Grupa Energa miała w 2025 r. 1,24 mld zł zysku netto j.d. i 3,6 mld zł EBITDA
Grupa Energa zanotowała w 2025 r. 1,24 mld zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 376 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie rocznym. EBITDA grupy wyniosła 3,6 mld zł, co oznacza wzrost o 5 proc. rdr.
W 2025 roku przychody Grupy Energa raz z przychodami z Funduszu Wypłat Różnicy Ceny wyniosły 21,7 mld zł wobec 22,7 mld zł rok wcześniej.
W samym IV kwartale grupa miała 416 mln zł EBITDA wobec 629 mln zł w analogicznym okresie 2024 r.
Największy udział w wynikach całorocznych grupy miała dystrybucja, której EBITDA wzrosła rdr o 18 proc., do poziomu 3,3 mld zł. Linia Nowa Energetyka miała 444 mln zł EBITDA. Energetyka Zawodowa zanotowała wynik EBITDA na poziomie 204 mln zł. Segment Detal miał 474 mln zł straty EBITDA, a ciepłownictwo miało 43 mln zł zysku EBITDA.
"Oparcie działalności grupy na kilku korelujących ze sobą, ale jednak samodzielnych segmentach pozwala elastycznie odpowiadać na dynamikę otoczenia, w którym funkcjonujemy. Gdy jedna linia biznesowa mierzy się z wyzwaniami, ich wpływ na wyniki grupy może zostać zbilansowany działalnością pozostałych Linii. W konsekwencji, mimo wymagającego otoczenia, w jakim funkcjonuje Grupa Energa, osiągnęliśmy solidne, zadowalające wyniki, które pozwolą nam m.in. na kontynuowanie szerokiego, ambitnego planu inwestycyjnego" – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, prezes Magdalena Kamińska.
Nakłady inwestycyjne w 2025 r. wyniosły 5,6 mld zł (wzrost o 11 proc. rdr). Najwyższy udział (57 proc.) miała w nich Linia Biznesowa Dystrybucja.
Grupa Energa wyprodukowała w 2025 roku 3,4 TWh energii (o 24 proc. więcej rdr), z czego 46 proc. pochodziło z OZE.
Wolumen dostarczonej w tym okresie energii wyniósł 23,1 TWh (wzrost o 2 proc. rdr), a sprzedaż detaliczna osiągnęła poziom 17,2 TWh (wzrost o 3 proc. rdr).
Moc zainstalowana wszystkich źródeł odnawialnych w Grupie Energa na koniec roku 2025 przekroczyła 1 GW.
(PAP Biznes)
pel/
