DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w Europie; w USA futures spadają
Indeksy na rynkach akcji w Europie notują niewielkie zmiany, a futures w USA są na minusach. Zniżkują zwłaszcza spółki sektora technologii oraz opieki zdrowotnej. Rynki oceniają ostatnie wystąpienia prezesa Fedu.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 0,3 proc.
FTSE 100 rośnie o 0,14 proc., CAC 40 zniżkuje o 0,03 proc., a DAX traci 0,01 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,4 proc. do -0,9 proc.
Subindeks technologiczny spada o 1,6 proc., a producent chipów ASML zniżkuje o 3 proc. po tym, jak amerykańska firma Applied Materials zaprognozowała przychody w pierwszym kwartale poniżej szacunków, co jest oznaką słabszego popytu na sprzęt do produkcji chipów.
Akcje z branży opieki zdrowotnej tracą 2 proc., a Bavarian Nordic spada o 14 proc. po tym, jak duńska firma biotechnologiczna odnotowała niższy od oczekiwanego zysk podstawowy za trzeci kwartał, a zamówienia na 2025 r. okazały się niższe od oczekiwań.
Evotec rośnie o 20,5 proc. po tym, jak Halozyme Therapeutics poinformowało, że zaproponowało kupno niemieckiego producenta leków za około 2 mld euro.
Generali rośnie o 4,5 proc. po tym, jak największy włoski ubezpieczyciel przebił szacunki zysków za dziewięć miesięcy 2024 r., pomimo 930 milionów euro strat spowodowanych przez klęski żywiołowe.
Europejscy producenci szczepionek znaleźli się pod presją po tym, jak prezydent-elekt USA Donald Trump powiedział, że wybrał Roberta F. Kennedy'ego Jr., który rozpowszechniał dezinformację na temat szczepionek, na stanowisko szefa Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Sanofi spada o 3 proc., podczas gdy GSK traci 2,5 proc.
„Powyborczy rajd na rynkach robi pauzę, a ostatnie komentarze ze strony prezesa Rezerwy Federalnej na temat gospodarki zahamowały wzrost na giełdach” – powiedział Richard Hunter, szef rynków w interactive investor.
Rynki oceniają wystąpienie prezesa Fedu. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że nie ma potrzeby spieszyć się z obniżkami stóp procentowych, ponieważ gospodarka USA nadal rośnie, rynek pracy jest stabilny, a inflacja nadal przekracza docelowy poziom 2 proc.
"Gospodarka nie wysyła żadnych sygnałów, że musimy się spieszyć z obniżeniem stóp" – powiedział Powell.
"Siła, którą obecnie obserwujemy w gospodarce, daje nam możliwość ostrożnego podejścia do naszych decyzji" - dodał.
Wystąpienie Powella ograniczyło oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Według narzędzia FedWatch CME, rynki wyceniają obecnie 71-proc. możliwość obniżki stóp proc. w USA o 25 pb. po grudniowym posiedzeniu banku centralnego, co stanowi wzrost z 83 proc. przewidywanych wcześniej w czwartek.
Goldman Sachs szacuje teraz większe ryzyko, że Fed mógłby zwolnić tempo łagodzenia polityki monetarnej niedługo, być może już na posiedzeniu w grudniu lub styczniu, podczas gdy JPMorgan nadal ocenia, że Fed obniży stopy w grudniu, chociaż spodziewa się, że bank centralny mógłby zmniejszyć tempo obniżek w styczniu.
„Po euforii z powodu wyboru Trumpa na prezydenta i jego możliwym późniejszym wpływie na oczekiwania dotyczące zysków firm, entuzjazm rynku jest osłabiany przez większą niepewność dotyczącą stóp procentowych, szczególnie w przyszłym roku” — powiedział Kyle Rodda, starszy analityk w Capital.Com.
„Niewątpliwie dolar amerykański uwzględnia w cenach wiele możliwych decyzji Trumpa bez szczegółów czasowych i implementacyjnych, co oznacza, że chodzi bardziej o przyjęcie rozległej narracji. Rynki ryzykują przesadnym oszukiwaniem się w tej kwestii” — powiedział Richard Franulovich, szef strategii walutowej w Westpac Banking.
Dolar osłabia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 106,58 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,32 proc. do 1,0779.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,26 proc. do 155,32.
Kurs funta zniżkuje o 0,09 proc. wobec dolara do 1,2655.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 1,1 proc. do 67,92 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 1,14 proc. do 71,74 USD/b.
(PAP Biznes)
kek/ gor/