Przejdź do treści

udostępnij:

W połowie '25 może pojawić się przestrzeń do stopniowych obniżek stóp proc. w Polsce - MFW (aktl.)

Polityka monetarna w Polsce powinna pozostać restrykcyjna co najmniej do końca 2025 r., w połowie przyszłego roku może pojawić się jednak przestrzeń do stopniowych i ograniczonych obniżek stóp procentowych - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w komunikacie końcowym podsumowującym pobyt misji Funduszu w Polsce.

"Polityka pieniężna jest odpowiednio restrykcyjna. Podczas gdy od listopada 2023 r. stopa procentowa pozostaje na niezmienionym poziomie 5,75 proc., nastawienie polityki pieniężnej zaostrzyło się wraz ze spadkiem oczekiwań inflacyjnych. Takie nastawienie jest właściwe, ponieważ inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu 2,5 proc. Momentum inflacji bazowej jest wysokie, wspierane przez silny wzrost wynagrodzeń na wciąż ciasnym rynku pracy" - napisano w dokumencie.

"Polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna co najmniej do końca 2025 r., a obniżki stóp procentowych mogą rozpocząć się dopiero, gdy dane i prognozy będą wskazywać na wyraźnie obniżenie inflacji w kierunku celu" - dodano.

MFW ocenia, że - zakładając brak niespodzianek - zarówno inflacja bazowa jak i inflacja ogółem w ujęciu rocznym powinny osiągnąć szczyt w pierwszej połowie 2025 r., znacznie powyżej celu, a następnie powinny obniżać się w okolice górnej granicy przedziału odchyleń od celu 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. do końca 2025 r.

"Niepewność co do trajektorii inflacji jest jednak znacząca, m.in. w związku z cenami energii, sytuacją na rynku pracy i tempem ożywienia gospodarczego. Podczas gdy polityka monetarna powinna nadal kierować się danymi i prognozami, w obecnych warunkach większą wagę należy przywiązać do faktycznej ścieżki inflacji, która powinna wskazywać na obniżenie dynamiki cen w kierunku celu przez kilka miesięcy, przy jednoczesnym spowolnieniu wzrostu plac" - napisano.

"W konsekwencji, do ograniczonych i stopniowych obniżek stóp procentowych może dojść około połowy 2025 r." - dodano.

(PAP Biznes)

pat/ ana/

udostępnij: