Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 8-9 lutego
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 8-9 lutego.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------
Pobierana przez Pocztę kwota 6,52 zł za przesyłkę całkowicie elektroniczną jest horrendalna; Związek Powiatów Polskich postuluje, żeby samorządy miały możliwość wyboru dostawcy e-Doręczeń - przekazała PAP Patrycja Grebla-Tarasek z ZPP. Obecnie jednak resort cyfryzacji nie przewiduje takiej możliwości.
PKP Intercity nie planuje wprowadzenia podwyżki cen biletów - wynika z przesłanej PAP odpowiedzi rzecznika prasowego kolejowego przewoźnika Macieja Dutkiewicza.
W przyszłym tygodniu premier ma przedstawić propozycję nowych tanich kredytów dla rolników - zapowiedział w rozmowie z RMF FM minister rolnictwa Czesław Siekierski. W poniedziałek Donald Tusk ma zaprezentować plan gospodarczy dla Polski w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
W 2027 roku ma zakończyć się weryfikacja ponad 1,2 tys. potencjalnych terenów, które mogą zostać objęte rezerwatami przyrody - wynika z odpowiedzi resortu klimatu na pytania PAP. Do tego czasu cięcia drzew na takich obszarach mają być w praktyce wyłączone.
Litwa, Łotwa i Estonia wstrzymały w sobotę rano wszelkie przepływy energii elektrycznej na połączeniach z Rosją i Białorusią. Testy zdolności utrzymania częstotliwości w sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich przebiegły pomyślnie - poinformowali operatorzy przesyłowi Litwy, Łotwy i Estonii. O godz. 13.05 polskiego czasu w niedzielę sieci elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii zostały zsynchronizowane z obszarem kontynentalnej Europy. Ruszyło połączenie LitPol Link, za pośrednictwem którego dokonano synchronizacji.
W Zatoce Fińskiej uszkodzone zostały ostatnio dwa rosyjskie kable telekomunikacyjne łączące Petersburg z obwodem królewieckim, a rozpoczęte w sobotę prace naprawcze, realizowane przez rosyjski statek, koncentrują się na kablu Baltika – poinformował fiński resort gospodarki.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Reutera poinformował, że jest gotowy udostępnić USA ukraińskie zasoby metali ziem rzadkich i podziemne magazyny dla LNG w zamian za gwarancje bezpieczeństwa.
Prezydent Donald Trump powiedział po spotkaniu z japońskim premierem Shigeru Ishibą, że zamierza "bardzo szybko" wyeliminować 100-miliardowy deficyt handlowy z Japonią i nie wykluczył nałożenia ceł na ten kraj. Zapowiedział też inwestycje japońskiego giganta stalowego Nippon Steel w US Steel.
Elon Musk zapowiedział, że nie jest zainteresowany zakupem aplikacji TikTok, której właścicielem jest chińska firma ByteDance - poinformowała The WELT Group, część niemieckiej firmy medialnej Axel Springer SE, która 28 stycznia organizowała wydarzenie z udziałem Muska za pośrednictwem łącza wideo.
Awarie w co najmniej sześciu elektrowniach na Kubie doprowadziły do chaosu energetycznego na tej karaibskiej wyspie, który nasilił się wraz z rekordowo niskimi dostawami ropy naftowej z Wenezueli.
WYDARZENIA Z KRAJU-----------------
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski przedstawi pod koniec lutego program, który będzie podsumowaniem jego spotkań z wyborcami. Wydarzenie odbędzie się w zbliżonym terminie do konferencji programowej Karola Nawrockiego. Trzaskowskiego wesprą parlamentarzystki KO w ramach akcji "Kobiety na wybory".
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki na spotkaniu z mieszkańcami w Sejnach (Podlaskie) poinformował, że jeśli zostanie prezydentem, to jednostronnie wypowie pakt migracyjny. Podczas spotkania z wyborcami w Augustowie zapowiedział doprowadzenie do obniżenia cen energii elektrycznej o 33 proc. w ciągu 100 dni od objęcia urzędu prezydenta. Powiedział też, że jako prezydent będzie żądał od rządu polskiego powrotu do inwestowania w powiaty i Polskę lokalną.
Synchronizacja elektroenergetyczna Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem kontynentalnej Europy wzmacnia bezpieczeństwo i suwerenność Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że konieczne jest wzmocnienie ochrony m.in. infrastruktury energetycznej, połączeń podwodnych, obiektów na morzu i elektrowni.
