Przejdź do treści

udostępnij:

Ryvu Therapeutics podsumowuje wyniki finansowe za rok 2024

Komunikat od Ryvu Therapeutics SA

Ryvu Therapeutics (GPW: RVU), firma biotechnologiczna, której misją jest odkrywanie i rozwój nowych terapii z obszaru onkologii, opublikowała wyniki finansowe za rok 2024. 

Paweł Przewięźlikowski, współzałożyciel i Prezes Zarządu Ryvu Therapeutics powiedział: 

- W ubiegłym roku osiągnęliśmy znaczący postęp w naszym klinicznym i przedklinicznym portfolio. Uruchomiliśmy wszystkie zaplanowane badania kliniczne fazy II dla RVU120, naszego pierwszego w swojej klasie inhibitora CDK8/19. Do końca 2024 roku włączyliśmy do badań niemal 100 pacjentów i aktywowaliśmy ponad 110 ośrodków klinicznych w Europie i Ameryce Północnej. Kolejnej, istotnej aktualizacji danych oczekujemy w połowie tego roku. W II połowie 2025 roku spodziewamy się zakończenia badań umożliwiających złożenie wniosku IND/CTA dla RVU305, potencjalnie najlepszego w swojej klasie MTA-kooperatywnego inhibitora PRMT5. 

Dr Krzysztof Brzózka, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Naukowych dodał: 

- Na początku 2025 roku ogłosiliśmy naszą strategię opartą na dwóch obszarach przedklinicznych, które dysponują potencjałem do opracowania licznych terapii onkologicznych. Kontynuujemy rozwój naszej autorskiej platformy ONCO Prime, obejmującej cele w obszarze syntetycznej śmiertelności. Platforma ta już zidentyfikowała nowe cele terapeutyczne dla nowotworów powiązanych z mutacjami KRAS. Wykorzystujemy również nasze zaawansowane kompetencje w obszarze biologii nowotworów do opracowywania innowacyjnych koniugatów przeciwciało-lek (ADC) z nośnikami nowej generacji ukierunkowanymi zarówno na mechanizmy syntetycznej letalności jak i immunocytotoksyczności. 

PODSUMOWANIE 2024 ORAZ KLUCZOWYCH WYDARZEŃ KORPORACYJNYCH

   • Ryvu z powodzeniem uruchomiło wszystkie cztery badania fazy II RVU120 zaplanowane na 2024 rok: RIVER-52 (monoterapia w AML i HR-MDS), RIVER-81 (w skojarzeniu z wenetoklaksem w AML), POTAMI-61 (monoterapia/w skojarzeniu z ruksolitynibem w mielofibrozie), REMARK (monoterapia w LR-MDS).
   • Według stanu na luty 2025 roku, leczenie w ramach badań fazy II RVU120 rozpoczęło około 120 pacjentów. Jednocześnie, ponad 110 ośrodków klinicznych zostało aktywowanych.
   • Na podstawie analizy danych z badań klinicznych RIVER-81 i RIVER-52, jak również opinii komitetów doradczych otrzymanych w lutym 2025 roku, spółka podjęła decyzję o optymalizacji programu klinicznego RVU120. Badanie RIVER-81 jest kontynuowane zgodnie z planem, natomiast rekrutacja do badania RIVER-52 została wstrzymana w celu skoncentrowania dalszych inwestycji na pozostałych ścieżkach rozwoju RVU120.
   • Trzy badania fazy II RVU120: RIVER-81, POTAMI-61 i REMARK są kontynuowane zgodnie z planem.
   • Priorytetem spółki jest obecnie utrzymanie szybkiego tempa rekrutacji i wysokiej jakości generowanych danych klinicznych. Kolejna aktualizacja danych planowana jest na II kwartał 2025 roku.

Status pozostałych programów

   • JASPIS-01 – badanie rozpoczęte w IV kwartale 2024 roku, obecnie oczekuje na włączenie pierwszego pacjenta, co przewidywane jest wciąż w I kwartale 2025 roku. Badanie rozpocznie się w ośrodkach klinicznych w Polsce, z planami rozszerzenia na dodatkowe kraje UE i spoza UE.
   • RVU305 – we wrześniu 2024 roku Ryvu zdecydowało o rozpoczęciu badań umożliwiających złożenie wniosku IND/CTA (ang. IND/CTA-enabling studies) dla RVU305. Ich zakończenie planowane jest w II połowie 2025 roku.
   • W ramach projektów wczesnej fazy, strategia Ryvu będzie opierać się na dwóch obszarach:
       ◦ ONCO Prime – innowacyjna medycyna precyzyjna na bazie małych cząsteczek: w ramach autorskiej platformy ONCO Prime, Ryvu będzie kontynuować rozwijanie kilku nowych celów onkologicznych, w tym celów w obszarze syntetycznej śmiertelności. Platforma ONCO Prime łączy wykorzystanie pierwotnych komórek nowotworowych wyizolowanych bezpośrednio od pacjentów oraz izogenicznych linii komórkowych, aby odkrywać innowacyjne, pierwsze w swojej klasie cele onkologiczne w zdefiniowanych populacjach pacjentów.
       ◦ ADC z nośnikami (ang. payloads) nowej generacji: Ryvu będzie rozwijać ADC (ang. antibody-drug conjugate; konjugat przeciwciało biologiczne-lek małocząsteczkowy) oparte o nowej generacji nośniki – substancje czynne o działaniu syntetycznie śmiertelnym i immunomodulującym. Prace nad ADC prowadzone będą zarówno w ramach projektów własnych, jak również we współpracy z firmą Exelixis, która rozwija ADC oparte o agonistów białka STING. 

