Przejdź do treści

udostępnij:

Sklep pepco group

Pepco Group - wstępne wyniki za rok obrotowy 2026

Komunikat od Pepco Group NV

Pepco Group N.V. (dalej „Grupa Pepco”), wiodąca ogólnoeuropejska sieć dyskontowych sklepów wielobranżowych, publikuje dziś wstępne wyniki operacyjne przed zaplanowaną na 9 grudnia 2026 r. publikacją pełnych wyników finansowych za rok obrotowy 2026.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Solidny IV kwartał – wzrost przychodów przy stałych kursach walutowych o 15,6% i wzrostem w ujęciu porównywalnym (LFL) o 9,5% z wyłączeniem towarów szybkozbywalnych (a wliczając FMCG o 9,4%) w trwającym kwartale (do 20 września 2026 r.), co było najlepszym wynikiem LFL od czasu ogłoszenia zaktualizowanej strategii
  • Wzrost sprzedaży LFL z wyłączeniem FMCG, miał miejsce dzięki zwiększeniu wolumenu sprzedaży przy dodatniej dynamice wartości transakcji w każdym regionie: Europie Zachodniej o 14,9%, w Europie Środkowo-Wschodniej – Północ o 8,8% oraz w Europie Środkowo-Wschodniej – Południe o 8,2%
  • Silna sprzedaż bazowa w IV kwartale była wsparta zaplanowaną wyprzedażą towaru z poprzednich sezonów, dzięki czemu koniec roku odnotowano rekordowy udział najnowszych towarów w strukturze zapasów
  • Po 51 tygodniach do 20 września 2026 r., wzrost przychodów LFL z wyłączeniem FMCG wyniósł 5,9% (3,8% wliczając FMCG)
  • Spółka spodziewa się, że przychody za cały rok obrotowy przekroczą 4,5 mld euro, co przy stałych kursach walutowych daje wzrost o ok. 8%, na górnej granicy zapowiadanej wcześniej perspektywy na ten rok obrotowy będącej w przedziale 6-8%. Według oczekiwań Spółki również marża brutto na poziomie ok. 51% w roku obrotowym 2026 oraz wzrost bazowej EBITDA (wg MSSF 16) wynoszący kilkanaście procent - w środkowej części przedziału, także wypełnią zapowiadane wcześniej perspektywy na ten rok obrotowy
  • Spółka spodziewa się obecnie, że wzrost bazowego zysku netto w roku obrotowym 2026 przekroczy 60%, co stanowi wyższy poziom niż poprzednie oczekiwania co do tego wzrostu na poziomie przekraczającym 50% (względem skorygowanej bazy porównawczej z roku obrotowego 2025 na poziomie 234 mln euro), przy większym wzroście bazowego zysku na akcję, co odzwierciedla znaczne zmniejszenie liczby akcji
  • Oczekiwania co do nielewarowanych wolnych przepływów pieniężnych wynoszą ponad 350 mln euro, powyżej ogłoszonej wcześniejszej perspektywy ok. 300 mln euro, po wydatkach kapitałowych na poziomie ok. 150 mln euro oraz przy planowanym uruchomieniu ok. 250 nowych sklepów netto w roku obrotowym 2026

Zwrot kapitału

  • Zarząd zatwierdził utworzenie nowego, wieloletniego programu skupu akcji własnych o wartości do 400 mln euro, zgodnie z ogłoszoną w maju 2026 r. strategią zwrotu kapitału
  • Skup akcji własnych w wysokości 400 mln euro zakończony w sierpniu 2026 r., przy oczekiwanym na koniec roku wskaźniku dźwigni finansowej (przed MSSF 16) na poziomie ok. 0,7x, poniżej środka docelowego przedziału Grupy (0,5x–1,5x)

Komentując wyniki, Stephan Borchert, prezes Pepco Group, powiedział:

„Rok obrotowy 2026 był dla Grupy Pepco przełomowy. Zakończyliśmy transformację naszego całego portfolio, koncentrując działalność wyłącznie na marce Pepco, której dynamika systematycznie rosła w ciągu całego roku. Czwarty kwartał był naszym najlepszym kwartałem od czasu wdrożenia nowej strategii i jednocześnie ósmym z rzędu kwartałem dodatniej dynamiki sprzedaży porównywalnej. Obecnie zakładamy, że wzrost przychodów w całym roku znajdzie się na górnym poziomie przedziału naszych oczekiwań, przy jednoczesnym wzroście EBITDA o kilkanaście procent (blisko środka przedziału) oraz skokowej poprawie wyniku netto.

Za tak dobrymi wynikami stoją w dużej mierze istotne zmiany operacyjne, które wprowadziliśmy w całej Grupie w ciągu ostatnich 18 miesięcy, a także konsekwentna koncentracja na ofercie dla klientów Pepco. Kluczowym jej elementem pozostaje cena. Nadal będziemy selektywnie przeznaczać korzyści płynące z poprawy marży na podnoszenie jakość produktów i utrzymywanie atrakcyjnych cen dla klientów, wzmacniając tym samym naszą pozycję lidera cenowego i zwiększając wolumen naszej sprzedaży.


Poznaj Saxo Bank – duński bank dla inwestorów, któremu zaufało ponad 1,5 mln klientów, powierzając ponad 150 mld EUR aktywów.

Dzięki platformom Saxo możesz inwestować na ponad 50 giełdach na całym świecie, m.in. w akcje, ETF-y i obligacje.

Polscy inwestorzy mają dostęp do obsługi klienta w języku polskim oraz raportu podatkowego ułatwiającego rozliczenie PIT.

🎁 Sprawdź szczegóły promocji, w ramach której nowi klienci mogą otrzymać równowartość 250 EUR na pokrycie prowizji przy transakcjach na akcjach, ETF-ach i obligacjach przez pierwsze 3 miesiące – sprawdź promocję →

Handel instrumentami finansowymi jest ryzykowny. Zawsze najpierw upewnij się, że rozumiesz to ryzyko.

Reklama Saxo Bank


W nowy rok obrotowy wchodzimy jako bardziej spójna i efektywna organizacja, przyspieszając program otwierania nowych sklepów w Europie Zachodniej i utrzymując stabilny wzrost na naszym kluczowym rynku – w Polsce. Jestem przekonany, że w nadchodzących latach będziemy nadal skutecznie przekładać tę dynamikę na rentowny wzrost.

Oprócz skupu akcji własnych o łącznej wartości 550 mln euro, zrealizowanego w ciągu tego roku obrotowego, przedstawiamy dziś kolejny etap naszych planów dotyczących zwrotu kapitału akcjonariuszom, uruchamiając nowy, wieloletni program skupu akcji własnych. Decyzja ta odzwierciedla nasze przekonanie o zdolności Spółki do generowania silnych przepływów pieniężnych oraz nasze zobowiązanie do zwiększania zwrotu dla akcjonariuszy.”

BIEŻĄCE WYNIKI HANDLOWE

Przychody Pepco w 51 tygodniach do 20 września 2026 r. wzrosły o 8,3% przy zachowaniu stałych kursów walutowych, napędzane wzrostem sprzedaży w ujęciu porównywalnym z wyłączeniem FMCG o 5,9% (i o 3,8% wliczając FMCG).

W trwającym IV kwartale (do 20 września 2026 r.), przychody przy stałych kursach walutowych zwiększyły się o 15,6%, a przychody LFL z wyłączeniem FMCG o 9,5% (i o 9,4% wliczając FMCG). To poprawa względem wzrostu o 5,4% sprzedaży LFL z wyłączeniem FMCG (i o 4,2% wliczając FMCG) w III kw. roku obrotowego 2026 oraz najlepszy wynik kwartalny Spółki od czasu wdrożenia nowej strategii strategicznego. To także ósmy z rzędu kwartał z pozytywną dynamiką przychodów LFL. W ujęciu dwuletnim, wzrost przychodów LFL z wyłączeniem FMCG w IV kw. wyniósł 17,7%.

Europa Zachodnia osiągnęła najlepszy wynik w trwającym IV kwartale, z przychodami LFL z wyłączeniem FMCG rosnącymi o 14,9%, m.in. dzięki Hiszpanii. W tym kraju, po transformacji sklepów Pepco Plus, dynamika sprzedaży LFL z wyłączeniem FMCG utrzymuje się powyżej poziomu 20%. Europa Środkowo-Wschodnia – Północ osiągnęła wzrost przychodów LFL z wyłączeniem FMCG w wysokości 8,8%, a Europa Środkowo-Wschodnia – Południe – wzrost o 8,2%. Polska (największy rynek dla Grupy) odnotowała istotną poprawę dynamiki wzrostu przychodów w raportowanym okresie: przychody LFL z wyłączeniem FMCG zwiększyły się o 5,9%.

Na przychodach LFL w IV kw. pozytywnie odbiła się zaplanowana wcześniej wyprzedaż towarów z poprzednich sezonów, przeprowadzona w ramach strategii odświeżania i poprawy wyboru odzieży oferowanej przez Spółkę. Dzięki temu osiągnięto rekordowy poziom najnowszych towarów w zapasach na koniec roku, ale też odnotowano jednorazowy wpływ tych działań na marżę brutto w IV kwartale w wysokości ok. 200 punktów bazowych wobec roku ubiegłego. Spółka ocenia, że wyprzedaż zwiększyła sprzedaż LFL w IV kw. roku obrotowego 2026 o 3 do 5 punktów procentowych. Ta sytuacja będzie miała też pozytywny wpływ na przychody LFL w kolejnych kwartałach poprzez poprawę świeżości asortymentu, aczkolwiek będzie on mniejszy niż w bieżącym okresie. Patrząc w przyszłość, dynamika sprzedaży LFL powinna również odczuć pozytywny wpływ rozwoju cyfrowego programu lojalnościowego, trwającego odbicia na rynkach obszaru Europa Środkowo-Wschodnia – Północ, silnego pozytywnego trendu w Europie Zachodniej oraz poprawy wyników segmentu odzieży, która miała miejsce dzięki pracy dokonanej w zakresie wyboru, dostępności oraz aranżacji i prezentacji towarów w sklepach.

Spółka spodziewa się zakończyć rok obrotowy (30 września 2026 r.) z ok. 250 nowymi sklepami Pepco netto i ich łączną liczbą na poziomie ok. 4 260, zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami. Stanowi to etap poprzedzający przyspieszoną ekspansję w Europie Zachodniej, zakładającą otwarcie co najmniej 600 nowych sklepów w okresie od roku obrotowego 2027 do roku obrotowego 2030. Te plany zostały ogłoszone przy okazji publikacji wyników półrocznych w maju 2026 roku.

Uwaga: W ciągu roku Grupa raportowała wzrost przychodów LFL zarówno z uwzględnieniem, jak i z wyłączeniem kategorii FMCG. Miało to na celu zapewnienie bardziej przejrzystego obrazu bazowych wyników Pepco po wycofaniu się z FMCG w drugiej połowie roku obrotowego 2025. Zgodnie z oczekiwaniami rozbieżność pomiędzy tymi wskaźnikami LFL była szczególnie widoczna w pierwszej połowie roku obrotowego 2026, natomiast wraz z końcem bieżącego roku obrotowego przestanie mieć dalszy wpływ na raportowane wyniki. Począwszy od okresów sprawozdawczych następujących po roku obrotowym 2026, Grupa będzie raportować jeden, standardowego wskaźnika wzrostu przychodów LFL, jako że nie będzie już różnicy między nimi.

PERSPEKTYWY NA ROK OBROTOWY 2026

Grupa spodziewa się zaraportowania w roku obrotowym 2026 przychodów na poziomie przekraczającym 4,5 mld euro, co stanowi wzrost przy stałych kursach walutowych o ok. 8%, na górnej granicy oczekiwanego przedziału 6-8%. Oczekiwania wobec marży brutto za cały rok wynoszą ok. 51%, zgodnie z oczekiwaniami oraz ok. 200 pkt. bazowych więcej w ujęciu rok do roku (skorygowana za rok obrotowy 2025: 49,2%), napędzana poprawą efektywności zakupowej, korzystniejszą strukturą sprzedaży po wyjściu z FMCG oraz korzystnymi różnicami kursowymi.

Wzrost bazowej EBITDA (MSSF 16) jest oczekiwany na poziomie kilkunastu procent, blisko środka przedziału, zgodnie z oczekiwaniami i w porównaniu do skorygowanej bazy porównawczej z roku obrotowego 2025 na poziomie 841 mln euro. Jak sygnalizowano wcześniej, dynamika spowolniła w drugim półroczu ze względu na zwiększone koszty transformacyjne. Oczekiwania wobec dynamiki bazowego zysku netto dotyczą obecnie poziomu przekraczającego 60%, wobec wcześniejszych oczekiwań poziomu powyżej 50% i wobec skorygowanej bazy z roku obrotowego 2025 w wysokości 234 mln euro. Zmiana ta odzwierciedla poprawę konwersji EBITDA, niższą efektywną stopę podatkową oraz zakomunikowaną wcześniej zmianę w polityce amortyzacyjnej Spółki. Wzrost bazowego zysku na akcję jest spodziewany na poziomie wyższym niż wzrost bazowego zysku netto, co oddaje wpływ programów skupu akcji własnych.

Zdyscyplinowane podejście do ekspansji sklepów oraz inwestycji kapitałowych ma zaowocować nielewarowanymi wolnymi przepływami pieniężnymi w wysokości ponad 350 mln euro, powyżej wcześniejszych perspektyw na poziomie ok. 300 mln euro. Wydatki kapitałowe spodziewane są na poziomie ok. 150 mln euro, poniżej średnioterminowego przedziału 160–180 mln euro rocznie, z inwestycjami skoncentrowanymi na otwarciach nowych sklepów oraz remontach dotychczasowych.

MiaraPerspektywy na r.obr. 2026Oczekiwane wyniki na r.obr. 2026
Wzrost przychodów (stałe kursy)6–8%ok. +8%
Marża bruttook. 51%ok. 51%
Wzrost bazowej EBITDA (MSSF 16)Kilkanaście procent, środek przedziałuKilkanaście procent, środek przedziału
Wzrost bazowego zysku nettoPonad 50%Ponad 60%
Nielewarowane wolne przepływy pieniężneok. 300 mln EURponad 350 mln EUR
Wydatki kapitałowe160–180 mln EURok. 150 mln EUR
Nowe sklepy nettook. 250ok. 250

ZWROT KAPITAŁU I BILANS

Grupa 17 sierpnia 2026 r. zakończyła rozliczenie proporcjonalnego skupu akcji własnych o łącznej wartości 400 mln EUR, przeprowadzanego w drodze ograniczonego w czasie zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji, nabywając 36 462 201 akcji zwykłych po stałej cenie nabycia wynoszącej 47,52 PLN za jedną akcję. Po zwrocie kapitału wskaźnik zadłużenia przed MSSF 16 na koniec roku obrotowego 2026 powinien wynieść około 0,7x bazowej EBITDA, poniżej środka docelowego przedziału Grupy wynoszącego od 0,5x do 1,5x.

Zgodnie ze strategią zwrotu kapitału przedstawioną przy okazji wyników półrocznych w maju 2026 r., od roku obrotowego 2027 Grupa zamierza kierować do akcjonariuszy całość lewarowanych wolnych przepływów pieniężnych za poprzedni rok obrotowy, po uwzględnieniu strategicznych inwestycji mających na celu rozwój działalności. Zwrot ten będzie realizowany w formie połączenia skupu akcji własnych oraz dywidend, przy czym Zarząd oczekuje stopniowego zwiększania wskaźnika wypłaty dywidendy w kierunku poziomu 40% bazowego zysku netto. Dwie dalsze zmiany w strukturze kapitałowej Grupy oraz dotyczące zwrotów kapitału są przedstawione poniżej.

Nowy wieloletni program skupu akcji własnych

Zarząd zatwierdził ustanowienie nowego, wieloletniego programu skupu akcji własnych o wartości do 400 mln euro. Ma on funkcjonować między rokiem obrotowym 2027 a rokiem obrotowym 2029. Grupa wcześniej zakończyła program o wartości 200 mln euro w maju 2026 (przed terminem) oraz specjalny, jednorazowy skup w wysokości 400 mln euro w sierpniu 2026 r.

Nowy program wpisuje się i jest w pełni finansowany w ramach nowej strategii zwrotu kapitału, wspomnianej powyżej i zostanie uruchomiony równolegle z programem dywidendy zwykłej, zachowując przy tym poziom wskaźnika zadłużenia w przedziale docelowym Grupy przed MSSF 16 między 0,5x a 1,5x. Dalsze szczegóły, w tym dokładny termin oraz wielkość pierwszego etapu zostanie zakomunikowany we właściwym czasie.

Umorzenie akcji w posiadaniu Spółki

Grupa rozpoczęła procedurę ustawową zmierzającą do umorzenia 51 153 590 akcji zwykłych będących w posiadaniu Spółki, w tym 36 462 201 akcji nabytych w ramach ostatniego skupu. Wymagane informacje zostały opublikowane, a zakończenie procesu umorzenia, z zastrzeżeniem upływu przewidzianego prawem niderlandzkim terminu na zgłoszenie sprzeciwu przez wierzycieli, jest oczekiwane w dniu lub około 13 listopada 2026 r.

Po jego zakończeniu, wyemitowany kapitał zakładowy zostanie zredukowany z 577 451 935 do 526 298 345 akcji zwykłych, z czego 16 725 809 akcji będzie w posiadaniu Spółki. Umorzenie nie zmienia liczby akcji pozostających w obrocie, w wysokości 509 572 536, ani proporcjonalnego udziału akcjonariuszy w Spółce.

UWAGI

Po sfinalizowaniu sprzedaży Dealz Poland w dniu 10 lipca 2026 r. Grupa Pepco prowadzi działalność wyłącznie pod marką Pepco. Wszystkie dane przedstawione w niniejszym komunikacie odnoszą się do kontynuowanej działalności Grupy z wyłączeniem Dealz (tj. marki Pepco wraz z funkcjami centralnymi), a dane porównawcze za rok obrotowy 2025 zostały zreklasyfikowane na tej samej podstawie, o ile nie wskazano inaczej.

Zaktualizowane ujawnienia geograficzne

W ramach kolejnego etapu rozwoju „Nowego Pepco” Grupa Pepco wraz z publikacją wstępnych wyników za rok obrotowy 2026 w grudniu 2026 roku rozszerza zakres ujawnień geograficznych według segmentów. Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) będzie prezentowana w podziale na odrębne regiony CEE Północ i CEE Południe, obok Europy Zachodniej. Rozwiązanie to stanowi rozwinięcie informacji regionalnych wprowadzonych przy okazji publikacji wyników półrocznych i ma zapewnić inwestorom większą przejrzystość wyników osiąganych w poszczególnych częściach Grupy. Nowe zasady oddają także nową strukturę organizacyjną Grupy po zbyciu Poundland i Dealz.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

  • Wstępne wyniki za rok obrotowy 2026 (12 miesięcy zakończone 30 września 2026 r.): środa, 9 grudnia 2026 r.
  • Komunikat nt. wstępnych wyników operacyjnych za I kwartał roku obrotowego 2027: 14 stycznia 2027 r.
  • Dzień Inwestora (Capital Markets Day), Warszawa: 9 marca 2027 r.

Źródło: Pepco Group NV

udostępnij: