DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie spadają; w Azji indeksy głównie na plusach
Kontrakty w Europie są na minusach, a w Azji przeważają wzrosty indeksów. Inwestorzy oczekują na nowe środki stymulacyjne ze strony Chin, a także śledzą informacje dotyczące sytuacji politycznej w Korei Płd.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe spadają o 0,32 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,12 proc., na CAC 40 zniżkują o 0,16 proc., a na DAX tracą 0,18 proc.
W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,77 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 1,55 proc. W Chinach indeks SSEC zyskał 1,05 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 0,56 proc. W Indiach indeks Sensex zwyżkuje o 0,09 proc.
Oczekiwania na nowe środki stymulacyjne rosną przed Central Economic Work Conference w przyszłym tygodniu, która ustali program i cele dla gospodarki Chin na rok 2025.
„Niektóre ETF-y odnotowują wzrost wolumenów. W przyszłym tygodniu odbędzie się ta konferencja, więc być może przed wydarzeniem nastąpi również pewne wyrównanie pozycji” — powiedział Nigel Peh, zarządzający funduszami w Timefolio Asset Management.
Ożywienie gospodarcze Chin pozostaje kruche, podczas gdy groźby podniesienia taryf ze strony prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa nasiliły oczekiwania wobec Pekinu o zapewnienie nowych bodźców w celu ustabilizowania zmagającej się z problemami gospodarki.
Lead Fund podał, że przesłanie z konferencji w Pekinie w tym miesiącu wzmocni rynek akcji, radząc inwestorom, aby byli bardziej optymistyczni.
Ministerstwo finansów Chin opublikowało w czwartek projekt przepisów, które mają zapewnić agencjom rządowym zachęty do kupowania produktów wyprodukowanych w Chinach. Ma to zwiększyć inwestycję w krajowe technologie.
Rynki śledzą informacje dotyczące sytuacji politycznej w Korei Płd. W piątek agencja Yonhap podała, że główna południowokoreańska opozycja, Partia Demokratyczna poinformowała w piątek, że ustawodawcy są w stanie gotowości po otrzymaniu wielu doniesień o możliwości ogłoszenia kolejnego stanu wojennego.
Yonhap podała również, że kancelaria prezydenta Korei Płd. oświadczyła, że Jun Suk Jeol nie nakazał aresztowania lub zatrzymania deputowanych po wprowadzeniu stanu wojennego. Z kolei dowódca południowokoreańskich sił specjalnych Kwak Jong Geun oświadczył w piątek, że ówczesny minister obrony Kim Jong Hjun wydał mu rozkaz wyprowadzenia deputowanych ze Zgromadzenia Narodowego.
Opozycja wniosła wniosek o impeachment prezydenta Jun Suk Jeola, a prokuratura Korei Płd. wszczęła śledztwo przeciw prezydentowi Jun Suk Jeolowi oraz szefowi MSW i byłemu ministrowi obrony w związku z ich udziałem we wprowadzeniu stanu wojennego. Nie jest jasne jak wobec wniosku o impeachment zachowa się Partia Władzy Ludowej (PPP), która wcześniej popierała prezydenta.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,55 proc., do 44.765,71 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,19 proc. i wyniósł 6.075,11 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,18 proc. do 19.700,26 pkt.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,05 proc. do +0,05 proc.
Dolar umacnia się o 0,13 proc. wobec koszyka walut do 105,84 pkt.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,08 proc. do 150,01.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudniowe zniżkują o 0,09 proc. do 68,23 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 0,2 proc. do 71,95 USD/b.
(PAP Biznes)
kek/ osz/