Wynagrodzenia w Polsce rosną już wolniej niż inflacja. GUS podał rozczarowujące dane za maj
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
21 cze 2022, 11:04

Wynagrodzenia w Polsce rosną już wolniej, niż inflacja. GUS podał rozczarowujące dane za maj

Wzrost cen jest coraz bardziej odczuwalny w Polsce. Inflacja w maju wyniosła 13,9%, natomiast według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynagrodzenia w minionym miesiącu wzrosły jedynie o 13,5%.

Dzisiaj GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Konsensus PAP zakładał wzrost aż o 14,7% w maju, natomiast oficjalne dane pokazują, że wynagrodzenia rosną wolniej od aktualnego wskaźnika CPI. Mówimy o wzroście na poziomie 13,5% w porównaniu do 13,9% inflacji w minionym miesiącu. W czerwcu natomiast ekonomiści spodziewają się, że wskaźnik CPI może sięgnąć już 15% w Polsce, a szczyt ma przypaść na III kwartał br.

„Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. w porównaniu z majem 2021 r. było wyższe o 13,5% i wyniosło 6399,59 zł (brutto). Względem kwietnia 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zmalało o 3,4%” - czytamy w oficjalnym komunikacie GUS.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce wzrosną do 9-10% wynika z prognozy Bank of America Global Research

Wysoka inflacja w Polsce

Problem wysokiej inflacji występuje nie tylko w Polsce, choć w naszym kraju jest coraz bardziej odczuwalny. Jak pokazują najnowsze dane opublikowane przez GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie wolniej od wskaźnika CPI. Zerknijmy poniżej na dane jak wygląda sytuacja od początku 2022 roku.

 Inflacja w PolscePrzeciętne miesięczne wynagrodzenie
Styczeń 20229,2%9,5%
Luty 20228,5%11,7%
Marzec 202211,0012,4%
Kwiecień 202212,4%14,1%
Maj 202213,9%13,5%

Źródło: GUS

Maj jest pierwszym miesiącem, kiedy inflacja rośnie szybciej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Teraz ekonomiści są zgodni, że realne płace są już na lekkim minusie. Sytuacja może powtórzyć się już w kolejnym miesiącu, ponieważ ekonomiści spodziewają się, że wskaźnik CPI sięgnie nawet poziomu 15%.

Ekonomiści z Banku Pekao spodziewają się, że dzisiejsze dane są jednym z sygnałów, które świadczą o nadchodzącym spowolnieniu koniunktury na przełomie 2022/2023 roku.

Warto w tym miejscu wspomnieć słowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego z konferencji po podniesieniu stóp procentowych. W jego ocenie wynagrodzenia Polaków rosną bardzo szybko, a gospodarka Polski jest w świetnym stanie. „W szybkim tempie rosną wynagrodzenia, rynek pracy też jest w bardzo dobrej sytuacji. W krajowej gospodarce, poza inflacją, sytuacja jest bardzo dobra”. I zapewnił: „W horyzoncie 2 lat chcemy osiągnąć oczekiwania inflacyjne. Nie pozwolimy, żeby inflacja się rozwinęła, chcemy przekonać do tego przedsiębiorców”.

Zobacz także: GUS podaje oficjalny poziom inflacji w maju. Szczyt dopiero przed nami

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost