Przejdź do treści

udostępnij:

Zysk netto Mo-Bruku w II kw. '26 wyniósł 26,5 mln zł; powyżej oczekiwań

Zysk netto j.d. Mo-Bruku w II kwartale 2026 r. wyniósł 26,5 mln zł, a EBITDA 44,4 mln zł - wynika z raportu półrocznego. Wynik netto okazał się 28,2 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że zysk wyniesie 20,7 mln zł. Konsensus zakładał EBITDA w wysokości 36,6 mln zł.

Przychody Mo-Bruku w tym okresie wyniosły 102,4 mln zł, podczas gdy konsensus zakładał 94,8 mln zł.

Zysk operacyjny wyniósł 36,5 mln zł, podczas gdy oczekiwano 28,4 mln zł zysku.

Narastająco, w całym pierwszym półroczu 2026 r., przychody wyniosły 181,4 mln zł, EBITDA 74,8 mln zł, EBIT 59,3 mln zł, a zysk netto j.d. 42,1 mln zł.

"Perspektywy na drugą połowę roku oceniamy optymistycznie i zakładamy, że przy braku nadzwyczajnych zdarzeń zewnętrznych będzie to bardzo udany rok dla całej grupy. Kluczowe będą dla nas również działania zmierzające do zwiększenia limitów wynikających z pozwoleń zintegrowanych oraz finalizacja kolejnych akwizycji, które pozwolą nam zwiększyć kontrolę nad strumieniem pozyskiwanych odpadów" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Henryk Siodmok.

"Równolegle kontynuujemy inwestycje o wartości do 30 mln zł, koncentrując się na rozbudowie zakładu EL-KAJO oraz modernizacji logistyki w Karsach. Ich celem jest eliminacja wąskich gardeł i zwiększenie realnych mocy przerobowych" – dodał.


Poznaj Saxo Bank – duński bank dla inwestorów, któremu zaufało ponad 1,5 mln klientów, powierzając ponad 150 mld EUR aktywów.

Dzięki platformom Saxo możesz inwestować na ponad 50 giełdach na całym świecie, m.in. w akcje, ETF-y i obligacje.

Polscy inwestorzy mają dostęp do obsługi klienta w języku polskim oraz raportu podatkowego ułatwiającego rozliczenie PIT.

🎁 Sprawdź szczegóły promocji, w ramach której nowi klienci mogą otrzymać równowartość 250 EUR na pokrycie prowizji przy transakcjach na akcjach, ETF-ach i obligacjach przez pierwsze 3 miesiące – sprawdź promocję →

Handel instrumentami finansowymi jest ryzykowny. Zawsze najpierw upewnij się, że rozumiesz to ryzyko.

Reklama Saxo Bank


W komunikacie podano, że w pierwszym półroczu 2026 roku wolumen przetworzonych odpadów wzrósł we wszystkich segmentach działalności grupy.

W segmencie Spalanie wolumen odpadów kierowanych do termicznego przekształcania wzrósł o 32 proc. rdr, do 16,5 tys. ton. W RDF (paliwa alternatywne) wolumen przyjętych odpadów zwiększył się o 29 proc. rdr, do 41,6 tys. ton, w Zestalaniu i stabilizacji wolumen przetworzonych odpadów wzrósł o 2 proc. rdr, do 113,1 tys. ton.

Nowy segment, czyli Oleje i wody zaolejone, przyjął w raportowanym okresie 10,2 tys. ton odpadów.

"Wzrost przychodów w kluczowych segmentach był napędzany nie tylko większym tonażem, lecz przede wszystkim poprawą średnich cen realizacji. W segmencie spalania ceny wzrosły o 22 proc. rdr, natomiast w segmencie RDF – o 44 proc. rdr. Było to efektem m.in. realizacji kontraktów na unieszkodliwianie tzw. bomb ekologicznych" - napisano.

W ocenie prezesa, pierwsze półrocze 2026 r. to także okres, w którym w pełni ujawniły się efekty przejęć podmiotów El Kajo i Eco Point, a obie spółki kontrybuują do skonsolidowanej EBITDA i zysku netto. Z całkowitej ceny za udziały w obu podmiotach, na dzień publikacji do rozliczenia pozostaje 6,4 mln zł z łącznej kwoty 126,5 mln zł.

"Wszystko to udało się zrealizować prowadząc jednocześnie zakrojony na szeroką skalę program inwestycji w środki trwałe oraz regularnie wypłacając dywidendę akcjonariuszom. Zamierzamy kontynuować ten trend zarówno w obszarze M&A jak i polityce dywidendowej" - dodał Siodmok.

Wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA na koniec czerwca 2026 roku wyniósł 0,95x, wobec 1,2x na koniec marca 2026 r.

Poniżej przedstawiono wyniki Mo-Bruku w drugim kwartale 2026 roku i ich odniesienie do konsensusu PAP (dane w mln zł).

2Q2026 wyniki kons. różnica r/r q/q YTD 2026 rdr
Przychody 102,4 94,8 8,1% 51,8% 29,6% 181,4 42,8%
EBITDA 44,4 36,6 21,3% 60,3% 46,2% 74,8 43,9%
EBIT 36,5 28,4 28,4% 82,3% 60,3% 59,3 59,8%
zysk netto j.d. 26,5 20,7 28,2% 90,6% 69,7% 42,1 59,5%
marża EBITDA 43,4% 38,7% 4,70 2,32 4,94 41,21% 0,31
marża EBIT 35,6% 30,0% 5,65 5,97 6,83 32,67% 3,48
marża netto 25,9% 21,8% 4,10 5,28 6,11 23,22% 2,44

(PAP Biznes)

doa/ ana/

udostępnij: