Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach małe wahania indeksów

Na europejskich giełdach główne indeksy zmieniają się w niedużym przedziale. Najważniejszy dla inwestorów będzie odczyt inflacji w USA, który może być ważnym wskaźnikiem dla dalszych działań Fed w polityce monetarnej. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,13 proc. Indeks jest jednak niżej o 1,4 proc. wobec rekordowego poziomu osiągniętego pod koniec września i jest lekko ujemny w tym miesiącu.

W czwartek ze Stoxx 600 najlepiej radzą sobie spółki bankowe, najsłabiej - technologiczne.

FTSE 100 zyskuje 0,29 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,15 proc.

DAX idzie w dół o 0,19 proc.

GSK zyskuje 7 proc. po tym, jak spółka poinformowała, że zapłaci 2,2 mld USD za rozwiązanie ok. 80 tys. spraw sądowych w USA związanych z zarzutami, że jej lek Zantac skażony jest substancją o możliwym działaniu rakotwórczym.

Knorr-Bremse traci 3,8 proc. Analitycy Bank of America obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "poniżej rynku".

DFDS zniżkuje o 3,2 proc. i osiąga najniższy kurs od maja 2020. Spółka ma obniżoną rekomendację u analityków SEB Equities do "trzymaj", którzy oceniają, że duńska firma żeglugowa "ma na horyzoncie same wyzwania".

Najważniejsze dane makro w czwartek to wskaźnik CPI w USA we wrześniu, który może być ważnym sygnałem dla dalszych działań Fed w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego.

Prezes Fed z San Francisco Mary Daly wskazała, że spodziewa się kontynuacji przez Fed w tym roku obniżek stóp procentowych w celu ochrony amerykańskiego rynku pracy.

W zeszłym miesiącu Fed obniżył stopy procentowe o 50 pb. w związku z oznakami osłabienia na rynku pracy i spadkiem inflacji do docelowych 2 proc., określonych przez Fed.

Z opublikowanego w środę protokołu z wrześniowego spotkania Fed wynika, że niektórzy bankierzy centralni woleliby obniżać stopy procentowe w USA w bardziej stopniowym tempie.

"Przed nami jest dużo ryzyka" - ocenia Mabrouk Chetouane, szef globalnej strategii rynkowej w Natixis Investment Managers.

"Globalny obraz nie jest zbyt pozytywny, jest trochę ponury, więc myślę, że rynek jest w trybie wyczekiwania i obserwowania" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,06 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc.

Euro jest po 1,0938 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,07 proc., bez zmian.

Bitcoin kosztuje 61.076,07 USD za token, wyżej o 1,1 proc.

Złoto spot w dostawach kosztuje 2.611,90 USD za uncję, w górę o 0,2 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,68 proc. do 73,74 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,65 proc. do 77,08 USD.

(PAP Biznes)

aj/ asa/

udostępnij: