Enea ma ok. 1,4 GW warunków przyłączenia dla magazynów; CAPEX grupy w '26 wyniesie 9,08 mld zł
Grupa Enea ma ok. 1,4 GW technicznych warunków przyłączenia do sieci dla magazynów energii, prace wykonawcze planowane są na przełomie I i II kwartału 2027 roku - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji. Enea zapowiada duże inwestycje na 2026 rok, CAPEX ma wynieść 9,08 mld zł.
"Bezwzględnym priorytetem grupy Enea w tym roku są magazyny energii. Mamy prawie 1,4 GW mocy w tych magazynach wydanych warunków przyłączenia" - powiedział na konferencji prasowej Bartosz Krysta, wiceprezes Enei.
Jak wskazał, chodzi zarówno o magazyny wolnostojące (w tzw. systemie standalone) na wysokim napięciu, jak i magazyny wolnostojące na średnim napięciu oraz instalacje hybrydowe, dokładane do farm fotowoltaicznych.
Krysta poinformował, że w tym roku zostaną przeprowadzone postępowania na magazyny.
"Spodziewamy się prac wykonawczych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku i chcemy dokonać elektryfikacji zdecydowanej większości magazynów, bo około 70 proc., w roku 2027 i skończyć to w pierwszej połowie 2028 roku" - powiedział wiceprezes Enei.
Enea planuje w 2026 roku nakłady inwestycyjne na poziomie 9,08 mld zł, z czego 46 proc. ma zostać przeznaczone na wytwarzanie, a 36 proc. na dystrybucję. 6 proc. zaplanowanych nakładów dotyczy OZE, a 9 proc. wydobycia.
W 2025 roku CAPEX grupy wyniósł 6,21 mld zł i był niższy od planu na poziomie 7,94 mld zł. Jak podano, zrealizowane nakłady nie uwzględniają zaliczki w Enea Elkogaz w kwocie 956,7 mln zł.
"Realizujemy plany dekarbonizacji, dywersyfikacji źródeł, ale robimy to w sposób racjonalny. Dlatego uzależniamy nasze inwestycje i korelujemy je chociażby z takimi krytycznymi elementami jak rynek mocy. (...) Dlatego też mieliśmy pewne opóźnienia, jeżeli chodzi o realizację chociażby inwestycji CCGT" - powiedziała wiceprezes Dalida Gepfert.
"Plan dekarbonizacji ciepła, który realizujemy został bardzo gruntownie przemyślany w taki sposób, żeby wydatki, które będą ponoszone przynosiły korzyści zarówno środowiskowe i transformacyjne, ale też nie powodowały nadmiernych inwestycji, które przeniosłyby się negatywnie na cenę dla klientów" - dodała wiceprezes.
W obszarze OZE Enea przeznaczyła w 2025 roku 2 mld zł na nowe źródła wytwórcze. W obszarze dystrybucji nakłady wyniosły 2,8 mld zł, spółka koncentrowała się na modernizacji i rozbudowie infrastruktury sieciowej oraz przyłączeniach nowych odbiorców, źródeł i OSD.
(PAP Biznes)
pel/ asa/
