GPW ogłasza program zerowych opłat od obrotu ETF i ETC
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłasza program obniżek opłat od obrotu instrumentami ETF, ETC i ETN dla członków giełdy, który wystartuje 1 stycznia 2025 roku i potrwa przez cały rok - poinformowała GPW w komunikacie prasowym.
GPW podała, że program jest kontynuacją czasowego zniesienia opłat w listopadzie i grudniu 2024 roku, a jego celem jest popularyzacja funduszy giełdowych, edukacja Polaków na temat nowoczesnych instrumentów finansowych oraz przyciągnięcie nowych inwestorów na warszawski parkiet.
"Program, który potrwa przez cały 2025 rok, ma na celu zwiększenie świadomości inwestorów indywidualnych, przyciągnięcie nowych uczestników rynku oraz poprawę płynności na warszawskiej giełdzie. Aby zakwalifikować się do programu, członkowie giełdy muszą obniżyć opłaty transakcyjne pobierane od klientów za obrót instrumentami ETF i ETC na GPW do poziomu nie wyższego niż 0,2 proc. wartości transakcji lub całkowicie je znieść" - napisano.
Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem, jak i doświadczonych inwestorach chcących urozmaicić swoje portfele inwestycyjne, GPW uruchomiła stronę edukacyjno-informacyjną ETFnaGPW. pl na temat ETF-ów i ETC notowanych na warszawskim parkiecie.
"GPW liczy, że połączenie programu obniżek opłat oraz działań edukacyjnych m.in. poprzez nową stronę przyczyni się do popularyzacji ETF-ów na polskim rynku kapitałowym" - dodano.
W komunikacie poinformowano, że warszawska giełda planuje wzbogacanie gamy ETF-ów zarówno pod względem liczby notowanych funduszy, jak i różnorodności aktywów bazowych.
Obecnie na GPW notowany jest ETC na fizyczne złoto oraz 13 ETF-ów, za pomocą których inwestorzy mogą uzyskać ekspozycję zarówno na polski rynek akcji i obligacji, jak również na rynek akcji amerykańskich oraz niemieckich. GPW oferuje zarówno tradycyjne ETF-y pasywnie naśladujące indeksy, jak i ETF-y z dźwignią, które umożliwiają wykorzystanie krótkoterminowych ruchów rynkowych.
W listopadzie łączna wartość obrotów ETF oraz ETC na warszawskiej Giełdzie wyniosła 139,0 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 42,3 proc. Od stycznia do listopada łączna wartość obrotów tymi instrumentami osiągnęła 1.358 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku stanowi wzrost o 34,8 proc.
(PAP Biznes)
mbi/ osz/