Przejdź do treści

udostępnij:

B. Millennium spodziewa się stopniowego wzrostu kosztów ryzyka w ślad za zmianą struktury portfela

Bank Millennium wraz z planowaną zmianą struktury portfela kredytowego spodziewa się w kolejnych latach stopniowego wzrostu kosztów ryzyka do poziomu ok. 60 pb. – poinformował we wtorek wiceprezes banku Fernando Bicho. Dodał, że liczy na dalszy spadek rezerw na ryzyko prawne.

„Koszt ryzyka na poziomie 50 pb., czy 50 pb. „plus”, jest w dalszym ciągu do osiągnięcia (w 2024 roku –PAP)” – powiedział na konferencji Bicho.

"Ewolucja kosztu ryzyka w przyszłości będzie odzwierciedlała stopniową zmianę struktury bilansu banku. Wraz z realizacją strategii będziemy mieli kredyty korporacyjne, ale spadnie poziom kredytów hipotecznych, będzie więc pewien wzrost w zakresie ogólnego kosztu ryzyka - będzie to prawdopodobnie około 60 pb. Nie będzie to skokowy wzrost - koszt ryzyka będzie się stopniowo zwiększał, odzwierciedlając zmianę struktury portfela kredytowego” – dodał.

Obecnie koszt ryzyka kredytowego Banku Millennium wynosi 53 pkt. bazowych.

Bicho poinformował, że powódź nie miała wpływu na poziom zawiązanych przez bank rezerw kredytowych.

Wskaźnik rezerwy na ryzyko prawne/portfel aktywnych kredytów brutto banku jest na poziomie 111 proc.

Millennium w swojej metodologii liczenia rezerw na portfel kredytów CHF założył, że 86 proc. aktywnych takich kredytów zostanie pozwanych, 24 proc. kredytów spłaconych (z wył. kredytów objętych polubownymi ugodami) jest lub będzie pozwanych, a 10 proc. aktywnych pozwów będzie przedmiotem ugód.

Wiceprezes przekazał, że bank nie planuje stworzenia „z góry” rezerw na koszty związane z portfelem CHF i liczy na utrzymanie spadkowego trendu ograniczenia tych kosztów.

"Koszty z tym związane w tym roku są niższe w niż w zeszłym roku, oczekujemy, że trend spadających kosztów będzie utrzymany. W 2025 roku powinna być poprawa, ale nadal będzie to istotny wpływ (...), od 2026 rezerwy będą już wyraźnie spadać" - powiedział Bicho.

"Osiągamy istotną liczbę ugód w trakcie postępowań sądowych, jeśli to się utrzyma, przyczyni się do spadku kosztów prawnych” – powiedział Bicho.

Bank w opublikowanej w poniedziałek strategii podał, że głównymi celami do 2028 roku są: podwojenie portfela kredytowego w segmencie bankowości korporacyjnej do poziomu powyżej 25 mld zł, zwiększenie liczby klientów detalicznych do 3,7 mln oraz osiągnięcie zwrotu z kapitału ROE na poziomie ok. 18 proc.

(PAP Biznes)

seb/ asa/

udostępnij: