DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; rynki czekają na wyniki wyborów w USA
Kontrakty w USA lekko zwyżkują, a indeksy w Europie są głównie na plusach. Inwestorzy oczekują na wynik wtorkowych wyborów prezydenckich w USA oraz decyzję Fedu. Dolar osłabia się, a obligacje umacniają się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,14 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,02 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,06 proc.
W centrum uwagi rynków finansowych w najbliższych dniach znajdzie się wynik wyborów prezydenckich w USA i decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej. O stopach procentowych zadecydują też Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia, Czechy, Rumunia i Nowa Zelandia.
Z sondażu renomowanej agencji Ann Selzer i "Des Moines Register" wynika, że kandydatka Demokratów Kamala Harris nieoczekiwanie wygrywa z Donaldem Trumpem w stanie Iowa, uważanym dotychczas za bezpieczny dla Republikanów. Zwycięzca wyścigu prezydenckiego w USA może być znany dopiero po wielu dniach po zakończeniu głosowania we wtorek, co może skutkować niestabilnością na rynkach w międzyczasie.
Oczekuje się, że Rezerwa Federalna USA obniży w czwartek stopy procentowe o 25 pb.
„Wygrana Kamali Harris byłaby interpretowana jako kontynuacja dotychczasowej polityki gospodarczej i skutkowałaby zapewne szybszym powrotem cen aktywów (szczególnie na rynku stopy procentowej) do poziomów sprzed kilku tygodni. Wygrana Donalda Trumpa wiązałaby się natomiast z wyższą niepewnością co do ostatecznego kształtu polityki gospodarczej (w tym fiskalnej i handlowej), co implikowałoby zapewne dłuższy okres bardzo wysokiej zmienności, szczególnie że formalnie prezydent elekt obejmuje urząd dopiero 20 stycznia 2025 r.” – napisano w raporcie Biura Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Banku Ochrony Środowiska.
„Dodatkowo ocena wyniku wyborów prezydenckich będzie zależna od wyniku wyborów do Kongresu USA, które mogą albo wzmocnić, albo osłabić politykę nowego prezydenta, w zależności czy popierająca opcja polityczna (tj. albo Republikanie albo Demokraci) uzyskają większość w obu izbach Kongresu, czy też, tak jak obecnie, większość w każdej z izb przypadanie innej partii” – dodano.
Akcje Nvidii rosną o 2 proc. przed sesją. Akcje spółki rosną po tym, jak S&P Dow Jones Indices w piątek poinformował, że akcje giganta branży chipów zastąpią w indeksie Dow Jones Industrial Average rywala, spółkę Intel Corp., którego akcje spadają o 2 proc. w handlu przedsesyjnym.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósło 0,69 proc., do 42.052,19 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 5.728,80 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,80 proc. do poziomu 18.239,92 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 22,52 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,16 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,01 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,23 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,69 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,21 proc.
STMicroelectronics, największy europejski producent układów scalonych pod względem przychodów, traci 0,5 proc. po tym, jak Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji spółki do „niedoważaj” z „równoważ”.
Akcje Schneider Electric spadają o 2 proc. po tym, jak francuski gigant przemysłowy poinformował o natychmiastowym zwolnieniu dyrektora generalnego Petera Herwecka.
PostNL zniżkuje o 3,5 proc. Dystrybutor paczek i listów ostrzega, że jego zysk i przepływ środków pieniężnych będą na najniższym końcu przedziału prognoz.
Burberry zyskuje 6 proc. po doniesieniach o zainteresowaniu Moncler ofertą przejęcia.
Akcje Commerzbanku rosną o 0,5 proc. Pożyczkodawca ogłosił program skupu akcji własnych o wartości 600 mln euro.
Idorsia zwyżkuje o 2,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji tego szwajcarskiego producenta leków do "trzymaj" ze "sprzedaj" przez analityków Deutsche Banku.
Exide Industries spada o 3 proc. po tym, jak zysk spółki za II kw. nie spełnił rynkowych oczekiwań.
Dolar osłabia się o 0,59 proc. wobec koszyka walut do 105,69 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,69 proc. do 1,0908.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,9 proc. do 151,64.
Kurs funta zwyżkuje o 0,28 proc. wobec dolara do 1,2965.
Rentowność 10-letnich UST spada o 10 pb. do 4,28 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 10 pb. do 4,48 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +13 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -23 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,4 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zwyżkują o 3,04 proc. do 71,61 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent rosną o 2,83 proc. do 75,16 USD/b.
(PAP Biznes)
kek/ ana/