DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street małe zmiany w oczekiwaniu na dane o infacji
Wtorek na Wall Street zakończył się niewielkimi zmianami głównych indeksów, a ponownie najsłabszy okazał się Nasdaq, który zamknął handel na minusie. Inwestorzy zastanawiają się, czy Fed będzie obniżał stopy proc. wolniej niż wcześniej liczono, a pomóc w odpowiedzi mogą środowe dane o inflacji.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,52 proc. do 42.518,28 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 5.842,91 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,23 proc. do 19.044,39 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,13 proc. do 2.219,24 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 2,50 proc. do 18,71 pkt.
Inwestorzy oceniają informacje nt. możliwych ceł ze strony USA. Agencja Bloomberg podała, że członkowie nowego zespołu ekonomicznego prezydenta-elekta Donalda Trumpa rozważają kwestię stopniowego, comiesięcznego podwyższania taryf w zakresie od około 2 do 5 proc.
"Rynek nadal koncentruje się na Trumpie i na tym, jakie środki przedstawi, gdy zostanie zaprzysiężony na prezydenta w przyszłym tygodniu. Wciąż niepewne jest, jak ukształtuje się jego polityka” – powiedziała Elisabet Kopelman, ekonomistka ds. USA w banku SEB.
„Wolniejsze i bardziej stabilne podejście do taryf prawdopodobnie wyeliminowałoby pewien stopień ryzyka wzrostu inflacji i pewien stopień ryzyka spadku wzrostu PKB, więc wszyscy znów stają się ostrożnie optymistyczni” – powiedział Michael Brown, strateg w Pepperstone Group.
Inwestorzy oczekują na środową publikację danych o inflacji CPI w USA za grudzień, a także rozpoczęcie sezonu wyników za IV kw. tego samego dnia od publikacji raportów finansowych największych banków, takich jak JPMorgan, Wells Fargo, Goldman Sachs i Citigroup.
„Inwestorzy zastanawiają się, co jest ważniejsze – wysokie zyski przedsiębiorstw, które wynikają z silnej gospodarki, czy niższa inflacja, która wynika ze słabszej gospodarki. Większość inwestorów wolałaby silną gospodarkę z lekko podwyższoną inflacją” – powiedział Oliver Pursche, starszy wiceprezes i doradca w Wealthspire Advisors w Westport.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w grudniu wyniosły 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 3,3 proc. Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI wyniósł 0,0 proc. mdm, a rdr wzrósł o 3,5 proc.
Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,4 proc. mdm, a po wyłączeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,3 proc. mdm wobec odpowiednio: +0,4 proc. i +0,2 proc. miesiąc wcześniej.
W ujęciu rdr oczekiwano wzrostu PPI o 3,5 proc. i wzrostu o 3,8 proc. dla wskaźnika bazowego, wobec odpowiednio: +3 proc. i +3,5 proc. (po rewizji z +3,4 proc.) w poprzednim miesiącu.
Inwestorzy czekają teraz na środowy raport o indeksie cen konsumpcyjnych, aby ocenić, czy Rezerwie Federalnej uda się zbliżyć inflację do celu 2 proc., co pozwoliłoby bankowi centralnemu na złagodzenie polityki stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że główny wskaźnik CPI wzrósł w grudniu o 0,3 proc., według Dow Jones.
"Jeśli CPI okaże się wyższy niż oczekiwano, będzie to z pewnością zła wiadomość dla rynków akcji, ponieważ oznaczałoby, że Fed rzeczywiście będzie wolniej obniżał stopy procentowe" – powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA Research.
Handel kontraktami terminowymi na fundusze Fed sugeruje niemal pewność, że Fed utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie na zakończenie dwudniowego posiedzenia pod koniec tego miesiąca.
Wyceny rynkowe sugerują również 77,9 proc. prawdopodobieństwo, że stopy pozostaną na obecnym docelowym poziomie 4,25-4,5 proc. w marcu, zgodnie z narzędziem CME FedWatch.
W USA wskaźnik optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców wzrósł w grudniu do 105,1 pkt. z 101,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 102,1 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zniżkują o 1,32 proc. do 77,78 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 1,12 proc. do 80,10 USD/b.
(PAP Biznes)
pr/