Przejdź do treści

udostępnij:

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 16-17 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 16-17 listopada.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

W październiku 2024 r. codzienne zakupy, takie jak żywność i napoje zdrożały średnio o 5,4 proc. rdr, czyli bardziej zauważalnie niż miesiąc wcześniej, gdy było to 4,9 proc. - wynika z raportu UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito. W badanym okresie najbardziej zdrożały warzywa.

Spółka zależna Murapolu zawarła umowę na zaprojektowanie i wybudowanie wraz z wykończeniem 583 lokali w Gdańsku. Inwestorem jest spółka zależna od AEREF VI PL PRS S.a r.l. z sektora PRS. Wynagrodzenie netto wynosi 142,5 mln zł.

Resort klimatu zaproponuje stworzenie Funduszu Transformacji, który miałby zapewnić stałe finansowanie m.in. dla programu "Czyste Powietrze" - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceszef MKiŚ Krzysztof Bolesta. Dodał, że w 2025 r. Polska wystąpi o 10 mld zł na ten program z Funduszu Modernizacyjnego.

W sobotę nad ranem państwa członkowskie i Parlament Europejski osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu UE na 2025 r. Wyniesie on 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem. W budżecie uwzględniono też środki na nieprzewidziane wydatki.

Zgodnie z zapowiedziami, rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z agencją dpa. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze.

Według Narodowego Banku Belgii handel diamentami w kraju notuje "katastrofalne" wyniki. Jest kilka przyczyn tego załamania, w tym przeniesienie obróbki diamentów do Indii i konsekwencje wojny między Rosją a Ukrainą - poinformowała agencja Belga.

GIC Private Limited zwiększył udział w akcjonariacie InPostu do 5,04 proc. z 4,99 proc. wcześniej.

Sieci elektryczne, ciepłownicze i kolejowe zostały uszkodzone po zmasowanym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę w godzinach nocnych i porannych w niedzielę – poinformowały władze.

Rząd Serbii podjął decyzję o wycofaniu moratorium na budowę w kraju elektrowni jądrowych. Nowelizacja ustawy o prawie energetycznym wejdzie w życie w najkrótszym możliwym terminie - ogłosiła serbska minister górnictwa i energii Dubravka Djedović Handanović.

GTC zawarło z Peach Property Group i LFH Portfolio Acquico umowy dotyczące nabycia niemieckiego portfela mieszkaniowego. W ocenie spółki, transakcja ma uzasadnienie strategiczne dla GTC m.in. ze względu na ekspansję na wyżej oceniane europejskie rynki nieruchomości.

Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump nominował w sobotę na ministra energii Chrisa Wrighta, przedsiębiorcę, dyrektora generalnego firmy Liberty Energy. Jego zadaniem ma być "ograniczenie biurokracji administracyjnej" w celu pobudzenia inwestycji w paliwa kopalne.

WYDARZENIA Z KRAJU-----------------

Wyniki ostatniej tury badań, które mają pomóc w wyłonieniu kandydata PiS na prezydenta, mają trafić do centrali partii w połowie tygodnia - wynika z informacji PAP z ugrupowania. Prezentacja kandydata może nastąpić w okolicach 23 listopada.

57,8 proc. respondentów uważa, że prawybory w Koalicji Obywatelskiej wygra prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, a 15,7 proc., że szef MSZ Radosław Sikorski; 21 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Musimy mieć prezydenta, który będzie niezależny i który będzie współpracował z rządem, ale sam wykazywał się inicjatywą - mówił wiceszef PO Rafał Trzaskowski, który zmierzy się w prawyborach w KO na kandydata tej partii na prezydenta.

Bogdan Klich poinformował w mediach społecznościowych, że w związku z powołaniem na ministra pełnomocnego-chargé d’affaires Ambasady RP w USA złożył mandat senatora.

Rosyjscy dyplomaci w najbliższych dniach opuszczą konsulat w Poznaniu – powiedział w sobotę w Rokietnicy (Wielkopolskie) minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Wierzę, że liderom PiS, PSL i Konfederacji uda się porozumieć i że będzie wystawiony jeden kandydat; taki stuprocentowo wygrałby wybory prezydenckie - powiedział w niedzielę doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Administracja prezydenta USA Joe Bidena dała zielone światło Ukrainie na wykorzystywanie amerykańskiej broni do rażenia celów w głębi Rosji – podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na kilka źródeł zaznajomionych ze sprawą.

Szef senackiej komisji ds. sił zbrojnych Jack Reed i senatorka Jeanne Shaheen zażądali w liście do Pentagonu i resortu sprawiedliwości o wszczęcie dochodzenia w sprawie doniesień o utrzymywaniu kontaktów między miliarderem Elonem Muskiem oraz Władimirem Putinem. Kontakty te opisywał "Wall Street Journal".

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Karoline Leavitt, dotychczasową rzeczniczkę jego ekipy przejściowej, na sekretarz prasową Białego Domu w jego administracji.

Prezydent Argentyny Javier Milei, przemawiając w posiadłości przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, zaproponował USA, Włochom i Izraelowi zawiązanie sojuszu, by „przeciwstawić się barbarzyństwu socjalizmu” – podała telewizja TN.

Przywódcy USA, Japonii i Korei Południowej potępili udział północnokoreańskich żołnierzy w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, oceniając to jako „niebezpieczne poszerzenie” tego konfliktu" – napisano we wspólnym komunikacie po spotkaniu przywódców w Limie na marginesie szczytu APEC.

W wyniku izraelskiego ataku w centrum Bejrutu w niedzielę zginął Mohammad Afif, szef Hezbollahu ds. relacji z mediami – poinformowała agencja Reutera, powołując się na libańskie źródła.

Kreml intensyfikuje działania, mające na celu nakłonienie państw zachodnich do korzystnych dla Rosji decyzji w sprawie wojny na Ukrainie – poinformował amerykański Ośrodek Studiów nad Wojną (ISW). Moskwa wykorzystuje niepewność co do przyszłej polityki USA.

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby w przyszłym roku wojna się skończyła na drodze dyplomatycznej – oświadczył w sobotę Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że rozmowy z Rosją są możliwe pod warunkiem, że Ukraina nie będzie osamotniona i będzie silna.

Wojska Izraela posuwają się w głąb Libanu, gdzie napotykają opór Hezbollahu. Odnotowano ciężkie walki i intensywny ostrzał - poinformowała w sobotę libańska agencja NNA. Siły Obronne Izraela (IDF) oświadczyły, że zakończyły kolejną serię ostrzału celów Hezbollahu na południe od Bejrutu.

Gruzińska Centralna Komisja Wyborcza zatwierdziła w sobotę wyniki wyborów parlamentarnych, według których partia władzy Gruzińskie Marzenie zdobyła prawie 54 proc. głosów.

Przywódcy państw G7 w wydanym w sobotę oświadczeniu zapewnili o stanowczym poparciu dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. W komunikacie opublikowanym w związku ze zbliżającym się tysięcznym dniem wojny podkreślili, że Rosja jest jedyną przeszkodą dla pokoju.

Czołowy polityk opozycyjnej chadecji Juergen Hardt skrytykował kanclerza Niemiec Olafa Scholza (SPD) za jego rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. Putin odbierze fakt, że Scholz zadzwonił do niego raczej jako oznakę słabości, a nie siły - powiedział Hardt w radiu Deutschlandfunk.

Tokio i Kijów pogłębią dialog w dziedzinie bezpieczeństwa w związku z "niezwykle niepokojącym" udziałem wojsk Korei Północnej w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie – powiedział w sobotę w Kijowie szef MSZ Japonii Takeshi Iwaya.

Korea Północna dostarcza Rosji systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu, które są wysyłane do obwodu kurskiego – napisał w sobotę brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na informacje ukraińskiego wywiadu.

W izraelskim ataku na szkołę w Strefie Gazy w sobotę zginęło 10 Palestyńczyków, a co najmniej 20 zostało rannych – podały miejscowe służby medyczne, cytowane przez agencję Reutera.

(PAP Biznes)

doa/ pr/

udostępnij: