Przejdź do treści

udostępnij:

Energa Operator pozyskała ok. 470 mln zł z KPO na rozwój infrastruktury elektroenergetycznej (aktl.)

Energa Operator pozyskała ok. 470 mln zł bezzwrotnej dotacji z KPO na rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej - podała spółka w komunikacie prasowym. NFOŚiGW podpisał w piątek umowy na dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną z Energa-Operator i Tauron Dystrybucja.

Jak podano, łączna wartość projektu: „Rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej na terenie Energa – Operator w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zwiększenia potencjału przyłączeniowego OZE”, to blisko 630 mln zł.

Projekt realizowany jest głównie na obszarach wiejskich, ale także w gminach miejskich, jeśli infrastruktura bezpośrednio zasila i oddziałuje na obszary wiejskie.

"Inwestycje realizowane w ramach projektu znacząco wzmocnią sieć Energa-Operator na obszarach wiejskich" – powiedział Marek Pszonka, wiceprezes Energa-Operator.

"Projekt realizowany jest na terenie działania całego Energa-Operator, we wszystkich sześciu oddziałach spółki" - dodała dyrektor Pionu Finansów i Regulacji w Energa-Operator Karolina Błaszak-Lasota.

Wskazano, że projekt obejmuje kilkadziesiąt zadań inwestycyjnych na zaawansowanym etapie realizacji, w tym budowę i przebudowę blisko 250 km linii energetycznych, głównie wysokiego napięcia. W zakres inwestycji wchodzi również m.in. wymiana 41 transformatorów wysokiego napięcia dla 24 głównych punktów zasilania, na jednostki o większej mocy. W ramach zadań wybudowany zostanie także nowy główny punkt zasilania, zaś dziewięć będzie przebudowanych.

"To największy do tej pory, zarówno pod względem wysokości dofinansowania – blisko pół miliarda – jak i zakresu zadań, pojedynczy projekt realizowany przez Energa-Operator" – powiedział Paweł Rusiński, kierownik Biura Funduszy UE.

Przyznane dofinansowanie pochodzi z części dotacyjnej Krajowego Planu Odbudowy. Dotychczas Energa-Operator pozyskała z KPO już ponad 9,4 mld złotych w ramach nisko oprocentowanej pożyczki na największy w swojej historii program inwestycyjny, którego łączne nakłady wyniosą przeszło 40 miliardów złotych do 2035 roku.

Drugą podpisaną umową jest dofinansowanie dla Tauron Dystrybucja, który zrealizuje szeroki program modernizacji i rozbudowy sieci na południu kraju.

Wartość projektu wynosi 55,15 mln zł, z czego 33,63 mln zł stanowi bezzwrotne wsparcie z KPO.

Jak wskazano, projekt obejmuje 16 zadań inwestycyjnych na terenie pięciu województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i podkarpackiego. Prace będą prowadzone m.in. w gminach: Strumień, Pawłowice, Trzebinia, Chrzanów, Lipnica Wielka, Niemodlin, Grodków, Oborniki Śląskie, Tuchów, Ryglice, Ciężkowice, Gromnik, Dąbrowa Tarnowska, Czchów, Pilzno, Jodłowa, Pleśna, Bochnia (gmina wiejska) oraz Skrzyszów.

(PAP Biznes)

gaw/ osz/

udostępnij: