Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach małe wahania indeksów

Na europejskich giełdach główne indeksy wahają się. Inwestorzy czekają na dane o inflacji w USA, które mogą być ważnym wskaźnikiem dla dalszych działań Fed w polityce pieniężnej. Na rynku walutowym USD jest stabilny do innych walut - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,17 proc.

FTSE 100 zyskuje 0,30 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,11 proc.

DAX idzie w dół o 0,03 proc.

GSK zyskuje 7 proc. po tym, jak spółka poinformowała, że zapłaci 2,2 mld USD za rozwiązanie ok. 80 tys. spraw sądowych w USA związanych z zarzutami, że jej lek Zantac skażony jest substancją o możliwym działaniu rakotwórczym.

Givaudan drożeje o 4,1 proc., najmocniej od stycznia. Spółka zanotowała w III kw. sprzedaż powyżej prognoz analityków.

Knorr-Bremse traci 3,8 proc. Analitycy Bank of America obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "poniżej rynku".

Inwestorzy czekają w czwartek na dane o amerykańskiej inflacji we wrześniu, które mogą być ważnym sygnałem dla dalszych działań Fed w polityce pieniężnej.

Prezes Fed z San Francisco Mary Daly wskazała, że spodziewa się kontynuacji przez Fed w tym roku obniżek stóp procentowych w celu ochrony amerykańskiego rynku pracy.

"Myślę, że dwie lub jedna obniżka stóp procentowych - po 25 pb. - przez Fed w tym roku mieszczą się w zakresie prawdopodobieństwa, biorąc pod uwagę moją prognozę dla gospodarki USA" - powiedziała Daly podczas moderowanej dyskusji na Uniwersytecie Stanowym Boise w Idaho.

W zeszłym miesiącu Fed obniżył stopy procentowe o 50 pb. w związku z oznakami osłabienia na rynku pracy i spadkiem inflacji do docelowych 2 proc., określonych przez Fed.

Na razie jest mało prawdopodobne, aby szef Fed Jerome Powell i jego koledzy z Rezerwy Federalnej zatwierdzili kolejną tak dużą obniżkę stóp procentowych.

Z opublikowanego w środę protokołu z wrześniowego spotkania Fed wynika, że niektórzy bankierzy centralni woleliby obniżać stopy procentowe w USA w bardziej stopniowym tempie.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,19 za 1 USD, bez zmian.

Euro jest po 1,0943 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,07 proc., bez zmian.

Bitcoin kosztuje 60.858,58 USD za token, wyżej o 0,7 proc.

Złoto w dostawach spot kosztuje 2.612,45 USD za uncję, w górę o 0,2 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,40 proc. do 73,53 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,37 proc. do 76,85 USD.

(PAP Biznes)

aj/ osz/

udostępnij: