Medicalgorithmics zwiększy zaangażowanie w kluczowych projektach. Pomoże finansowanie z BioFund
Komunikat od Medicalgorithmics SA
W związku ze znacząco zwiększonym zainteresowaniem klientów autorskimi rozwiązaniami Medicalgorithmics (medtech notowany na GPW) największy akcjonariusz spółki - fundusz BioFund Capital Management LLC i management spółki zdecydowali o dodatkowej inwestycji w R&D i zespoły deweloperskie, by odpowiedzieć na znacząco zwiększone zapotrzebowanie klientów. Pozwoli to na zwiększenie zdolności do integracji i szybsze uruchamianie pozyskiwanych klientów oraz intensyfikację akwizycji klientów zainteresowanych testami wiodącego oprogramowania z algorytmiką AI polskiej spółki. Medicalgorithmics i fundusz BioFund podpisali umowę na dodatkowe finansowanie w kwocie do 9 mln PLN (2,4 mln USD), zwiększającą całą wartość oferowanych pożyczek do 5,4 mln USD. To powinno zapewnić Spółce realizację obecnej strategii i osiągnięcie zysków w 2026 r.
Dodatkowa umowa pożyczki jest rozszerzeniem umowy finansowania o wartości 3 mln USD, z 29 listopada 2024 r. Jednocześnie obniżone zostało oprocentowanie tego dodatkowego finansowania – nowa pożyczka będzie oprocentowana według stałej stopy procentowej w wysokości 14%.
- Konsekwentna realizacja naszej strategii przynosi efekty. Uzyskaliśmy w ostatnim czasie certyfikacje naszych najnowszych produktów platformy DRP i algorytmów AI DRAI, a doskonałość technologii potwierdziła prestiżowa publikacja w Nature Medicine, opisująca nasze algorytmy AI jako wiodące rozwiązanie w międzynarodowym badaniu naukowym. To międzynarodowe uznanie naszej technologii znacząco zwiększyło liczbę partnerów zainteresowanych współpracą. Przyspieszyliśmy podpisywanie umów na nowych rynkach, w styczniu br. podpisaliśmy duży kontrakt w USA. Obecnie ten partner jest zainteresowany dużo szerszym wykorzystaniem DeepRhythmPlatform (DRP) wraz z DeepRhythmAI (DRAI). Dzięki temu zwiększymy skalę współpracy, związanie klienta i przychody w perspektywie najbliższych 3 lat współpracy - komentuje Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics ds. finansowych.
Medtech istotnie przyspiesza tempo pozyskiwania nowych klientów. W drugiej połowie stycznia br. zawarł umowę z IDTF z USA o szacowanej wielkości przychodów do 46 mln PLN w pierwszych 2 latach po uruchomieniu integracji oraz podpisał już 5 innych umów, w tym z partnerami w Turcji i USA po tym, jak algorytmy sztucznej inteligencji zostały opisane jako dające najwyższe osiągalne rezultaty w prestiżowym badaniu DRAI Martini, opublikowanym w wiodącym piśmie medycznym Nature Medicine.
- Jesteśmy w przełomowym momencie - Medicalgorithmics ma dziś istotną przewagę technologiczną nawet nad największymi graczami, bo żadna inna firma nie oferuje tak zaawansowanych i niedawno certyfikowanych w USA i Europie (FDA i CE) algorytmów AI i nowoczesnego oprogramowania do analizy EKG. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać nasze przewagi do ekspansji naszego oprogramowania na skalę globalną i „kuć żelazo, póki gorące”. Mając do wyboru poprawę krótkoterminowych wyników w tym roku kosztem ograniczenia rozwoju biznesu w horyzoncie kolejnych lat, w porozumieniu z wiodącym akcjonariuszem Biofund zdecydowaliśmy się na zwiększenie naszych inwestycji w zespoły deweloperskie, poszerzając zakresy wdrożeń w kluczowych projektach. Dotyczy to także naszego największego klienta w USA, który zdecydował się znacząco rozszerzyć zakres współpracy, co wymaga odpowiedniego, rozszerzenia naszych zasobów i zespołu. Chcemy maksymalnie wykorzystać unikalne możliwości rozwoju, jakie osiągnęliśmy skutecznie wdrażając nową strategię. Finansowanie z BioFund pozwoli nam natychmiast i w maksymalnie efektywny sposób zacząć realizować nasze projekty umacniając pozycję rynkową spółki. Choć zwiększenie naszego zaangażowania w ich realizację w najbliższych miesiącach wpłynie na przesunięcie osiągnięcia progu rentowności gotówkowej, to w efekcie spodziewamy się kolosalnego zwiększenia naszego udziału w rynku, liczby badań, a więc wartości spółki oraz osiągnięcia lepszych niż obecnie zakładane wyników w horyzoncie 2026 roku - dodaje Maciej Gamrot.
Dodatkowa pożyczka od BioFund będzie udostępniona w 4 transzach, od lipca do października 2025 r. Zabezpieczeniem pożyczki jest standardowe oświadczenie spółki o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Dodatkowo Spółka podpisała z Biofund aneks przesuwający spłatę pożyczki z listopada 2024 r.
Zgodnie z aktualną strategią Medicalgorithmics skupia się obecnie na sprzedaży oprogramowania diagnostycznego o najwyższej marżowości, a sprzedaż urządzeń stanowi jedynie opcjonalną ofertę dla klientów. W III kwartale 2024 r. przychody ze sprzedaży usług wyniosły 5,2 mln zł, w tym na rynku amerykańskim wzrosły o 24 proc. względem II kwartału i osiągnęły 1,2 mln zł. Oznacza to odbudowę 53 proc. przychodów z IV kwartału 2023 r. Od przyjęcia nowej strategii rozwoju, spółka pozyskała 18 nowych klientów.
Medicalgorithmics to globalny dostawca oprogramowania do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, rozwijający autorskie algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych EKG oraz tomografii komputerowej serca, wykorzystujące najbardziej zaawansowane modele transformerowe AI. Zgodnie z nową strategią spółki MDG, która powstała w czerwcu 2023 r. we współpracy z funduszem BioFund – największym akcjonariuszem spółki – firma opiera swoją działalność na nowatorskich technologiach wykorzystujących algorytmy AI i automatyzacje procesów. Nowa strategia w Medicalgorithmics, rozwijana we współpracy z BioFund, opiera się na kombinacji najnowszych technologii i bogatego, 20-sto letniego doświadczenia w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych nad systemami do diagnostyki arytmii serca. Obejmuje zarówno oprogramowanie, algorytmy AI, jak i urządzenia do monitorowania EKG, działające w trybie online, takie jak PocketECG oraz off-line patch kardiobeat.ai. Produkty polskiej firmy usprawniają procesy analizy i znacząco skracają czas potrzebny do analizy badań EKG.
Spółka rozwija także rewolucyjną technologię VCAST, nad którą BioFund pracował od 2018 roku, budując na technologiach jeszcze - StatSoft (założonej przez Pawła Lewickiego i przejętej przez Dell). Jest to oprogramowanie wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji do segmentacji i rekonstrukcji naczyń wieńcowych na podstawie obrazów z powszechnie i ekonomicznie dostępnej tomografii komputerowej serca, co umożliwia diagnostykę choroby wieńcowej, będącej jednym z głównych powodów zawału serca. W porównaniu do obecnie standardowo stosowanych, około 20-sto krotnie bardziej kosztownych i wysoce inwazyjnych (przeprowadzanych w szpitalu) procedur diagnostycznych, takich jak koronarografia, VCAST oferuje całkowicie nieinwazyjną, szybszą i nieporównywalnie tańszą metodę diagnostyki choroby niedokrwiennej serca, a co za tym idzie – bardziej dostępną. Amerykańska firma HeartFlow Inc. była pierwszą, która uzyskała certyfikację FDA na komercjalizację podobnej technologii w USA; według ostatnich informacji jest wyceniana na 1,5 mld USD. Cleary Inc., drugi amerykański medtech obecny na tym rynku, wyceniany jest na blisko 1 mld USD (za serwisem dealroom.co). Technologia VCAST uzyskała już certyfikację CE, przygotowywana jest jej komercjalizacja.
Źródło: Medicalgorithmics SA