Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street kończy sesję na wyraźnych plusach

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyraźnymi wzrostami głównych indeksów. Poprawa nastrojów wśród gieldowych inwestorów to efekt stabilizacji rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które dzień wcześniej po wzroście do najwyższego poziomu od 16 lat potem zanotowały ostry spadek.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,62 proc. i wyniósł 33.141,38 pkt. Indeks przerwał tym samym serię czterech spadkowych sesji z rzędu.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,73 proc. i wyniósł 4.247,68 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,93 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.139,88 pkt.

„Akcje wykazują tendencję spadkową, biorąc pod uwagę utrzymującą się inflację i wyższe na dłuższy czas stopy procentowe. Na horyzoncie rysuje się perspektywa recesji” – powiedział Terry Sandven, główny strateg kapitałowy w U.S. Bank Asset Management.

Strateg Liberum Joachim Klement ocenia, że niepewność związana z "jastrzębimi" bankami centralnymi "ostatecznie ustąpi" i spowoduje to znaczne odbicie na giełdach akcji.

"W miarę jak rentowności obligacji skarbowych po obu stronach Atlantyku się uspokoją, na rynkach finansowych powinniśmy obserwować dalszą stabilizację" - dodaje.

Tymczasem stratedzy Goldman Sachs Group Inc. oceniają, że europejskie indeksy znajdują się pod presją, ponieważ rosnące realne stopy procentowe powodują strome wychylenie krzywej rentowności amerykańskich papierów skarbowych 2- i 10-letnich.

Wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w październiku spadł do +3 pkt. z +5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie +3 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 51 pkt. wobec 50,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 50 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 50,9 pkt. wobec 50,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 49,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 50 pkt. wobec 49,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 49,5 pkt.

Inwestorzy analizują wyniki spółek za III kw.

Coca-Cola wzrosła ponad 3 proc., po tym jak podano, że w III kw. przychody spółki wyniosły 12 mld USD wobec oczekiwanych 11,44 mld USD.

GE zyskał około 6,5 proc. po tym, jak podano, że skorygowany zysk na akcję spółki wyniósł w III kw. 82 centy wobec oczekiwanych 56 centów.

Notowania 3M zwyżkowały ponad 5 proc. Zysk na akcję amerykańskiego koncernu wyniósł w III kwartale 2,68 USD. Rynek oczekiwał 2,35 USD.

Akcje GM spadły ponad 2 proc. pomimo początkowych wzrostów. Przychody producenta samochodów wyniosły w III kw. 44,1 mld USD vs konsensus 42,62 mld USD.

Akcje Verizon Communications zyskały 9 porc. i zanotowały najlepszy dzień od prawie 15 lat. Koncern pokazał lepsze od oczekiwań kwartalne zyski i przychody.

Inwestorzy obawiają się o możliwość eskalacji działań wojennych na Bliskim Wschodzie.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy podało, że w ciągu ostatniej doby w atakach izraelskiego lotnictwa zginęło ponad 200 osób. Zbombardowano między innymi okolice szpitala el-Wafa oraz blok mieszkalny w Khan Younis.

Jak podała OCHA, agencja humanitarna ONZ, około 1,4 miliona z 2,3 miliona ludności Gazy zostało wysiedlonych, a głównym problemem stał się niedobór czystej wody pitnej oraz przeludnienie.

Izraelskie naloty miały miejsce również w kilku lokalizacjach w Libanie, w tym w Ramesh, Markaba, Houla, Shebaa i Kafr Shuba.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 83,77 USD za baryłkę, po spadku o 2 proc., a grudniowe futures na Brent spadają prawie 2 proc. do 88,08 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

udostępnij: