Przejdź do treści

udostępnij:

Creotech Instruments wspiera europejską infrastrukturę kwantowej dystrybucji kluczy (QKD)

Komunikat od Creotech Instruments SA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała Creotech Instruments – spółkę notowaną na GPW i lidera polskiego rynku DeepTech - na podwykonawcę projektu, którego celem jest rozwój europejskiej infrastruktury kwantowej dystrybucji klucza. Projekt pt. BLAM (BACKGROUND LIGHT AND ATMOSPHERE METROLOGY FOR QKD AT URBAN LOCATIONS) zakłada zaprojektowanie i wykonanie urządzeń do monitorowania tła atmosferycznego i turbulencji, a także przeprowadzenie kampanii zbierania danych w kluczowych miastach Europy. Dane te będą niezbędne do wdrożenia systemów kwantowej dystrybucji kluczy (QKD) w Europie w ramach programów SAGA i IRIS2. Liderem przedsięwzięcia jest OHB Digital Connect GmbH. Wartość realizowanych przez Spółkę zadań w niniejszym projekcie wynosi ok. 175,5 tys. EUR. 

- Cieszymy się, że możemy odegrać kluczową rolę w projekcie, który ma szansę realnie wpłynąć na rozwój europejskich technologii kwantowych - to dla nas zarówno wyróżnienie, jak i odpowiedzialność. Technologie kwantowe, a w szczególności systemy oparte na QKD, stanowią fundament przyszłości nowoczesnej, bezpiecznej infrastruktury komunikacyjnej, obecnej także w przestrzeni kosmicznej. Nasze know-how pozwala dostarczyć dane i technologie niezbędne do dokładnej analizy warunków świetlnych oraz turbulencji atmosferycznych w miastach, co jest kluczowe dla optymalizacji systemów QKD. Wierzymy, że współpraca z firmą OHB Digital Connect GmbH wzmocni nasz udział we wdrażaniu technologii kwantowych w Europie i umocni pozycję Europy na mapie globalnych innowacji technologicznych - mówi dr Anna Kamińska, Dyrektor Pionu Quantum Systems w Creotech Instruments S.A. 

W ramach projektu SAGA rozwijana jest technologia Quantum Key Distribution (QKD), której celem jest stworzenie systemu generowania kluczy kryptograficznych opartych na transmisji pojedynczych fotonów. – Aby zapewnić wymaganą prędkość generowania kluczy, niezbędny jest odpowiednio wysoki stosunek sygnału do szumu. W tym kontekście, światło tła, zarówno naturalne, jak i sztuczne, stanowi jedno z kluczowych wyzwań, przy tego rodzaju systemach optycznych – dodaje Anna Kamińska.

Dotychczasowe eksperymenty z QKD były prowadzone w miejscach o wyjątkowych warunkach obserwacyjnych, natomiast systemy, które mają oferować usługi użytkownikom końcowym lub punktom dostępu do sieci tworzonej w ramach SAGA i IRIS2, muszą działać w środowiskach miejskich. Warunki świetlne tła w takich lokalizacjach, zwłaszcza w zakresie długości fal istotnych dla połączeń QKD, nie były dotąd dokładnie badane, ale ich wpływ na poziom szumu jest kluczowy przy projektowaniu systemu optycznego. Ponadto, turbulencje atmosferyczne w miastach różnią się od warunków panujących w dotychczasowych miejscach testowych, co wymaga szczegółowej analizy wpływu tych czynników na jakość łącza i opracowania odpowiednich rozwiązań optyki adaptacyjnej.

Ze względu na liczne wyzwania występujące w tym obszarze, przedsięwzięcia takie jak projekt BLAM mają na celu usprawnienie procesu projektowania zaawansowanych elementów optycznego systemu łączności oraz ograniczenie ryzyka niespełnienia wymagań dotyczących wydajności połączenia.


Creotech Instruments S.A. to wiodący polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki dedykowanej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi. Jako jedyny w Polsce osiągnął zdolność do budowy mikrosatelitów, czyli satelitów o wadze od 10 kg do kilkudziesięciu kg. Spółka posiada własne zakłady produkcyjne elektroniki ulokowane na terenie kraju oraz zaplecze integracji małych satelitów. Firma jest jednym z największych polskich kontrahentów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i regularnie dostarcza swoje rozwiązania do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych świata m.in. Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, MIT, Oxford University, Berkley University czy Instytutu Badań Ciężkich Jonów GSI w Niemczech. 

Do kluczowych projektów Spółki należy EagleEye, dotyczący opracowania mikrosatelity obserwacyjnego Ziemi,wyniesionego na orbitę w 2024 roku, konstelacja PIAST, której celem jest umieszczenie trzech satelitów obserwacyjnych na orbicie w 2025 roku oraz budowa pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej (Program Millenion) w międzynarodowym konsorcjum, do którego Creotech Instruments został zaproszony jako jedyny przedstawiciel z Europy Środkowo-Wschodniej. W 2022 r. Creotech Instruments dołączył do grona spółek notowanych na Głównym Rynku GPW w Warszawie. Więcej informacji: https://creotech.pl/pl 
 

Źródło: Creotech Instruments SA

udostępnij: