Legimi ma list intencyjny z PDW, zapłaciła wszystkie faktury
Legimi zawarło list intencyjny z Platformą Dystrybucyjną Wydawnictw, na mocy którego obie strony zadeklarowały, że chcą ze sobą współpracować i chcą ukształtować nowy model współpracy, w tym w drodze zawarcia aneksu do umowy aktualnie wiążącej strony lub nowej umowy - poinformowało Legimi w komunikacie.
PDW potwierdziła, na mocy zawartego listu intencyjnego, że w dniu 29 października 2024 roku, Legimi dokonała zapłaty za wszystkie wystawione przez PDW faktury związane z udostępnianiem, w ramach systemu Legimi, publikacji elektronicznych, do których prawa posiada PDW, w ten sposób uwzględniając roszczenia PDW podnoszone w trakcie sporu.
Strony potwierdzają, że proces uzgadniania wzajemnych rozliczeń w zakresie dotychczasowej współpracy trwa i ujawnione do 29 października 2024 roku nieprawidłowości zostały uregulowane.
Strony podejmą rozmowy handlowe na temat sprecyzowania zakresu i warunków współpracy w dłuższym terminie. Rozmowy handlowe zmierzać będą do zawarcia aneksu do umowy, który uporządkuje system rozliczeń.
W związku z przekazanymi przez PDW opinii publicznej informacjami o nieprawidłowościach w rozliczeniach, Legimi podejmie się przeprowadzenia audytu systemu informatycznego w celu weryfikacji poprawności funkcjonowania mechanizmu naliczania wynagrodzenia z udziałem niezależnego podmiotu o nieposzlakowanej reputacji audytorskiej na rynku. O wynikach audytu Legimi poinformuje całe środowisko wydawnicze, w tym PDW.
Od połowy października akcje Legimi, notowane na rynku NewConnect, straciły na wartości ponad 20 proc. po wprowadzeniu usługi "Katalog Klubowy" dla użytkowników usług abonamentowych Legimi. Zarząd podał, że wprowadzenie katalogu jest rezultatem analizy wpływu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 20 września 2024 roku na działalność Legimi oraz negocjacji pomiędzy spółką a częścią dostawców treści.
Z dniem 22 października część publikacji dostarczanych przez te podmioty, stanowiących obecnie około 20 proc. wszystkich publikacji dostępnych w katalogu abonamentowym, miało być dostępnych po wniesieniu dodatkowej opłaty. Zarząd przekonywał, że cena dostępu do publikacji elektronicznych w ramach katalogu dla użytkowników abonamentowych będzie atrakcyjna w stosunku do rynkowych cen tych publikacji.
Ponadto Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw - do której należą wydawnictwa Prószyński Media, Czarna Owca, Publicat, Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Rebis, Zysk i Media Rodzina - poinformowała o zawieszeniu współpracy z Legimi. Platforma zdecydowała, że usuwa swoje książki z oferty bibliotecznej Legimi, oceniając, że kanał służy do współpracy nie tylko z instytucjami kulturalnymi, oświatowymi i naukowymi, lecz także z podmiotami komercyjnymi.
(PAP Biznes)
pr/