Przejdź do treści

udostępnij:

Enea ma ok. 1,4 GW warunków przyłączenia dla magazynów; CAPEX grupy w '26 wyniesie 9,08 mld zł (opis)

Grupa Enea ma ok. 1,4 GW technicznych warunków przyłączenia do sieci dla magazynów energii, prace wykonawcze planowane są na przełomie I i II kwartału 2027 roku - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji. Enea zapowiada duże inwestycje na 2026 rok, CAPEX ma wynieść 9,08 mld zł.

"Bezwzględnym priorytetem grupy Enea w tym roku są magazyny energii. Mamy prawie 1,4 GW mocy w tych magazynach wydanych warunków przyłączenia" - powiedział na konferencji prasowej Bartosz Krysta, wiceprezes Enei.

Jak wskazał, chodzi zarówno o magazyny wolnostojące (w tzw. systemie standalone) na wysokim napięciu, jak i magazyny wolnostojące na średnim napięciu oraz instalacje hybrydowe, dokładane do farm fotowoltaicznych.

Krysta poinformował, że w tym roku zostaną przeprowadzone postępowania na magazyny.

"Spodziewamy się prac wykonawczych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku i chcemy dokonać elektryfikacji zdecydowanej większości magazynów, bo około 70 proc., w roku 2027 i skończyć to w pierwszej połowie 2028 roku" - powiedział wiceprezes Enei.

Enea planuje w 2026 roku nakłady inwestycyjne na poziomie 9,08 mld zł, z czego 46 proc. ma zostać przeznaczone na wytwarzanie (4,2 mld zł), a 36 proc. na dystrybucję (ok. 3,3 mld zł). 6 proc. zaplanowanych nakładów dotyczy OZE (ok. 0,5 mld zł), a 9 proc. wydobycia (ok. 0,8 mld zł).

Jak podali przedstawiciele zarządu, w przyszłym roku CAPEX w obszarze OZE będzie wyższy niż w tym roku.

W 2025 roku CAPEX grupy wyniósł 6,21 mld zł i był niższy od planu na poziomie 7,94 mld zł. Jak podano, zrealizowane nakłady nie uwzględniają zaliczki w Enea Elkogaz w kwocie 956,7 mln zł.

"Realizujemy plany dekarbonizacji, dywersyfikacji źródeł, ale robimy to w sposób racjonalny. Dlatego uzależniamy nasze inwestycje i korelujemy je chociażby z takimi krytycznymi elementami jak rynek mocy. (...) Dlatego też mieliśmy pewne opóźnienia, jeżeli chodzi o realizację chociażby inwestycji CCGT" - powiedziała wiceprezes Dalida Gepfert.

"Plan dekarbonizacji ciepła, który realizujemy został bardzo gruntownie przemyślany w taki sposób, żeby wydatki, które będą ponoszone przynosiły korzyści zarówno środowiskowe i transformacyjne, ale też nie powodowały nadmiernych inwestycji, które przeniosłyby się negatywnie na cenę dla klientów" - dodała wiceprezes.

W obszarze OZE Enea przeznaczyła w 2025 roku 2 mld zł na nowe źródła wytwórcze. W obszarze dystrybucji nakłady wyniosły 2,8 mld zł, spółka koncentrowała się na modernizacji i rozbudowie infrastruktury sieciowej oraz przyłączeniach nowych odbiorców, źródeł i OSD.

Wiceprezes Marek Lelątko, pytany, czy w tym roku spółka otrzyma kolejne środki z KPO, odpowiedział: "Jeśli chodzi o KPO, to pociągnęliśmy do tej pory 790 mln. Planowane jeszcze w 2026 roku jest 1,1 mld, czyli razem byłoby około 1,9 mld. Bardzo aktywnie też pozyskujemy pieniądze z REPower EU. Uzyskaliśmy 220 mln i naszym celem na ten rok oczywiście jest pełna pula, czyli 1,145 mld. Ten program się kończy w tym roku, więc to jest wyścig z czasem.

Jak poinformowali przedstawiciele zarządu, Enea ma pozyskane łącznie niemal 16 mld zł przychodów z rynku mocy, zapewniając ponad 4,7 GW obowiązku mocowego dla modernizowanych i istniejących już elektrowni konwencjonalnych oraz nowych jednostek gazowo – parowych w Kozienicach.

Prezes Enei Grzegorz Kinelski poinformował, że nie ma obecnie planów wydzielenia Bogdanki z grupy.

Artur Wasilewski, wiceprezes Bogdanki, pytany, czy planowane przez PGG i JSW redukcje zatrudnienia w związku z programem osłonowym mogą być szansą na zwiększenie produkcji przez lubelską kopalnię, odpowiedział: "Konsekwentnie realizujemy strategię zakładającą około 8 mln ton produkcji i pod ten wolumen robimy roboty przygotowawcze". Zaznaczył jednocześnie, że spółka ma pewną elastyczność w tym obszarze.

(PAP Biznes)

pel/ ana/

udostępnij: