DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w górę, inwestorzy zignorowali słabe dane z rynku pracy
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy zignorowali słabe dane z rynku pracy, nabrali za to wiary, że Fed na listopadowym posiedzeniu zdecyduje o kolejnej obniżce stóp proc. W centrum uwagi były wyniki firm technologicznych, w tym Amazona i Apple.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósło 0,69 proc., do 42.052,19 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 5.728,80 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,80 proc. do poziomu 18.239,92 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,13 proc. do 2.207,65 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 5,44 proc., do 21,90 pkt.
Skutki burz na południowym wschodzie USA, strajk pracowników Boeinga i znaczny impas na rynku pracy mocno wpłynęły na plany zwiększania zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych - tempo tworzenia nowych miejsc pracy w październiku spadło do najniższego poziomu od końca 2020 r.
Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w październiku o zaledwie 12 tys. Oczekiwano zwyżki o 100 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 223 tys., po korekcie z 254 tys.
W raporcie wskazano, że strajk w Boeingu prawdopodobnie odjął 44 tys. miejsc pracy w sektorze produkcyjnym. W raporcie odnotowano też wpływ huraganów Helene i Milton, zaznaczając jednak, że nie jest możliwe określenie ich wpływu netto na łączną liczbę miejsc pracy.
Według opublikowanych w piątek danych, stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 4,1 proc., oczekiwano 4,1 proc. wobec 4,1 proc. miesiąc wcześniej. Szersza miara stopy bezrobocia (U-6), bardziej odzwierciedlająca sytuację na rynku pracy, wyniosła z kolei 7,7 proc. wobec 7,7 proc. miesiąc wcześniej.
Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym spadła o 28 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 192 tys., po rewizji z +223 tys. Oczekiwano wzrostu o 70 tys.
Rynki w dużej mierze zignorowały złe wiadomości, a rentowności obligacji skarbowych spadły. Skromne dane o zatrudnieniu wraz z płacami mniej więcej zgodne z oczekiwaniami pomagają ugruntować kolejną obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłym tygodniu.
"Na pierwszy rzut oka październikowy raport o zatrudnieniu maluje obraz rosnącej kruchości na amerykańskim rynku pracy, ale pod powierzchnią znajduje się mętny raport wstrząsany zakłóceniami klimatycznymi i na rynku pracy" – powiedział Cory Stahle, ekonomista z Indeed Hiring Lab.
"Chociaż skutki tych wydarzeń są realne i nie należy ich ignorować, są one prawdopodobnie tymczasowe i nie są sygnałem załamania się rynku pracy" - dodał.
Traderzy poznali w piątek raporty finansowe spółek Exxon Mobil i Chevronu, które przebiły oczekiwania analityków.
Skorygowany zysk na akcję Exxon Mobil w III kw. 2024 r. wyniósł 1,92 USD. Analitycy oczekiwali zysku w wysokości 1,87 USD. Przychody wyniosły łącznie 90,02 mld USD wobec oczekiwanych 87,15 mld USD.
Z kolei skorygowany zysk spółki Chevron, drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA, wyniósł w III kw. 2024 r. 2,51 USD na akcję i okazał się wyższy od oczekiwań rynku. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 2,40 USD na akcję.
W piątek kończy się jeden z najintensywniejszych tygodni dla sezonu wynikowego, który przyniósł dane finansowe prawie jednej trzeciej firm notowanych na S&P500.
Inwestorzy szykują się też na zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych (5 listopada). Nowe sondaże w kluczowych stanach wskazują na brak wyraźnego faworyta.
W serii sondaży CNN z siedmiu kluczowych stanów Kamala Harris wygrywa w czterech z nich, przegrywa w dwóch, a w jednym - Pensylwanii - ma równe poparcie z Donaldem Trumpem. Inne nowe badania wskazują jednak na niewielką przewagę kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA.
Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w październiku wyniósł 46,5 pkt. wobec konsensusu 47,6 pkt. i 47,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).
Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wzrósł w październiku do 48,5 pkt. z 47,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 47,8 pkt.
Podczas piątkowej sesji akcje Amazona zyskały ponad 7 po publikacji lepszych od oczekiwań wyników za trzeci kwartał. Lepsze niż oczekiwano zyski i przychody napędzane były przez wzrost w działalności związanej z przetwarzaniem w chmurze i reklamą.
Amazon zanotował w trzecim kwartale 1,43 USD zysku na akcję, a analitycy spodziewali się zysku na akcję w wysokości 1,14 USD. Przychody koncernu wyniosły 158,88 mld USD wobec 1572 mld USD oczekiwanych przez rynek. Sprzedaż wzrosła w tym kwartale o 19 proc. rok do roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy sprzedaż przyspieszyła o 12 proc.
Wyniki Apple w czwartym kwartale roku fiskalnego 2023/24 okazały się lepsze od oczekiwań analityków, ale akcje koncernu spadł ponad 1 proc.
Zysk netto Apple obniżyło jednak 10,2 mld USD jednorazowej opłaty w ramach decyzji podatkowej w Europie.
Sprzedaż iPhone'a 15 była "wyższa niż 14 w analogicznym kwartale poprzedniego roku, a 16 była lepsza niż 15" – powiedział dyrektor generalny Apple Tim Cook w rozmowie z CNBC.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad zwyżkują o 0,23 proc. do 69,42 USD za baryłkę, a grudniowe futures na Brent rosną o 0,27 proc. do 73,01 USD/b.
(PAP Biznes)
pr/