Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne spadki na Wall Street, Dow traci ponad 1000 punktów

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przebiega pod znakiem mocnej wyprzedaży akcji, a indeks Dow Jones traci w ostatniej godzinie handlu ponad 1000 punktów. Rosną obawy inwestorów o recesję w amerykańskiej gospodarce.

Dow Jones Industrial na pół godziny przed końcem sesji spada o 2,69 proc., czyli 1066 punktów, do 38.671,70 pkt. To najgorsza sesja dla tego indeksu od prawie dwóch lat.

S&P 500 traci 3,12 proc. i wynosi 5.18,61 pkt.

Nasdaq Composite spada o 3,67 proc. i jest na poziomie 16.160,12 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 60,2 proc., do 37,48 pkt.

Obawy przed recesją w USA były głównym winowajcą załamania na światowym rynku po piątkowym rozczarowującym raporcie o zatrudnieniu w lipcu.

Inwestorzy są również zaniepokojeni, że Rezerwa Federalna jest spóźniona w obniżaniu stóp procentowych w celu wzmocnienia spowolnienia gospodarczego, a bank centralny zdecydował się zamiast tego utrzymać stopy na najwyższym poziomie od dwóch dekad w zeszłym tygodniu.

Inwestorzy kontynuują wyprzedaż akcji spółek technologicznych o dużej kapitalizacji i z obszaru sztucznej inteligencji. Akcje spółek technologicznych były jednymi z najgorzej radzących sobie w poniedziałek.

Nvidia spadąła o ponad 7 proc. Apple spada ponad 6 proc.po tym, jak Berkshire Hathaway Warrena Buffetta zmniejszyło swoje udziały w producencie iPhone'ów o połowę.

Wśród tracących na wartości akcji znalazła się również Tesla, zniżkująca ponad 5 proc.

"[Nasdaq] był bardzo wykupiony w lipcu, to samo dotyczy półprzewodników. A wiele z tego entuzjazmu dla sztucznej inteligencji nie zostało jeszcze zweryfikowanych w rzeczywistości" – powiedział Turnquist, dodając, że "to nie koniec historii sztucznej inteligencji".

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły w związku z obawami o recesję i zalewem inwestorów inwestujących w obligacje w poszukiwaniu globalnej bezpiecznej przystani.

Benchmarkowa 10-letnia obligacja w poniedziałek wyniosła 3,76 proc., co jest najniższym poziomem od czerwca 2023 roku.

Bitcoin spadł z prawie 62.000 USD w piątek do około 52.000 USD w poniedziałek.

Analitycy mówią o odkręceniu "carry trade" jena, co dolewa paliwa do spadków na światowym rynku po tym, jak Bank Japonii podniósł stopy procentowe w zeszłym tygodniu, zmniejszając różnicę stóp procentowych między Japonią a USA.

Przyczyniło się to do wzrostu wartości jena w stosunku do dolara, kończąc praktykę zaciągania pożyczek w taniej walucie w celu zakupu innych globalnych aktywów.

"Ludzie zostali w zasadzie uśpieni poczuciem bezpieczeństwa, ale sam rynek był bardzo podatny na korektę – a słabsze niż oczekiwano dane gospodarcze i dane o zatrudnieniu były katalizatorem korekty" – powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA Research.

Indeks S&P 500 znajduje się obecnie około 8% niżej od swojego ostatniego maksimum.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 0,12 proc. do 73,43 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 0,05 proc. do 76,80 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

udostępnij: