Raporty analityczne i rekomendacje giełdowe - Michał Kobza, GPW - Podcast 21% rocznie jak inwestować
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
23 lis 2021, 18:15

Raporty analityczne i rekomendacje giełdowe. Jak powstają i do czego są potrzebne? - Michał Kobza, GPW - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Raporty analityczne przygotowywane przez biura maklerskie to jeden z ważniejszych elementów dobrze funkcjonującego rynku kapitałowego. O tym dlaczego są potrzebne, co zmieniły w procesie wydawania rekomendacji regulacje MiFID II oraz dlaczego i w jaki sposób na te zmiany odpowiada program pokrycia analitycznego GPW 3.0 omawiamy z Michałem Kobzą, dyrektorem działu rozwoju rynku. 

Analiza, zwłaszcza taka, która wykracza poza tradycyjne wskaźniki wyceny, pomaga wesprzeć lub podważyć twierdzenia spółki dotyczące jej przyszłych perspektyw. Oprócz tego, opisuje często szerszy kontekst branżowy lub makroekonomiczny w którym funkcjonuje spółka. W przypadku większości analiz zakres informacji i założenia przyjęte w rekomendacji wspomagają decyzje inwestycyjne i pomagają usystematyzować wiedzę na temat spółki.

Zobacz także: Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Wprowadzone przez MiFID II regulacje ograniczyły możliwość „pozornie” darmowych analiz. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów, inwestorzy nie powinni otrzymywać dostępu i wykorzystywać darmowych raportów i rekomendacji płacąc nie bezpośrednio tylko poprzez prowizje od przeprowadzonych za pośrednictwem danego biura maklerskiego transakcji. Do momentu wprowadzenia regulacji MiFID II warunki świadczenia tych dodatkowych usług nie zawsze były wprost uzgodnione, a zazwyczaj istniało nieformalne porozumienie, że zarządzający funduszami inwestycyjnymi i maklerów, będą generować pewną ilość transakcji dla brokerów w zamian za otrzymywanie dodatkowych usług.

Zobacz także: Rekomendacje i analizy dla spółek z GPW nigdy nie były tak powszechne i dostępne jak teraz. Co MiFID II i program pokrycia analitycznego zmienił na rynku

Zasady funkcjonowania Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 są ściśle określone. Analizy są przygotowywane przez firmy inwestycyjne według regulacji prawnych. Dziennikarz czy publicysta może sobie analizować, ale w świetle prawa to nie jest analiza. Natomiast firma inwestycyjna kiedy publikuje badania to podpisuje się analityk, ale odpowiedzialna jest firma. 

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Szymon Machalica @Machalic ) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl
 


Pobierz podcast: 

Podcast 21% rocznie 53.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w Soundcloud: 

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

Słuchaj podcastu w iTunes:

W tym podcaście

  • 00:40 – Po co powstają rekomendacje?

  • 03:47 – Kto jest odbiorcą rekomendacji i jak to wpływa na spółkę?

  • 04:57 – Kiedy firmy inwestycyjne najczęściej przygotowują rekomendacje dla spółek?

  • 08:30 – Jak dyrektywa MiFID II zrewolucjonizowała rynek?

  • 12:38 – Jakie są zasady selekcji spółek do pokrycia analitycznego?

  • 16:53 – Co jest najważniejsze w rekomendacji z punktu widzenia inwestora?

  • 19:41 – Skąd czerpią wiedzę analitycy?

  • 24:13 – Jak ważne są aktualizacje analiz?

  • 39:35 – O nowej edycji Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

gpw-podcast-2

Od lewej: Szymon Machalica, Michał Kobza, Paweł Biedrzycki

Michał Kobza

Dyrektor Działu Rozwoju Rynku, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Jest odpowiedzialny za projekty i działania GPW związane z rozwojem oferty produktowej oraz poszerzaniem bazy inwestorów i zwiększaniem płynności na rynkach prowadzonych przez GPW. Z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie związany od 2008 roku, gdzie pracował w działach analitycznych, strategii i rozwoju biznesu. Pełnił funkcje m.in. Członka Komitetu Zarządczego Federacji Giełd Europejskich (FESE) oraz członka Rady Nadzorczej GPW Benchmark. Swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe zdobywał zagranicą w obszarze funduszy hedgingowych, jest posiadaczem tytułu Chartered Alternative Investment Analyst (CAIA). Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz podyplomowych studiów Zarządzania Zasobami IT na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Posiada tytuł MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Był słuchaczem International Institute for Securities Market Development, program organizowanego przez US Securities and Exchange Commission w Waszyngtonie.

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Szymon Machalica

Specjalizuje się w inwestycjach na rynku amerykańskim. Pracował jako animator rynkowy, współtworzył Trading Jam Session, pracował przy organizacji debat na Giełdzie Papierów Wartościowych. Związany z mediami, tworzył reportaże o tematyce giełdowej oraz reżyserował reklamy. Sympatyk myśli Ayn Rand.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News