Ryvu kontynuuje także prace w ramach trzech strategicznych partnerstw z Menarini, BioNTech i Exelixis, w których wszystkie ponoszone koszty są w pełni refundowane, a Spółka ma możliwość osiągnięcia licznych finansowych kamieni milowych.  

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

   • BIO EU (Mediolan, Włochy), 17-19 marca – spotkania z inwestorami i partnerami.
   • Tumor Models Summit Nordic (Sztokholm, Szwecja), 9-10 kwietnia – prezentacja naukowa oraz spotkania partnerskie.
   • AACR Annual Congress (Chicago, USA), 25-30 kwietnia – prezentacja naukowa oraz spotkania partnerskie.
   • ADC Payload Summit (Boston, USA), 6-8 maja – prezentacja naukowa oraz spotkania partnerskie.
   • EHA Annual Congress (Mediolan, Włochy), 12-15 czerwca – prezentacja zaktualizowanych danych klinicznych.

WYNIKI FINANSOWE SPÓŁKI W 2024

Pozycja gotówkowa – wg stanu na 31 grudnia 2024 r., Spółka posiadała 225,4 mln PLN środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wraz z obligacjami i funduszami inwestycyjnymi, wobec 250,6 mln PLN na koniec 2023 r. Na dzień 9 marca 2025 r., pozycja gotówkowa wynosiła 182,3 mln PLN. Dodatkowo, spółka zabezpieczyła ok. 91 mln PLN w formie nierozwadniającego finansowania grantowego. 

Przychody operacyjne – w 2024 r. Ryvu Therapeutics osiągnęło przychody z działalności operacyjnej (w tym przychody z dotacji) w wysokości 102 mln PLN, w porównaniu do 68 mln PLN w roku poprzednim. 

Koszty operacyjne – wyłączając niegotówkowe koszty programu motywacyjnego oraz wyceny udziałów w NodThera Inc., koszty operacyjne Spółki w 2024 r., wynikające głównie z wydatków na badania i rozwój portfolio projektów, wyniosły 219,9 mln PLN, wobec 157,1 mln PLN w analogicznym okresie roku poprzedniego. 

Wynik netto – wyłączając niegotówkowe koszty programu motywacyjnego, w raportowanym okresie Spółka wygenerowała stratę netto na poziomie 107,3 mln PLN, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego strata wynosiła 83,8 mln PLN.

Therapeutics S.A. jest polską firmą biotechnologiczną, rozwijającą innowacyjne terapie onkologiczne, które adresują nowe cele molekularne. Projekty Ryvu, oparte na bogatej wiedzy z zakresu biologii nowotworów, są rozwijane w ramach prowadzonej platformy badawczo-rozwojowej i skupiają się na wykorzystaniu małych cząsteczek oraz ADC (ang. antibody-drug conjugate; konjugat lek-przeciwciało) w obszarze inhibitorów kinaz, syntetycznej śmiertelności i immunoonkologii.  

Najbardziej zaawansowanym programem spółki, do którego posiada ona pełnię praw, jest RVU120 – pierwszy w swojej klasie, małocząsteczkowy inhibitor CDK8/CDK19 z potencjałem w leczeniu nowotworów hematologicznych oraz guzów litych, znajdujący się obecnie w fazie II badań klinicznych jako: (i) monoterapia w leczeniu pacjentów z nawrotową/oporną ostrą białaczką szpikową (r/r AML) i zespołami mielodysplastycznymi wysokiego ryzyka (HR-MDS) – badanie RIVER-52, (ii) terapia skojarzona z wenetoklaksem w leczeniu pacjentów z r/r AML – badanie RIVER-81, (iii) monoterapia w leczeniu niedokrwistości u pacjentów z nowotworami mielodysplastycznymi niższego ryzyka (LR-MDS) – badanie REMARK, (iv) monoterapia, jak i w terapia skojarzona z ruksolitynibem, w leczeniu pacjentów z mielofibrozą (MF) – badanie POTAMI-61. Dapolsertib (MEN1703, SEL24) to dualny inhibitor kinaz PIM/FLT3, który na mocy zawartej umowy licencyjnej rozwijany jest przez Grupę Menarini. W ramach programu, w Q1 2025 planowane jest rozpoczęcie badania klinicznego fazy II w chłoniaku rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) – JASPIS-01. RVU305, potencjalnie najlepszy w swojej klasie MTA-kooperatywny inhibitor PRMT5 o potencjale w leczeniu różnych guzów litych, jest obecnie w trakcie badań dopuszczających do zgłoszenia IND/CTA (ang. IND/CTA-enabling studies). Ryvu Therapeutics współpracuje również z międzynarodowymi firmami, m.in. BioNTech i Exelixis.
Spółka została założona w 2007 r., jej siedziba znajduje się w Krakowie. Ryvu Therapeutics S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz wchodzi w skład indeksu mWIG40. 

Źródło: Ryvu Therapeutics SA

udostępnij: