Przejdź do treści

udostępnij:

GPW spodziewa się w kolejnych kw. nieco niższego wzrostu przychodów i wyższych kosztów

Giełda Papierów Wartościowych, która w pierwszym kwartale wypracowała rekordowe przychody, spodziewa się w kolejnych kwartałach nieco niższej dynamiki wzrostu przychodów oraz istotnie podwyższonych kosztów operacyjnych - poinformowali przedstawiciele grupy GPW. W przyszłym roku grupa będzie pracować nad nową strategią.

"W kolejnych kwartałach dynamika przychodów będzie zapewne nieco niższa, o ile rynek znów nas nie zaskoczy pozytywnie, a w kosztach dynamika może być nieco wyższa" - powiedział prezes GPW Tomasz Bardziłowski na konferencji prasowej.

W pierwszym kwartale 2026 roku grupa GPW wypracowała rekordowe przychody na poziomie 168,8 mln zł, co oznacza wzrost o 27,5 proc. rdr. Na ten wynik złożyły się zarówno przychody na rynku finansowym (wzrost o 34,3 proc. do 114,3 mln zł, głównie dzięki wyższym przychodom z obrotu akcjami, AMX i sprzedaży informacji), jak i towarowym (wzrost o 17,1 proc. do 50,6 mln zł).

Koszty operacyjne wzrosły o 11,8 proc. rdr do 97,3 mln zł. EBITDA była rekordowa i wyniosła 77,9 mln zł, czyli wzrosła 42,3 proc. rdr.

"Nasze wyniki są lepsze niż cele i aspiracje, które przekazaliśmy w naszej strategii na lata 2025-2027. Będziemy w przyszłym roku pracować nad nową strategią i wtedy na pewno przekażemy nowe aspiracje finansowe" - powiedział prezes.

Bardziłowski podtrzymał, że w kolejnych kwartałach spodziewany jest istotnie podwyższony poziom OPEX.

"Spodziewamy się, że koszty będą istotnie podwyższone, przede wszystkim przez koszty związane z wdrożeniem systemu WATS. Będziemy mieli do czynienia ze wzrostem amortyzacji po uruchomieniu i również ujęciem w rachunku wyników części dotychczas skapitalizowanych kosztów. Jeżeli chodzi o AMX, tam też będziemy mieli do czynienia ze wzrostem kosztów związanych z rozwojem oferty" - powiedział prezes GPW.

"Z drugiej strony, zostanie to częściowo skompensowane przez spodziewane zmniejszenie się kosztów spółek non-core, co ma miejsce już teraz, ale w większym stopniu będzie miało miejsce w drugiej połowie roku" - dodał.

Grupa podtrzymała też, że spodziewany jest wzrost poziomu CAPEX w kolejnych kwartałach, w związku z intensyfikacją prac nad wdrożeniem GPW WATS w II kwartale i inwestycjami w cyberbezpieczeństwo i rozwój narzędzi cyfrowych, w tym AI.

W I kwartale nakłady inwestycyjne spadły o 41 proc. rdr do 14,3 mln zł.

W weekend 23-24 maja odbyła się pierwsza próba generalna przed uruchomieniem platformy transakcyjnej GPW WATS.

"Potwierdziliśmy sprawność operacyjną, sprawność aplikacji, które są zintegrowane z systemem, ale również mamy kilka obszarów do dalszej poprawy, jeżeli chodzi o naszą wewnętrzną aplikację" - powiedział prezes Tomasz Bardziłowski.

Dodał, że trwa zbieranie informacji ze strony biur maklerskich na temat tego, jak funkcjonują ich systemy w kontakcie z WATS.

Kolejna próba zaplanowana jest na 6-7 czerwca.

Zgodnie z harmonogramem na 4-5 lipca zaplanowano migrację systemu, a na 6 lipca wdrożenie GPW WATS, pod warunkiem udanych prób generalnych oraz pełnej gotowości GPW i uczestników rynku.

Aktualny budżet GPW WATS wynosi 164,5 mln zł i jest ok. 11,5 mln zł wyższy od wcześniejszych założeń. Jak poinformował prezes, to zarówno koszty skapitalizowane, jak i koszty, które pojawiają się bezpośrednio w rachunku wyników.

W I kwartale 2026 r. nakłady skapitalizowane na WATS wyniosły blisko 9 mln zł wobec ok. 11 mln zł w IV kwartale 2025 r.

"Zakładamy, że koszty kapitalizowane w tej chwili w jakiejś części będą nadal kapitalizowane, ponieważ zespół, który zajmuje się rozwojem WATS, będzie również rozwijał jego kolejne wersje, więc to po części zostanie w naszych nakładach inwestycyjnych. Po części będzie to koszt operacyjny w zakresie, który będzie dotyczył modyfikacji, utrzymania systemu. Być może z jakiejś części tych kosztów, szczególnie w relacjach z zewnętrznymi, wspierającymi nas podmiotami, będziemy pewnie w stanie zrezygnować" - powiedział Marcin Rulnicki, członek zarządu GPW.

Na koniec marca 2026 r. GPW posiadała 474,3 mln zł środków płynnych, a poziom gotówki netto sięgał 453,5 mln zł.

Zarząd GPW zarekomendował w kwietniu wypłatę za 2025 r. dywidendy w kwocie 142,7 mln zł, co daje 3,40 zł na akcję.

"Dywidenda jest zgodna z naszą polityką dywidendową i z ambicją wzrostu dywidendy. Mamy również nadzieję, że ten poziom i nasze wyniki spowodują, że w kolejnych latach dywidenda też będzie mogła stabilnie rosnąć" - powiedział prezes Bardziłowski.

Jak poinformował, grupa będzie analizować obszar związany z M&A i rolą giełdy w regionie, czy szerzej w Europie.

"Chcemy, żeby warszawska giełda była jedną z liczących się giełd, może nawet grup giełdowych w Europie w długim okresie" - powiedział Bardziłowski.

(PAP Biznes)

pel/ osz/

udostępnij: