Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street po CPI w USA i posiedzeniu EBC

Indeksy w USA idą w górę, a na europejskich giełdach przeważają wzrosty. Inwestorzy analizują dane z USA - CPI w maju był wyższy od oczekiwań. Euro umacnia się po posiedzeniu EBC, który pozostawił wszystkie parametry polityki monetarnej bez zmian.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,52 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,49 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 0,61 proc.

UPS rośnie 1 proc. - JPMorgan podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "neutralnie".

RH zwyżkuje o 15 proc. po tym, jak spółka podała, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 4,89 USD wobec oczekiwanych 4,10 USD.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,44 proc., do 34.447,14 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł 0,18 proc., do 4.219,55 pkt. Nasdaq Composite stracił 0,09 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.911,75 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 16,69 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,09 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,16 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,2 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe rośnie o 0,1 proc.

BT Group zyskuje 7,5 proc. po informacjach, że firma Altice UK zgodziła się na zakup 12 proc. udziałów brytyjskiego operatora telekomunikacyjnego, co analitycy Morgan Stanley uznali za "niespodziankę".

Aixtron zyskuje 19 proc. po aktualizacji rocznych wytycznych. Producent urządzeń związanych z półprzewodnikami podwyższył swoje prognozy przychodów na cały rok.

Szwedzki Sinch wzrasta o 1 proc. po ogłoszeniu przejęcia platformy do przesyłania wiadomości mobilnych MessageMedia za 1,3 mld USD.

Remy Cointreau zwyżkuje o 1 proc. po podwyższeniu rekomendacji przez analityków Goldman Sachs do "kupuj" z "trzymaj" ze względu na "istotny potencjał wzrostowy" w USA i Chinach w kategorii: sprzedaż koniaków.

„Niektóre ograniczenia w łańcuchu dostaw wskazują na trwalsze zmiany. Uważamy więc, że latem inflacja w Europie będzie wyższa. Zmienność na rynku akcji w nadchodzących dniach prawdopodobnie pozostanie jednak niska” - powiedział Ankit Gheedia, szef strategii BNP Paribas ds. akcji i instrumentów pochodnych w Europie.

Dolar osłabia się o 0,14 proc. wobec koszyka walut do 90 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,1 proc. do 1,2188.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,16 proc. do 109,44.

Kurs funta zwyżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,4169.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 1,49 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 1 pb do 2,17 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 134 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 147 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,24 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 70,40 USD za baryłkę, po wzroście o 0,6 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w górę o 0,6 proc. do 72,72 USD/b.

EBC POZOSTAWIŁ STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe.

"Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc. oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - napisano w komunikacie.

EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,85 bln euro i zwiększone tempo skupu aktywów w najbliższym kwartale.

"Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu prowadzić zakupy netto aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP), na który przeznaczyła łączną pulę 1.850 mld euro, co najmniej do końca marca 2022 roku, a w każdym razie dopóki nie uzna, że kryzysowa faza pandemii dobiegła końca. Ponieważ napływające informacje potwierdziły wspólną ocenę warunków finansowania i perspektyw inflacji dokonaną na marcowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej, Rada Prezesów oczekuje, że w bieżącym kwartale zakupy w ramach programu PEPP nadal będą prowadzone w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach roku" - napisano.

Według prezes Christine Lagarde EBC jest bardziej optymistycznie nastawiony do perspektyw wzrostu PKB eurolandu niż 3 m-ce temu.

"Jesteśmy nieco bardziej optymistycznie nastawieni do perspektyw wzrostu PKB eurolandu niż byliśmy 3 miesiące temu. Są sygnały, że od II kw. trwa odbicie, które mam nadzieję zostanie jeszcze wzmocnione w III kw." - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde.

"Jest zbyt wcześnie na wygaszanie programu PEPP, nie było o tym dyskusji podczas posiedzenia EBC. Nie ma na razie powodów, by rozpoczynać taką dyskusję" – dodała.

EBC zrewidował w górę prognozy dynamiki PKB na 2021 r. do +4,6 proc., na 2022 r. do +4,7 proc., a na 2023 pozostawił bez zmian na poziomie 2,1 proc. EBC zrewidował w górę prognozy inflacji na 2021 r. do 1,9 proc., na 2022 r. do 1,5 proc., a w 2023 r. pozostawił bez zmian na poziomie 1,4 proc.

Carsten Brzeski, globalny szef makro w ING w Niemczech, powiedział, że EBC wyraźnie chciał uniknąć wszelkich rozmów na temat ograniczenia programu skupu aktywów.

Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics, powiedział, że bank centralny strefy euro prawdopodobnie zapowie bardzo stopniowy ograniczenie programu PEPP w drugiej połowie tego roku.

„Ale ogólny obraz jest taki, że polityka pozostanie wysoce akomodacyjna przez długi czas” – powiedział Kenningham.

CPI W USA W V POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w maju wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 5 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +4,7 proc. rdr.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,7 proc. mdm i 3,8 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +3,4 proc. rdr.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 376 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 370 tys. wobec 385 tys. poprzednio.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 3,499 mln w tygodniu, który skończył się 29 maja - podał resort pracy USA. Analitycy oczekiwali 3,602 mln wobec notowanych poprzednio 3,757 mln, po korekcie z 3,771 mln.

Wyprzedaż obligacji po ogłoszeniu raportu szybko skończyła się, a dane w większości były zgodne z oczekiwaniami - powiedziała Subadra Rajappa, dyrektorka ds. amerykańskiej strategii inflacyjnej w Societe Generale w Nowym Jorku.

„Rynek naprawdę kupuje narrację, że wzrost inflacji jest w rzeczywistości przejściowy, ponieważ obawy o wzrost cen nie są uwzględnione w wycenach na rynku obligacji” – oceniła Rajappa.

„Liczby były nieco wyższe niż oczekiwano, ale nie wykraczały poza zakres. Nie sądzę, aby zmieniło to pogląd Fedu na utrzymywanie stóp na bardzo niskim poziomie” – powiedział Mark Grant, główny globalny strateg w B. Riley Financial.

PONAD 3,759 MLN OFIAR KORONAWIRUSA

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 174,45 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 3,759 mln.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 449 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 22.314 kolejnych osób. Najnowsze dane wykazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 33,41 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 598.765.

W środę w Wielkiej Brytanii poinformowano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7.540 nowych zakażeń, co jest najwyższym wynikiem od końca lutego. Dotychczasowy bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to prawie 4,54 mln wykrytych infekcji i 127.860 zmarłych. W mediach spekuluje się, że coraz bardziej wątpliwe jest też, czy brytyjski rząd zdecyduje się w poniedziałek, by od 21 czerwca znieść w Anglii wszystkie restrykcje, tak jak to zostało zaplanowane.

W ciągu doby zakażenie koronawirusem we Francji potwierdzono u 5.557 osób. W szpitalach zmarło 65 chorych z Covid-19. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 110.231 od początku pandemii.

Niemiecki Instytutu Roberta Kocha (RKI) poinformował w czwartek o 3.187 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu jednego dnia. W ciągu ostatnich 24 godzin w całych Niemczech odnotowano 94 nowe zgony z powodu Covid-19. RKI szacuje liczbę tych, którzy zachorowali na 3,71 mln. Liczba osób, które zmarły z powodu zakażenia wirusem Sars-CoV-2 wynosi obecnie 89.591 tys.

Środowy bilans włoskiego Ministerstwa Zdrowia z minionej doby to 77 zmarłych na Covid-19 i 2199 następnych zakażeń potwierdzonych w 218 tysiącach testów. Liczba zgonów wzrosła do 126.767. Potwierdzono dotąd 4,2 mln przypadków zakażeń. (PAP Biznes)

kkr/ ana/ mfm/

udostępnij: