W jakim stanie jest gospodarka Polski jak mocno uderzy w nią kryzys w 2023 – Piotr Bujak, Podcast 21% rocznie
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
29 gru 2022, 16:58

Co dalej z gospodarką Polski, jak mocno uderzy w nią kryzys w 2023 – Piotr Bujak, Podcast 21% rocznie jak inwestować

W jakiej sytuacji znajduje się obecnie polska gospodarka, po tym jak uderzył w nią wybuch wojny w Ukrainie i kryzys energetyczny i jak przede wszystkim zapatrują się na nią inwestorzy zagraniczni? Czy kryzys gospodarczy w 2023 będzie się pogłębiał?

Okazuje się, że gospodarka Niemiec Zachodnich znajdowała się kiedyś w podobnej sytuacji co obecnie Polska i to nie zatrzymało jej wzrostu. Kryzys jaki wybuchł obecnie na Węgrzech to efekt kumulujących się błędów na poziomie makroekonomicznych, których Polska na razie nie popełniła. O spadającym zadłużeniu Polski, przyczynach utrzymującego się w naszym kraju rekordowo niskiego bezrobocia, inflacji, stopach procentowych i polityce monetarnej oraz przede wszystkim o prognozach ekonomicznych i oczekiwaniach na 2023 rok rozmawiam w 71 odcinku podcastu 21 procent rocznie z Piotrem Bujakiem głównym ekonomistą PKO Banku Polskiego.

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Piotrem Bujakiem: @pbujak)  oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Pobierz podcast:

Podcast 21% rocznie 71.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w iTunes:

Podcast 21% rocznie w iTunes

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu w Soundcloud:

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl

W tym podcaście:

 • 00.01.38 W jakich okolicznościach Piotr Bujak został ekonomistą i jak wygląda jego praca?
 • 00.05.10 Czy i kiedy w gospodarce polskiej i światowej działo się tak dużo jak teraz?
 • 00.06.41 Czy możemy mówić, że mamy kryzys gospodarczy i czym jest w nim coś charakterystycznego?
 • 00.08.50 Dlaczego obecny kryzys jest bardziej dotkliwy dla zachodniej Europy?
 • 00.11.11 Dlaczego mimo kryzysu bezrobocie w Polsce nie rośnie?
 • 00.19.30 Dlaczego pomimo wojny w Ukrainie inwestorzy zagraniczni nie wycofują swoich inwestycji i nie wstrzymują planów inwestycyjnych w Polsce?
 • 00.23.21 Czy i dlaczego zagraniczni inwestorzy portfelowi omijają polską giełdę?
 • 00.26.23 Dlaczego Węgry ogarnął kryzys gospodarczy?
 • 00.29.01 Czy czarne scenariusze i prognozy dla gospodarki Polski i Europy na zimę tego roku się spełniają?
 • 00.31.23 Czy możemy już mówić o dezinflacji?
 • 00.34.50 Dlaczego dzisiaj możemy już powiedzieć, że decyzja o zatrzymaniu podwyżek stóp procentowych w Polsce na jesieni była słuszna
 • 00.38.29 Jak powinna być prowadzona skuteczna polityka monetarna?
 • 00.41.28 Co dalej z zadłużeniem Polski?
 • 00.44.34 Jak wypada Polska pod względem zadłużenia na tle zachodu?
 • 00.47.52 Jak wyjść z obecnego kryzysu i czy hamowanie popytu wystarczy?
 • 00.51.13 Czy Polska i UE jest w stanie wyjść zwycięsko z tego kryzysu?

Paweł Biedrzycki i Piotr Bujak

Piotr Bujak

Główny Ekonomista i Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego od 2016 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał przez ponad 20 lat w kilku instytucjach finansowych, m.in. pełniąc funkcję głównego ekonomisty na Polskę w Nordea Markets (2011-2014) oraz starszego ekonomisty w Banku Zachodnim WBK, obecnie Santander Bank Polska (2002-2011). Wcześniej ekspert w think-tanku Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, gdzie brał udział w międzynarodowych projektach badawczych i doradczych. Odbył staże w ING Barings, BRE Banku oraz Narodowym Banku Polskim. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również szereg kursów dotyczących modelowania ekonometrycznego, prognozowania i wykorzystania metod matematycznych na rynkach finansowych (m.in. w Swiss Finance Institute w Genewie oraz w Cambridge Econometrics). Autor kilku publikacji naukowych oraz wielu artykułów o tematyce ekonomicznej. Prywatnie ojciec dwóch synów i córki. Przynajmniej raz w sezonie na meczu Falubazu i Zastalu. Zafascynowany historyczną topografią Warszawy.

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News