Pure Biologics ma umowę sprzedaży praw do projektów PB004 i PB003G; upfront to 8-9 mln USD
Pure Biologics zawarł z Promittens Corporation umowę sprzedaży praw do projektów PBA-0405 (PB004) oraz PBA-0111 (PB003G). Spółce przyslugiwać będzie opłata początkowa w łącznej kwocie 8-9 mln USD - podała spółka w komunikacie. W I kw. 2025 r. spółka chce przedstawić plan rozwoju na kolejne lata.
"Podpisana umowa stanowi bardzo istotny krok w rozwoju Pure Biologics. Jej zawarcie oznacza realizację kluczowego elementu przyjętej przed laty strategii, zakładającej rozwój potencjalnie najlepszych w swojej klasie kandydatów na leki, od etapu odkrycia, do badań klinicznych. Wpływy ze sprzedaży pozwolą nam ustabilizować sytuację finansową spółki oraz skoncentrować się na nowych projektach. Zamierzamy zaprezentować plany dalszego rozwoju spółki jeszcze w pierwszym kwartale 2025 r." - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Filip Jeleń.
Jak podano, pierwsza rata opłaty upfront w kwocie 2 mln USD za każdy projekt będzie płatna w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy.
Druga rata z tytułu sprzedaży projektu PBA-0405 płatna będzie w terminie czterech miesięcy i wynosić będzie 2,5 mln USD, jeśli osiągnięte zostaną pozytywne wyniki badań fazy 0 dla PBA-0405 lub 2 mln USD, jeśli w tym terminie nie zostaną osiągnięte pozytywne wyniki fazy 0. Jeśli zostaną one uzyskane po upływie czterech miesięcy od zawarcia umowy, nabywca zapłaci 500 tys. USD w terminie 30 dni roboczych.
Druga rata z tytułu sprzedaży projektu PBA-0111 płatna będzie w terminie czterech miesięcy i wynosić będzie 2 mln USD. W przypadku, gdy zostaną uzyskane pozytywne wyniki fazy 0 dla PBA-0111, nabywca zapłaci na rzecz spółki dodatkową kwotę 500 tys. USD w terminie 30 dni roboczych od dnia uzyskania pozytywnego wyniku fazy 0 dla PBA-0111.
Umowa zakłada także kolejne płatności, których wykonanie będzie uzależnione od realizacji kamieni milowych dotyczących projektów. Maksymalna potencjalna wartość milestones (tzw. biodollar value) może wynieść do 299 mln USD.
Wartość płatności z tytułu kamieni milowych uzależnionych od powodzenia poszczególnych etapów badań klinicznych oraz uzyskania zgód organów regulacyjnych może wynieść łącznie 179 mln USD.
Wartość płatności z kamieni milowych powiązanych z poziomem przychodów ze sprzedaży, uzależnionych od poziomu rocznej sprzedaży leków wykorzystujących PBA-0405 oraz PBA-0111 może wynieść łącznie 120 mln USD.
Umowa zakłada również płatność tantiem po wprowadzeniu do sprzedaży leków wykorzystujących cząsteczki z projektów PBA-0405 oraz PBA-0111. Mogą one wynieść po 4 proc. wpływów netto ze sprzedaży leków okres pierwszych 10 lat od dnia wprowadzenia leków do obrotu, a po upływie tego okresu po 2 proc. wpływów netto ze sprzedaży i mają być naliczane do momentu wygaśnięcia ochrony patentowej dla PBA-0405 oraz PBA-0111, praw do wyłączności danych lub wyłączności rynkowej dotyczących danego produktu.
"Spółka zwraca uwagę, że powyższe płatności na rzecz spółki zależeć będą od postępu kolejnych badań klinicznych, powodzenia procesu rejestracyjnego na określonych rynkach oraz poziomu przychodów z tytułu sprzedaży potencjalnego leku. Oznacza to, że pewne płatności, jakie otrzyma spółka obejmują wyłącznie kwoty upfrontu. W ocenie zarządu spółki, ewentualne pierwsze płatności z tytułu milestones mogą trafić do spółki najwcześniej po upływie ok. 1,5 roku od zawarcia umowy" - napisano w komunikacie.
Zgodnie z umową spółka będzie kontynuowała prace nad fazą 0 badań klinicznych dla PBA-0405 oraz PBA-0111 oraz poniesie koszty związane z fazą 0.
Spółce przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy w przypadku braku płatności przez nabywcę kwoty upfrontu w pełnej wysokości (minimum 8 mln USD). W takim przypadku prawa własności intelektualnej do projektów zostaną zwrócone spółce.
PBA-0405 (projekt PB004) zostało opracowane przez Pure Biologics w celu poprawy leczenia nowotworów złośliwych komórek B oraz guzów litych.
PBA-0111 (PB003G) zostało opracowane przez Pure Biologics i posiada potencjał, by stać się najlepszym w swojej klasie lekiem w terapii guzów litych.
(PAP Biznes)
doa/