Pracuje codziennie do 22.00, zarobił setki milionów na symulatorach - Krzysztof Kostowski, Podcast 21% rocznie - jak inwestować
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
18 mar 2023, 09:29

Pracuje codziennie do 22:00, zarobił setki milionów na symulatorach - Krzysztof Kostowski PlayWay, Podcast 21% rocznie

W skład grupy kapitałowej PlayWay wchodzi obecnie kilkadziesiąt spółek, które w praktyce kontroluje jedna osoba, Krzysztof Kostowski. Większość tych studiów zajmuje się produkcją gier o niskich, bądź średnich budżetach z gatunku symulatorów. Można śmiało powiedzieć, że są w tym specjalistami i nie zamierzają iść w kierunku gier o dużych budżetach AAA. W 82. odcinku podcast 21% rocznie rozmawiamy z Krzysztofem Kostowskim, prezesem grupy PlayWay o jego początkach w branży gier, planowanych premierach i produkcji symulatorów oraz wyzwaniach jakie stoją nie tylko przed PlayWayem, ale również całą branżą gier.

PlayWay, swoją przygodę z branżą gier, zaczynał od kilku zespołów produkcyjnych. Aktualnie jest ich aż kilkadziesiąt, które w głównej mierze skupiają się na produkcji gier symulacyjnych, za co była krytykowana spółka Krzysztof Kostowskiego. Jednak jako weteran branży gier nie zamierza ulegać presji i nadal buduje jak mówi spółkę swoich marzeń. Inwestuje w małe, aspirujące zespoły, daje szansę młodym deweloperom na sukces komercyjny. Nie interesują go produkcje o wielomilionowych budżetach, ponieważ PlayWay znalazł już przepis na sukces w takich grach jak Car Mechanic Simulator czy House Flipper. I pomimo braku dużych premier w ostatnim czasie, 2022 rok był dla grupy PlayWay rekordowy. 

O tym jak wyglądały pierwsze inwestycje prezesa PlayWaya w branży gier, jak wygląda jego dzień pracy jako prezesa tak licznej grupy kapitałowej, ale również o wyzwaniach stojących przed spółką w przyszłości opowiada w najnowszym odcinku podcastu Krzysztof Kostowski.

Zobacz także: Contraband Police podbił akcje grupy PlayWay. Kolejna udana premiera polskiego gamingu w tym tygodniu

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Natalia Kieszek: @KieszekNatalia, Krzysztof Kostowski: @kriswawa)  oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.
 

Pobierz podcast:

Podcast 21% rocznie 82.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w iTunes:

Podcast 21% rocznie w iTunes

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu w Soundcloud:

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

W tym podcaście:

 • 00.01.39 Kiedy i dlaczego powstał PlayWay
 • 00.02.57 Ile pieniędzy zostało zainwestowane bezpośredni w PlayWaya, licząc emisję podczas IPO
 • 00.04.07 Pandemia i szał wokół polskiego gamingu - czy PlayWay zyskał na rozroście grupy kapitałowej?
 • 00.05.24 Czy szał debiutów i emisji rozwinął czy raczej popsuł trochę polski gaming?
 • 00.08.39 Jak wygląda dzień jak wygląda dzień Krzysztofa Kostowskiego?
 • 00.10.25 Dotychczasowe premiery PlayWaya. Czy kolejne gry z portfolio powtórzą sukces Contraband Police?
 • 00.13.13 Dlaczego proces tworzenia gier trwa tak długo?
 • 00.16.11 Z czego wynika fenomen gier symulatorowych i czy on kiedyś przeminie?
 • 00.17.55 Czy wishlisty mają jeszcze znaczenie?
 • 00.19.14 Premiery sequeli w 2023 roku
 • 00.22.09 Czy PlayWay to tylko symulatory, czy może czas na inny segment gier
 • 00.23.08 PlayWay a segment gier mobilnych
 • 00.24.24 PlayWay a segment gier VR
 • 00.26.10 PlayWay, a transakcje ABB na spółkach z grupy notowanych na giełdzie?
 • 00.30.33 Które spółki z grupy PlayWay wejdą na giełdę w najbliższym czasie?
 • 00.31.52 Czy PlayWay otworzy się na inwestorów zagranicznych?
 • 00.35.27 Trendy na rynku gier a PlayWay
 • 00.40.02 Rady dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z branżą gier
   

Podcast Krzysztof Kostowski

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Natalia Kieszek

Redaktor prowadząca Strefy Inwestorów, w serwisie pracuje od 2019 roku. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz, specjalizuje się w tematyce spółek z branży gier notowanych na giełdzie. Pisze również na tematy gospodarcze i ekonomiczne.

Krzysztof Kostowski

Od ponad 20 lat związany z tworzeniem gier komputerowych oraz ich sprzedażą. Początkowo współwłaściciel największej hurtowni gier komputerowych w Polsce - PLAY sp. z o.o., gdzie odpowiadał m.in. za pełny proces tworzenia nowych gier, sprzedaż licencji, kontakty z klientami zagranicznymi, tworzenie cyklu miesięczników z pełnymi wersjami gier, rekrutacje developerów, projektowanie nowych gier, oprawę graficzną produktów.

W 2011 roku Krzysztof Kostowski powołał do działania spółkę PlayWay S.A., której celem było całkowicie skupić się na tworzeniu gier komputerowych wyższej jakości oraz wydawaniu i dystrybuowaniu ich na cały świat. Celem firmy, od początku jej istnienia, było dywersyfikowanie ryzyka poprzez tworzenie dużej ilości gier. Ten cel w pełni udało się zrealizować już na koniec 2015: gry spółki tworzone były w 44 zespołach deweloperskich. Z dużej ilości tworzonych gier, większość okazała się rentowna, a kilka z nich zapewniło stałe finansowanie firmy oraz umożliwiło pozyskiwanie kolejnych zespołów, a także zakładanie spółek zależnych. Dziś PlayWay, poza tworzeniem własnych zespołów developerskich, wydawaniem własnych gier, zajmuje się również wydawaniem gier zewnętrznych zespołów.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News