Medicalgorithmics rozszerzył rejestrację algorytmów DeepRhythmAI w FDA
Komunikat od Medicalgorithmics SA
Algorytmy sztucznej inteligencji DeepRhythmAI (DRAI), wykorzystywane do automatycznej analizy danych EKG, uzyskały rozszerzoną rejestrację FDA w USA. W ramach zaktualizowanej rejestracji, DRAI może być wykorzystywany do analizy danych EKG w ramach telemetrii ambulatoryjnej (kod produktu QYX). To rodzaj badania polegającego na zdalnym monitorowaniu pacjenta z ciągłą rejestracją EKG i automatyczną analizą danych w celu automatycznego wykrywania i rejestrowania zaburzeń rytmu serca. Wykryte zaburzenia są przesyłane do lekarza prowadzącego w trakcie okresu monitorowania. DeepRhythmAI jest jedynym zestawem algorytmów przeznaczonym do integracji obecnie dopuszczonym przez FDA do użycia w ramach nowego kodu produktu QYX.
– USA jest dla nas jednym z najważniejszych rynków, a uzyskane rozszerzone dopuszczenie DRAI w ramach nowego kodu produktu QYX w FDA stanowi potwierdzenie najwyższej jakości naszej przełomowej technologii i otwiera nam nowe możliwości w zakresie komercjalizacji naszych algorytmów AI. Jesteśmy dumni, że jako pierwsi oferujemy algorytmy AI przeznaczone do integracji z oprogramowaniem innych firm, w ramach nowego kodu do telemetrii ambulatoryjnej. To pozwoli nam oferować nasze oprogramowanie chmurowe dla nowej kategorii klientów i tym samym dalej konsekwentnie zwiększać liczbę klientów w USA. Oczywiście kontynuujemy prace badawczo-rozwojowe w obszarze algorytmów sztucznej inteligencji nieustannie poszerzając ofertę produktową oraz zakres jej zastosowania w różnych procedurach kardiologicznych – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu i CTO Medicalgorithmics.
DeepRhythmAI (DRAI) to zaawansowany zestaw algorytmów sztucznej inteligencji, zaprojektowany z myślą o dostarczaniu szybkich i precyzyjnych wyników analizy EKG, wspierających diagnostykę arytmii serca. Algorytmy DRAI zostały wytrenowane na danych obejmujących ponad 3,6 miliona dni zapisów EKG, co czyni je jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań tego typu na świecie. Skuteczność technologii potwierdzono w niezależnym badaniu DRAI MARTINI, zaprezentowanym na początku września br. podczas ESC Congress 2024 w Londynie – największej konferencji kardiologicznej w Europie. Badanie, przeprowadzone na próbie ponad 14 tys. pacjentów, z udziałem ponad 50 kardiologów z USA, Kanady i Europy, wykazało, że algorytmy DRAI popełniają 14 razy mniej błędów w wykrywaniu krytycznych arytmii serca niż certyfikowani technicy EKG.
Zgodnie z aktualną strategią Medicalgorithmics skupia się obecnie na sprzedaży oprogramowania diagnostycznego o najwyższej marżowości, a sprzedaż urządzeń stanowi jedynie opcjonalną ofertę dla klientów. W III kwartale tego roku przychody ze sprzedaży usług wyniosły 5,2 mln zł, w tym na rynku amerykańskim wzrosły o 24 proc. względem II kwartału i osiągnęły 1,2 mln zł. Oznacza to odbudowę 53 proc. przychodów z IV kwartału 2023 r. Od przyjęcia nowej strategii rozwoju, spółka pozyskała 13 nowych klientów. Zarząd Medicalgorithmics spodziewa się pozyskania istotnego klienta w USA jeszcze w tym roku, zgodnie ze swoją strategią.
Źródło: Medicalgorithmics SA