Arctic Paper miał w I kw. 2,6 mln zł zysku EBITDA, powyżej konsensusu
Arctic Paper miał w pierwszym kwartale 2026 roku 2,6 mln zł zysku EBITDA - poinformował producent papieru graficznego i celulozy w raporcie. Wynik jest lepszy od oczekiwań analityków, którzy liczyli na 1,5 mln zł zysku EBITDA.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w I kwartale wyniosły 814 mln zł, podczas gdy konsensus PAP Biznes zakładał przychody na poziomie 839,7 mln zł.
EBIT w pierwszym kwartale wyniósł minus 36,2 mln zł (oczekiwano minus 33,6 mln zł), a wynik netto minus 21,4 mln zł, (oczekiwano minus 20,5 mln zł).
Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper ocenił, że pierwszy kwartał 2026 roku upłynął pod znakiem utrzymującej się niepewności spowodowanej napięciami geopolitycznymi, barierami handlowymi oraz słabym popytem, co negatywnie wpłynęło na rentowność Grupy Arctic Paper.
"Chociaż nasza bezpośrednia ekspozycja na wydarzenia na Bliskim Wschodzie jest ograniczona, wyższe koszty surowców i logistyki znalazły negatywne odzwierciedlenie w wynikach" - powiedział cytowany w komunikacie Jarczyński.
Jego zdaniem sytuacja rynkowa w branży celulozy, papieru i opakowań nadal jest trudna.
"W odpowiedzi na te wyzwania nadal realizujemy konsekwentne działania, które już przynoszą efekty. Zaostrzyliśmy dyscyplinę wydatków, ograniczając tegoroczne nakłady inwestycyjne o ponad połowę. W pierwszym półroczu finalizujemy wcześniej rozpoczęte projekty, natomiast inwestycje w drugiej połowie roku zostaną mocno ograniczone" - powiedział prezes.
Spółka podała, że rozpoczęła produkcję komercyjną peletu w zakładzie w Grycksbo.
Wkroczenie nowej fabryki peletu w Grycksbo w fazę produkcji komercyjnej stanowi ważny kamień milowy. Już w 2026 roku projekt ten pozytywnie wpłynie na wyniki finansowe" - powiedział Jarczyński.
Spółka podała, że oczekuje, że program redukcji kosztów w segmencie papieru przyniesie około 6 mln zł w 2026 r.
(PAP Biznes)
seb/ osz/
