Przejdź do treści

udostępnij:

Asbis liczy, że zrealizuje prognozowany na 2024 r. poziom wyników grupy

Asbis liczy, że zrealizuje prognozowany na 2024 r. poziom wyników grupy - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes grupy Asbis Costas Tziamalis. Jako cel finansowy na 2025 r. wskazano m.in. niższe koszty operacyjne.

"Odnośnie prognozy na 2024 r. wierzymy, że wciąż możemy zrealizować zapowiadany poziom wyników. Najważniejszym miesiącem, który pokaże czy jest to wykonalne, będzie listopad - wtedy będziemy mogli ocenić, czy uda się osiągnąć zapowiadane wyniki, czy też będzie trzeba zmienić prognozę" - powiedział wiceprezes grupy Asbis Costas Tziamalis.

"Widzimy znaczny wzrost aktywności w naszej branży, co ma znaczny wpływ na nasze wyniki i rentowność. Dodatkowo prowadziliśmy rozmowy z dyrektorami, szefami naszych spółek w poszczególnych krajach i usłyszeliśmy od nich, że wykonanie prognoz jest wykonalne" - dodał.

Asbis prognozował w maju, że w 2024 roku osiągnie przychody ze sprzedaży na poziomie pomiędzy 3,1 mld USD a 3,4 mld USD oraz zysk netto po opodatkowaniu na poziomie pomiędzy 60 mln USD a 64 mln USD.

Wiceprezes poinformował, że spółka nie planuje obecnie wejścia na nowe rynki.

"Będziemy pracować nad rozwojem na rynkach, na których już jesteśmy obecni, a szczególny akcent chcemy położyć na RPA" - powiedział Costas Tziamalis.

"Dobrze rozwija nam się współpraca z Apple. Dostaliśmy od nich zgodę na sprzedaż ich produktów w USA" - dodał.

Jako perspektywę i cel finansowy na 2025 r. grupa wskazała: niższe koszty operacyjne, marżę zysku brutto na wyższym poziomie, niższe koszty finansowe oraz kontynuację wypłat wysokiej dywidendy.

Wiceprezes wskazał na konferencji, że w III kw. grupa optymalizowała zatrudnienie. Nastąpił spadek liczby pracowników w działach, które nie osiągnęły oczekiwanych zysków. Grupa będzie kontynuować ten proces w IV kw. i w 2025 roku, jeśli przeprowadzone działania okażą się niewystarczające.

Podano, że Polska pozostaje najbardziej dynamicznym, rozwijającym się krajem, wypracowując wzrost zarówno w III kw. 2024 (+57,1 proc.), jak i w okresie dziewięciu miesięcy 2024 (+29,4 proc.) w porównaniu do odpowiednich okresów 2023. Najlepiej sprzedającymi się kategoriami produktów w Polsce były procesory, dyski SSD i HDD.

"Liczymy na Polskę w IV kwartale, liczymy, że wniesie ona spory wkład w przychody. Polska jest rynkiem, który nadal rośnie, dlatego wzmacniamy tam nasz zespół" - powiedział Costas Tziamalis.

Grupa Asbis wypracowała w okresie I-III kw. 2024 r. przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 2,1 mld USD (ponad 8,2 mld zł), zysk netto grupy wyniósł 29,6 mln USD (117,2 mln zł). W samym III kwartale 2024 roku ASBIS wypracował 722,5 mln USD przychodów (2,8 mld zł) oraz 9,5 mln USD zysku netto (36,8 mln zł).

Asbis w III kw. 2024 r. miał 722,5 mln USD przychodów, a konsensus PAP Biznes zakładał przychody na poziomie 720,4 mln USD. W tym okresie EBITDA wyniosła 21,2 mln USD, a konsensus zakładał EBITDA w wysokości 23,6 mln USD. Spółka zanotowała zysk netto w wysokości 9,7 mln USD, a konsensus zakładał zysk netto na poziomie 12 mln USD.

"Zakończyliśmy III kwartał 2024 r., który okazał się równie wymagający, jak poprzedni kwartał. Kluczowymi problemami, z którymi musieliśmy się zmierzyć w tym okresie, były negatywny wpływ nowych realiów rynkowych w Kazachstanie, kontynuacja wojny na Ukrainie i rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes grupy Serhei Kostevitch.

"Główny cel Asbis na resztę 2024 roku pozostaje niezmieniony - utrzymać, a nawet wzmocnić swój udział w rynku na głównych rynkach regionów Europy Środkowo-Wschodniej i WNP " - dodał.

W środę spółka podała, że Rada Dyrektorów Asbisu zdecydowała o wypłacie akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za 2024 r. w wysokości 11,1 mln USD. Zaliczka wyniesie 0,2 USD na akcję.

"Chcemy kontynuować naszą politykę wypłat wysokich dywidend, zawsze w połączeniu z silnymi przepływami pieniężnymi" – powiedział Serhei Kostevitch.

Podano, że regiony krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie mają największy udział w przychodach grupy. Nie zmieniło się to w trzecim kwartale 2024 r. i I-III kw. 2024 r.

W trzecim kwartale 2024 r. i I-III kw. 2024 r. przychody uzyskane w regionie WNP spadły odpowiednio o 24,3 proc. i 22,4 proc. w porównaniu z analogicznymi okresami 2023 r., podczas gdy sprzedaż w Europie Środkowo-Wschodniej i innych głównych regionach znacznie wzrosła. Głównym powodem niższej sprzedaży w regionie WNP były wyjątkowo trudne warunki rynkowe na naszym głównym rynku w Kazachstanie (szara strefa oraz nowe prawo konsumenckie) oraz trwająca wojna w Ukrainie, która również wpłynęła negatywnie na nasze wyniki.

Udział regionu Bliskiego Wschodu i Afryki wzrósł zarówno w III kw. 2024 r., jak i w dziewięciu miesiącach 2024 r. odpowiednio do 17,65 proc. (z 16,01 proc. w III kw. 2023 r.) i 17,41 proc. (z 14,67 proc. w dziewięciu miesiącach 2023 r.).

Udział regionu Europy Zachodniej wzrósł również do 9,88 proc. (z 8,98 proc. w III kw. 2023 r.) i 11,03 proc. (z 8,71 proc. w dziewięciu miesiącach 2023 r.).

Wskazano, że analiza według krajów pokazuje duży spadek przychodów w Kazachstanie, największym rynku grupy, który był wynikiem nieoficjalnych dostaw z importu wielu grup produktów pochodzących od nieoficjalnych dystrybutorów i z nieoficjalnych kanałów.

Przychody w Ukrainie, drugim co do wielkości rynku działalności, ze względu na nasilenie działań wojennych i gorsze nastroje konsumentów, spadły o 13,8 proc. w okresie dziewięciu miesięcy 2024 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, trzeci co do wielkości rynek grupy, przyniosły przychody w wysokości 258 mln USD w okresie dziewięciu miesięcy 2024, co oznacza wzrost o 6,8 proc. rok do roku.

(PAP Biznes)

alk/ gor/

udostępnij: