Przejdź do treści

udostępnij:

Cena maksymalna akcji w ofercie Studenac Group dla polskich inwestorów wyniesie 14,4 zł (opis)

Cena maksymalna akcji w ofercie Studenac Group dla polskich inwestorów wyniesie 14,4 zł - wynika z prospektu spółki. Grupa zaoferuje 24,1 mln nowych akcji oraz 31,1 mln istniejących akcji, a debiut na warszawskiej GPW planowany jest na 10 grudnia. Jak podała spółka w prospekcie, w perspektywie średnioterminowej chce otwierać 200-250 sklepów rocznie, a do 2028 roku chce posiadać 3 tys. 400 sklepów.

Maksymalna cena za jedną akcję sprzedawaną dla chorwackich inwestorów detalicznych wynosi 3,32 euro.

Podano, że ostateczna cena akcji sprzedawanych dla inwestorów detalicznych zostanie ustalona wspólnie przez głównego akcjonariusza sprzedającego oraz spółkę, w porozumieniu z globalnymi koordynatorami, po zakończeniu procesu budowy księgi popytu z inwestorami instytucjonalnymi. Inwestorzy detaliczni nie będą uczestniczyć w procesie budowy księgi popytu. Ostateczna cena akcji sprzedawanych dla inwestorów detalicznych oraz ostateczna cena akcji oferowanych dla inwestorów instytucjonalnych mogą się różnić.

"Nie później niż w dniu ustalenia ceny główny akcjonariusz sprzedający oraz spółka (działając wspólnie), w porozumieniu z globalnymi koordynatorami, podejmą decyzję dotyczącą ostatecznej liczby akcji oferowanych inwestorom w ramach oferty. Intencją akcjonariuszy sprzedających oraz spółki jest, aby ostateczna liczba akcji oferowanych nie przekroczyła 55.170.594 akcji spółki (dla jasności, może ona być jednak niższa)" - napisano.

"Dodatkowo główny akcjonariusz sprzedający oraz spółka (działając wspólnie), po konsultacji z globalnymi koordynatorami i zakończeniu procesu budowy księgi popytu, ustalą ostateczną liczbę akcji oferowanych dla każdej z kategorii inwestorów (w tym ostateczną liczbę akcji sprzedawanych przeznaczonych dla inwestorów detalicznych). Intencją spółki oraz głównego akcjonariusza sprzedającego jest zaoferowanie inwestorom detalicznym akcji sprzedawanych w liczbie wynoszącej do około 10 proc. akcji oferowanych. Spółka i główny akcjonariusz sprzedający nie wykluczają jednak, że inwestorom detalicznym zostanie zaoferowana liczba akcji sprzedawanych mniejsza niż 10 proc. akcji oferowanych" - dodano.

Jak podała spółka w prospekcie, Studenac Group w perspektywie średnioterminowej chce otwierać 200-250 sklepów rocznie, a do 2028 roku spółka chce posiadać 3 tys. 400 sklepów. Spółka zakłada również stopniowe wyhamowywanie sprzedaży LfL.

W krótkim terminie planuje otwieranie od 140-160 sklepów nowych sklepów rocznie.

W prospekcie wskazano, że spółka w perspektywie do 2028 roku chce mieć przejętych 1.200 sklepów z tzw. organicznymi otwarciami innych sklepów, co w efekcie da 3.400 sklepów do końca 2028 roku.

Ponadto Studenac zakłada wzrost przychodów ze sprzedaży przy rocznej stopie wzrostu (CAGR) wynoszącej od 25 proc. do 30 proc.

Pośród celów średnioterminowych spółka wskazała również, że zakłada stopniowe wyhamowywanie wzrostu przychodów ze sprzedaży LfL (wskaźnik mierzący wzrost lub spadek sprzedaży danej firmy na porównywalnej powierzchni sklepu) z bardzo wysokich do wysokich jednocyfrowych.

Studenac zakłada również, że skorygowana marża EBITDA na zasadzie pro forma wzrośnie o średnie kilkanaście proc.

Wśród celów krótkoterminowych spółka zakłada stopniowe zmniejszanie amortyzacji do ok. 2 proc. przychodów ze sprzedaży po i przed wejściem w MSSF 16.

Spółka przewiduje również ok. 3 proc. nakłady inwestycyjne związane zarówno z otwarciami i projektami nowych sklepów, jak i akwizycjami.

Dodatkowo spółka oczekuje, że średnie nakłady inwestycyjne na przejęty sklep wyniosą około 200 tys. euro w średnim terminie, który jest niższy niż przedział na lata 2021–2023.

"Oczekuje się, że będzie to wynikać zarówno z bilansu Studenac umożliwiającego większe przejęcia po niższej cenie jednostkowej, jak i z faktu, że Studenac ocenił już poziomy rentowności określonych celów w Chorwacji, z których wszystkie są zazwyczaj niższe niż w przypadku sieci nabytych wcześniej" - napisano w prospekcie.

Spółka oczekuje, że średnia oczekiwana inwestycja w renowację nabytych sklepów wyniesie od 20 tys. euro do 40 tys. euro., a średnia oczekiwana sprzedaż na przejęty sklep wyniesie w przyszłości 540 tys. euro rocznie.

Ponadto Studenac będzie dążył do osiągnięcia wskaźnika zadłużenia netto/skorygowanej EBITDA po wejściu w życie MSSF 16 do końca 2028 r.

(PAP Biznes)

alk/ mcb/ asa/

udostępnij: