Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów na giełdach w Europie na koniec tygodnia

Giełdy w Europie przeważnie zwyżkowały na koniec piątkowej sesji. Inwestorzy analizują napiętą sytuację polityczną we Francji.

Na zamknięciu sesji niemiecki DAX poszedł w górę o 0,13 proc., francuski CAC 40 zyskał 1,31 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,49 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,16 proc.

Inwestorzy wciąż analizują skutki głosowania, które w środę wieczorem obaliło mniejszościowy rząd francuskiego premiera Michela Barniera. Wniosek został poparty zarówno przez lewicowych, jak i prawicowych prawodawców po tym, jak Barnier przepchnął swój kwestionowany budżet przez parlament bez głosowania.

Prezydent kraju Emmanuel Macron skrytykował polityków za to, że nie myślą o wyborcach. Podkreślił, że dotrwa do końca swojej prezydentury do 2027 roku.

Barnier zrezygnował ze stanowiska w czwartek rano, ale będzie nadal pełnił rolę tymczasową, do czasu gdy Macron wybierze następcę.

Euro było w piątek po południu o 0,2 proc. niżej i kosztowało 1,0564 USD, po wzroście podczas poprzedniej sesji.

W Azji rynki były mieszane, a traderzy monitorowali niestabilność polityczną w Korei Południowej po wprowadzeniu stanu wojennego przez prezydenta Yoon Suk Yeola.

Po drugiej stronie Atlantyku amerykańskie akcje wzrosły po tym, jak listopadowe dane o zatrudnieniu okazały się lepsze od oczekiwań.

Raport z rynku pracy, opublikowany w piątek, ujawnił, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w listopadzie o 227.000, jest powyżej szacunków Dow Jones na poziomie 214.000 i oznacza ogromny wzrost w porównaniu z październikowym wzrostem wynoszącym zaledwie 12.000.

Akcje brytyjskiego ubezpieczyciela Direct Line w piątek wzrosły o ponad 7 proc., wspinając się na szczyty po wiadomości, że ma zostać przejęty przez swojego większego krajowego rywala Avivę.

Tymczasem brytyjska firma outsourcingowa Serco Group spadła o około 5 proc., notując nowe 52-tygodniowe minimum.

Według Bena Ritchie, szefa działu akcji rynków rozwiniętych w abrdn, wiele europejskich spółek wydaje się stanowić "naprawdę atrakcyjne możliwości" dla inwestorów w nadchodzących miesiącach.

"Myślę, że Europa jest przygotowana na lepsze wyniki od około 20 lat" – powiedział Ritchie w piątkowym programie CNBC "Street Signs Europe".

"Patrząc na przyszły rok, myślę, że perspektywy są w porządku, ale jak zawsze w Europie wszystko kręci się wokół akcji, więc bardzo trudno jest przedstawić coś w rodzaju meta-przeglądu dla Europy" – dodał Ritchie.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,20 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,10 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,57 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 13,01 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 4,168 proc. Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,116 proc.

WALUTY

Eurodolar osłabia się o 0,2 proc. do 1,0568. Kwotowanie USD/JPY spada o 0,1 proc. do 149,91. Kurs funta zniżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,2739.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń zniżkują o 1,41 proc. do 67,33 USD za baryłkę, a lutowe futures na Brent spadają o 1,25 proc. do 71,21 USD/b.

Srebro zwyżkuje o 0,33 proc. do 31,64 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,40 proc. do 2.659 USD za uncję.

(PAP Biznes)

pr/ gor/

udostępnij: