KNF dopuściła przeznaczenie przez ubezpieczycieli 100 proc. zysku za '24 na dywidendę
Komisja Nadzoru Finansowego dopuściła możliwość wypłaty przez ubezpieczycieli dywidendy do 100 proc. zysku wypracowanego w 2023 roku (z uwzględnieniem dotychczas wypłaconych dywidend z zysku 2023 roku) oraz do 100 proc. zysku wypracowanego w 2024 roku - poinformowała Komisja w stanowisku dotyczącym polityki dywidendowej.
Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, by dywidendę wypłaciły wyłącznie zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, które spełniają łącznie poniższe kryteria:
- otrzymały w ramach BION za 2023 rok ocenę ryzyka dobrą lub zadowalającą,
- w poszczególnych kwartałach 2024 roku nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie wymogu kapitałowego – rozumianego jako maksimum z minimalnego wymogu kapitałowego (MCR) oraz kapitałowego wymogu wypłacalności (SCR),
- w 2024 roku nie były objęte realistycznym planem naprawczym lub krótkoterminowym realistycznym planem finansowym, o których mowa w art. 312 i 313 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej,
- wielkość środków własnych bez odliczenia przewidywanych dywidend według stanu na 31 grudnia 2024 roku kształtowała się na poziomie powyżej 175 proc. wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów prowadzących działalność w dziale I oraz powyżej 150 proc. wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów prowadzących działalność w dziale II.
KNF podała, że ustalenie kwoty dywidendy do wypłaty powinno brać pod uwagę to, że pokrycie wymogów kapitałowych (po uwzględnieniu dywidend planowanych do wypłaty w 2025 roku) na 31 grudnia 2024 roku oraz dla kwartału, w którym planowana jest wypłata dywidendy, powinno być na poziomie co najmniej 175 proc. dla zakładów prowadzących działalność w dziale I oraz co najmniej 150 proc. dla zakładów prowadzących działalność w dziale II.
"Zakłady spełniające wskazane kryteria, przy podejmowaniu decyzji w sprawie wysokości dywidendy, powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2024 rok" - napisano w stanowisku.
(PAP Biznes)
seb/ gor/