Zakończono akcję ratowniczą w Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice, gdzie 22 stycznia 2025 r. doszło do zapalenia metanu - poinformowała w sobotę Jastrzębska Spółka Węglowa. Czterech poszkodowanych górników zmarło.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------
Brytyjskie służby bezpieczeństwa zażądały od Apple dostępu do zaszyfrowanych danych przechowywanych w chmurze przez użytkowników na całym świecie – poinformował amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na swoje źródła.
Rosja otworzyła w swoim ministerstwie spraw zagranicznych nowy departament ds. partnerstwa afrykańskiego, który ma wzmocnić współpracę z Afryką. Zapowiada też, że wkrótce otworzy ambasady w Liberii, Sierra Leone, Gambii, Togo, Sudanie Południowym, Nigrze i na Komorach.
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie o wstrzymaniu pomocy zagranicznej dla Republiki Południowej Afryki oraz promocji osiedlania się dyskryminowanych białych Afrykanerów w USA. Prezydent potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Korea Północna zacznie w tym roku produkować na masową skalę drony opracowane we współpracy z Rosją – podał japoński nadawca, telewizja NHK, powołując się na własne źródła. Moskwa ma przekazać technologię Pjongjangowi w zamian za rozmieszczanie koreańskich żołnierzy w obwodzie kurskim.
Rząd libertariańskiego prezydenta Argentyny Javiera Mileia rozważa wycofanie kraju z Rady Praw Człowieka ONZ, śladem przywódcy USA Donalda Trumpa.
Sędzia federalny zablokował w sobotę resortowi ds. wydajności rządu (DOGE) miliardera Elona Muska dostęp do bazy Departamentu Skarbu USA, zawierającej wrażliwe dane osobowe, takie jak numery ubezpieczenia społecznego czy numery kont milionów Amerykanów.
Prezydent USA Donald Trump zaproponował kolejnym państwom Afryki przyjęcie Palestyńczyków, przesiedlonych ze Strefy Gazy; Maroko za zgodę uzyskałoby poparcie USA dla swoich roszczeń do Sahary Zachodniej, a zbuntowane regiony Somalii, Puntland i Somaliland, zostałyby uznane za niepodległe kraje - przekazały izraelski kanał informacyjny Channel 12 i brytyjski "The Telegraph".
Kandydat na kanclerza Niemiec z ramienia CDU/CSU Friedrich Merz powiadomił, że jeśli wygra wybory do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, to chce utworzyć rząd w ciągu dwóch miesięcy. Mam nadzieję, że formowanie rządu zakończy się do Wielkanocy - powiedział polityk chadecji gazetom z grupy medialnej Funke. Wyraził gotowość do rozmów z socjaldemokratami (SPD). Lider chadeków ocenił, że SPD i Zieloni są "całkiem rozsądni"; wykluczył jednocześnie współpracę ze skrajnie prawicową AfD.
Prezydent Libanu Joseph Aoun ogłosił w sobotę, że przyjął rezygnację rządu tymczasowego i powołał nowy rząd z Nawafem Salamem jako premierem. Gabinet musi teraz przygotować dokument określający jego przyszłą politykę, po czym będzie starał się o uzyskanie wotum zaufania od parlamentu.
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że rozmawiał z przywódcą Rosji Władimirem Putinem przez telefon, aby omówić zakończenie wojny na Ukrainie - napisał "The New York Post". Nie zdradził, kiedy ta rozmowa odbyła się. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w niedzielę, że "nie potwierdza ani nie zaprzecza" doniesieniom amerykańskich mediów o rozmowie telefonicznej między prezydentem USA Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem.
Siły izraelskie zaczęły wycofywać się z kluczowego korytarza w Strefie Gazy w ramach porozumienia o zawieszeniu broni z Hamasem – poinformowała w niedzielę agencja AP, powołując się na izraelskiego urzędnika.
W ocenie ONZ, w ciągu ponad 15 miesięcy wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy zniszczono lub uszkodzono 69 proc. wszystkich znajdujących się tam budynków, w tym 88 proc. szkół i większość szpitali.
Partia Samostanowienie (Vetevendosje) premiera Albina Kurtiego uzyskała w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Kosowie największą liczbę głosów - ok. 40 proc. - wynika z sondaży exit poll, których rezultaty opublikowały media po zamknięciu lokali wyborczych.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 miało miejsce w sobotę na Morzu Karaibskim, na północ od Hondurasu. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 10 km - poinformowała Służba Geologiczna USA.
Premier Grecji Kyriakos Micotakis wyraził w niedzielę "ostrożny optymizm" w związku z sytuacją sejsmiczną w regionie Wysp Cykladzkich, w tym na Santorini. Można sądzić, że nie dojdzie do spełnienia się złego scenariusza - powiadomił.
(PAP Biznes)
doa/ pel/