DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA na minusach; dane makro w centrum uwagi
Kontrakty w USA spadają, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oceniają dane makro, a także wyniki spółek za IV kw. Obligacje umacniają się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,09 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,12 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,1 proc.
REKLAMA
Inwestorzy oceniają dane o sprzedaży detalicznej w USA.
Sprzedaż detaliczna w USA w grudniu pozostała bez zmian miesiąc do miesiąca - poinformowali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,4 proc. wobec wzrostu o 0,6 proc. miesiąc wcześniej.
W centrum uwagi światowych inwestorów w tym tygodniu będzie także raport z amerykańskiego rynku pracy i inflacja CPI za styczeń.
Obecnie rynki spodziewają się, że Rezerwa Federalna USA utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie do czerwca. Wówczas kandydat na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej Kevin Warsh, nominowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa, mógłby objąć stery banku centralnego, jeśli zostanie zatwierdzony przez Senat.
„Nie sądzimy, aby handel był spokojny. Będzie nerwowo, trzeba być selektywnym, ale na pewno znajdą się zwycięzcy” – powiedziała Sonali Basak, główna strateg inwestycyjna w iCapital, w programie „Closing Bell” w CNBC.
Branża AI ponownie znalazła się pod presją, biorąc pod uwagę rosnące prognozy nakładów inwestycyjnych i obawy o zyski, które wpływają na nastroje inwestorów. Kolejnym testem dla sektora będą wyniki giganta branży chipów, firmy Nvidia, które będą opublikowane pod koniec tego miesiąca.
UBS obniżył rekomendację dla sektora technologii informatycznych indeksu S&P 500 na „neutralnie” z „atrakcyjnego”.
„Wierzymy w rajd spółek technologicznych. Chcemy podążać za nową, przełomową technologią, która toruje sobie drogę w gospodarce, a także chcemy być po stronie tych, którzy na tym zyskują, a nie tracą. Jednak nie jest jasne, kim oni są. Rok temu, kto by pomyślał, że producenci oprogramowania ucierpią?” - powiedział Mike Kelly, globalny szef ds. aktywów wieloaktywnych w PineBridge Investments.
Akcje Spotify rośnie o 8,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak platforma streamingowa audio zaprognozowała, że jej zyski za pierwszy kwartał przekroczą oczekiwania, dzięki dużemu wzrostowi liczby użytkowników i wzrostom cen.
Akcje CVS Health spadają o 2 proc. w handlu przedsesyjnym we wtorek po tym, jak firma potwierdziła prognozy przychodów na 2026 r. na poziomie co najmniej 400 mld USD, w porównaniu z 409,77 mld USD prognozowanymi przez analityków ankietowanych przez LSEG.
Akcje Coca-Coli spadają o 4 proc. przed sesją. Przychody spółki wyniosły w IV kw. 11,8 mld USD wobec oczekiwanych 12,04 mld USD.
Akcje Upwork spadają o 23 proc. przed sesją po tym, jak prognozy platformy dla freelancerów na pierwszy kwartał okazały się rozczarowujące.
Akcje Onsemi spadają o 4 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak producent układów scalonych nie spełnił oczekiwań Wall Street co do przychodów w czwartym kwartale.
W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,04 proc. i wyniósł 50.135,87 pkt. Dow osiągnął nowy rekordowy poziom. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,47 proc. i wyniósł 6.964,82 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,90 proc. do 23.238,67 pkt.
Srebro zniżkuje o 0,66 proc. do poziomu 81,61 USD za uncję, a złoto spada o 0,4 proc. do 5.059 USD za uncję.
Bitcoin spada o 2,95 proc. i jego kurs wynosi 68.689 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 17,66 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 traci 0,03 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,28 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,02 proc., a brytyjski FTSE 100 spada o 0,5 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,1 proc.
Kering zwyżkuje o 6,5 proc., najmocniej od 2020 r. Kering podał, że przychody Gucci za IV kw. w ujęciu porównywalnym przewyższyły średnią prognoz analityków.
BP spada o 3,5 proc. Spółka wstrzymuje skup akcji.
Akcje Philipsa rosną o 9 proc. Firma odnotowała porównywalny wzrost zamówień o 6 proc. i powróciła do zysku po stracie netto w 2024 roku
Standard Chartered traci 4,5 proc. po tym, jak brytyjski bank poinformował o odejściu dyrektora finansowego Diego De Giorgi.
TUI, największy operator turystyczny w Europie pod względem udziału w rynku, spada o 3,5 proc. wobec obaw o słabszą od oczekiwań liczbę rezerwacji.
Szwedzki Thule zyskuje 12 proc. po tym, jak producent sprzętu rekreacyjnego przekroczył kwartalne oczekiwania dotyczące przychodów.
Aixtron idzie w górę o 8 proc. Analitycy Jefferies podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".
Wereldhave zyskuje 1,5 proc. Prognozy EPS na 2026 r. są wyższe od szacunków analityków - EPS wyniesie 1,85-1,95 euro, a analitycy szacują 1,84 euro.
Dolar umacnia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 96,94 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,17 proc. do 1,1893.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,49 proc. do 155,11.
Kurs funta zniżkuje o 0,08 proc. wobec dolara do 1,3677.
Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 4,18 proc. Dochodowość 30-letnich UST zniżkuje o 3 pb. do 4,82 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +70 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +49 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb. do 2,82 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 0,14 proc. do 64,44 za baryłkę, a kwietniowe futures na Brent rosną o 0,3 proc. do 69,18 USD/b.
(PAP Biznes)
kek/ ana/
