Grupa Tauron miała w I kw. 2,09 mld zł EBITDA, zgodnie z szacunkami
Grupa Tauron miała w I kwartale 2026 roku 2,09 mld zł EBITDA i 979 mln zł zysku netto - podał Tauron w raporcie kwartalnym. Wyniki za I kw. okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki.
Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody wyniosły 9,51 mld zł, a zysk operacyjny 1,41 mld zł.
Dla porównania, w analogicznym okresie 2025 roku grupa Tauron miała 9,3 mld zł przychodów, 1,76 mld zł EBIT i 1,13 mld zł zysku netto jednostki dominującej.
EBITDA segmentu Dystrybucja wyniosła 1.184 mln zł, EBITDA segmentu Odnawialne Źródła Energii (OZE): 131 mln zł, EBITDA segmentu Wytwarzanie: 252 mln zł, EBITDA segmentu Ciepło: 205 mln zł, EBITDA segmentu Sprzedaż i Handel Hurtowy: 279 mln zł.
"W I kwartale 2026 r. wartość nakładów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej Tauron wyniosła 1 148 mln PLN i była wyższa od nakładów poniesionych w 2025 r., kiedy osiągnęły poziom 1 072 mln zł (bez inwestycji kapitałowych). Zmiana wynika przede wszystkim ze wzrostu nakładów w BU Dystrybucja, Wytwarzanie, Sprzedaż i Pozostałe oraz niższych nakładów w BU OZE" - napisano w raporcie.
Prezes Grzegorz Lot napisał w liście dołączonym do raportu, że skala inwestycji to dowód determinacji grupy, której odzwierciedleniem jest przekroczenie w pierwszym kwartale roku 2026 poziomu 1 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
"Jednocześnie wzmacniamy rozwój Dystrybucji - przeznaczyliśmy blisko 800 mln zł na rozwój i modernizację infrastruktury oraz podejmujemy kolejne decyzje inwestycyjne w obszarze ciepłownictwa i kogeneracji, w tym dotyczące transformacji energetycznej Elektrociepłowni w Katowicach oraz budowy nowego źródła kogeneracyjnego w Elektrowni Łagisza. Pozyskaliśmy kolejne znaczące wsparcie systemowe – w formie premii kogeneracyjnej na lata 2030-2045 na poziomie 2,5 mld zł, z czego 2,3 mld zł przypada na jednostki w Łagiszy" - napisał prezes.
(PAP Biznes)
tom/ asa/
