej klasie, MTA-kooperatywne inhibitory PRMT5 wykazujące korzystne właściwości lekopodobne (ang. Drug-like) i skuteczność w hamowaniu aktywności PRMT5 w zależności od wiązania MTA. Optymalizacja oparta o strukturę krystaliczną zaowocowała syntezą związku o selektywnej skuteczności w liniach komórkowych z delecją genu MTAP i profilem DMPK umożliwiającym podanie doustne. Związek RVU305 wykazuje silne działanie antyproliferacyjne w modelach nowotworowych z delecją genu MTAP, zachowując bezpieczeństwo w zdrowych komórkach w obecności MTAP. Badania porównawcze w modelach in vitro i in vivo, potwierdziły korzystne działanie przeciwnowotworowe związku RVU305. Ogólnie, prezentowane wyniki podkreślają potencjał RVU305 jako obiecującej opcji terapeutycznej dla pacjentów z nowotworami z delecją MTAP.

Tytuł abstraktu: Discovery of WRN inhibitors as targeted therapy in the treatment of microsatellite unstable (MSI-H) tumors
Numer abstraktu:  ENA24-0364
Data i godzina prezentacji: środa, 23 października (12:00-19:00 CEST) 

Ryvu opracowuje serię wysoceaktywnych i selektywnych inhibitorów helikazy WRN, skutecznych w nowotworach o wysokiej niestabilności mikrosatelitarnej (MSI-H). Związki te wykazują nanomolową aktywność w teście żywotnościowym w liniach komórkowych MSI-H, z doskonałą selektywnością względem komórek mikrosatelitarnie stabilnych (MSS). W badaniach in vivo inhibitor Ryvu silnie hamował wzrost nowotworu w modelu MSI-H (np. SW48), nie mając jednocześnie wpływu na model MSS (np. SW620). Ponadto związki te charakteryzują się korzystną farmakokinetyką, osiągając optymalną ekspozycję i oddziaływanie z targetem molekularnym, co dodatkowo zwiększa ich potencjał terapeutyczny w nowotworach MSI-H.

Tytuł abstraktu: Exploring Synthetic Lethality and novel drug combinations in Patient-Derived Cells
Numer abstraktu:   ENA24-0395
Data i godzina prezentacji:   środa, 23 października (12:00-19:00 CEST) 

Ryvu stworzyło innowacyjną platformę ONCO Prime, służącą do odkrywania nowych, syntetycznie letalnych inhibitorów, celujących w kluczowe czynniki onkogenne, takie jak KRAS i inne mutacje. Wstępne wyniki są prezentowane na przykładzie modelu raka okrężnicy, ale platforma ma potencjał odkrywania nowych celów syntetycznie letalnych we wszystkich typach nowotworów. ONCO Prime wykorzystuje modele nowotworowe bazujące na ludzkich jelitowych komórkach macierzystych (hISC), ksenoprzeszczepach komórek nowotworowych pobranych od pacjentów (PDX) oraz próbkach klinicznych, w celu przeprowadzenia analiz genomicznych i funkcjonalnych. Poprzez zintegrowanie technologii CRISPR/Cas9 oraz uczenia maszynowego, Ryvu stworzyło izogeniczne modele nowotworowe, przeprowadziło wysokoprzepustowe badania przesiewowe oraz potwierdziło wyniki poprzez profilowanie transkryptomiczne próbek klinicznych. To podejście pozwoliło na identyfikację genów niezbędnych oraz genów supresorowych nowotworu krytycznych dla raka okrężnicy oraz innych nowotworów, z naciskiem na cele syntetycznie letalne specyficzne dla komórek nowotworowych.

Tytuł abstraktu:  Phase I/II trial of RVU120, a CDK8/CDK19 inhibitor in patients with relapsed/refractory metastatic or advanced solid tumors
Numer abstraktu: 34
Data i godzina prezentacji: środa, 23 października (12:00-19:00 CEST) 

RVU120 jest obecnie badany u pacjentów z guzami litymi w ramach trwającego badania klinicznego fazy I/II, AMNYS-51. RVU120 był ogólnie dobrze tolerowany u pacjentów z zaawansowanymi lub przerzutowymi guzami litymi, zarówno podczas eskalacji dawek jak i różnych schematów dawkowania. Nie zaobserwowano toksyczności ograniczających dawkę (DLT), a większość zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem (TEAE) miała charakter łagodny do umiarkowanego, przy czym najczęstsze z nich były związane z układem pokarmowym (nudności/wymioty). Stabilizację choroby (SD) uzyskano u wielu pacjentów, a zmniejszenie wielkości guza zaobserwowano u trzech pacjentów z rakiem gruczołowo-torbielowatym (AdCC). Dawkę rekomendowaną do fazy 2 (RP2D) dla schematu podawania co drugi dzień (QOD) ustalono na 250 mg, a w schemacie podawania codziennie (QD) zwiększenie dawki jest kontynuowane. Te obiecujące wyniki dotyczące bezpieczeństwa i wstępnej skuteczności stanowią podstawę do dalszych badań klinicznych nad RVU120.

Webinar  

Spółka zaprasza na webinar poświęcony omówieniu najnowszych danych klinicznych i przedklinicznych dla programu RVU120, RVU305 oraz platformy syntetycznej letalności. Szczegóły dotyczące spotkania zostaną podane wkrótce. 

Ryvu Therapeutics S.A. jest polską firmą biotechnologiczną, rozwijającą innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Projekty Ryvu, oparte na bogatej wiedzy z zakresu biologii nowotworów, są rozwijane w ramach prowadzonej platformy badawczo-rozwojowej i skupiają się na nowych celach onkologicznych w obszarze inhibitorów kinaz, syntetycznej śmiertelności i immunoonkologii.
Najbardziej zaawansowanym programem spółki, do którego posiada ona pełnię praw, jest RVU120 – pierwszy w swojej klasie, małocząsteczkowy inhibitor CDK8/CDK19 z potencjałem w leczeniu nowotworów hematologicznych oraz guzów litych, znajdujący się obecnie w fazie II badań klinicznych jako (i) monoterapia w leczeniu pacjentów z nawrotową/oporną ostrą białaczką szpikową (r/r AML) i zespołami mielodysplastycznymi wysokiego ryzyka (HR-MDS) – badanie RIVER-52, (ii) w terapii skojarzonej z wenetoklaksem w leczeniu pacjentów z r/r AML – badanie RIVER-81, jak również jako (iii) monoterapia w leczeniu niedokrwistości u pacjentów z nowotworami mielodysplastycznymi niższego ryzyka (LR-MDS) – badanie REMARK. SEL24 (MEN1703) to dualny inhibitor kinaz PIM/FLT3, który na mocy zawartej umowy licencyjnej jest rozwijany przez Grupę Menarini. W ramach programu SEL24 (MEN1703), w Q4 2024 planowane jest rozpoczęcie badania fazy II w chłoniaku rozlanym z dużych komórek B (DLBCL). RVU305, możliwie najlepszy w swojej klasie inhibitor PRMT5 o potencjale w leczeniu różnych guzów litych, jest obecnie w trakcie badań dopuszczających do zgłoszenia IND/CTA (ang. IND/CTA-enabling studies). Ryvu Therapeutics współpracuje z międzynarodowymi firmami, m.in. BioNTech i Exelixis.
Spółka Ryvu Therapeutics została założona w 2007 r., jej siedziba znajduje się w Krakowie. Ryvu Therapeutics S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz wchodzi w skład indeksu mWIG40.

Źródło: Ryvu Therapeutics SA

udostępnij: