Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Lekkie spadki futures na giełdach w USA, w tle debata o taperingu Fed

Kontrakty na główne amerykańskie indeksy giełdowe lekko zniżkują, a obligacje na rynkach bazowych nieznacznie tracą na wartości przed otwarciem rynków w USA w czwartek. W tle toczy się debata o ograniczeniu skupu aktywów przez Fed. Na rynku walutowym spokojnie, ponad 1 proc. traci ropa.

Kontrakty na S&P 500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Comp. idą w dół o 0,1-0,2 proc.

W środę S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył w ciągu dnia 4.500 pkt. i chociaż nie obronił tego poziomu na zamknięciu, to ustanowił kolejny rekord wszech czasów, podobnie jak Nasdaq (trzeci raz z rzędu).

Na rynku akcji w Europie również dominują ostrożne nastroje. Główne indeksy tracą po ok. 0,5 proc.

Inwestorzy wyczekują piątkowego sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole, w trakcie którego przemówienie wygłosi prezes Rezerwy Federalnej J. Powell. Na rynku nie ustają spekulacje, czy Powell zasygnalizuje mocniej niż do tej pory komunikował Fed ograniczenie programu skupu aktywów.

Za rozpoczęciem taperingu opowiedziała się w czwartek przed otwarciem rynku w Stanach szefowa Fed Kansas Esther George.

"Uważam, że należy rozpocząć (tapering - PAP), określić warunki jego tempa i kiedy go zakończymy (...) Jestem mniej zainteresowania odwlekaniem tej decyzji" - powiedziała w telewizji Bloomberg.

Również James Bullard z St. Louis Fed opowiedział się w CNBC za rozpoczęciem ograniczenia skupu aktywów już teraz i zakończenia taperingu w I kw. 2022 r.

Tymczasem, jako pierwszy bank centralny w Azji, Bank Korei Południowej zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych: o 25 pb. do 0,75 proc. i zapowiedział dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej.

Rynek neutralnie przyjął natomiast wydźwięk protokołu z lipcowego posiedzenia EBC, w którym wskazano, że zmiana forward guidance dla stóp procentowych EBC niekoniecznie oznacza, że pozostaną one na niskim poziomie przez dłuższy czas. Rada Prezesów oceniała w lipcu, że w krótkim terminie ryzyka dla inflacji w eurolandzie są przechylone w górę, a w mniejszym stopniu również w średnim terminie. Frederic Ducrozet, ekonomista Pictet Wealth Management, zauważył, że po raz pierwszy od "wielu lat" EBC wskazał ryzyka w górę dla inflacji w średnim terminie.

Ze spółek, amerykański gigant informatyczny Salesforce zyskuje przed sesją ok. 2,5 proc. po zadowalających wynikach kwartalnych.

W Europie z kolei uwagę zwraca ponad 10-proc. spadek wyceny DWS - domu inwestycyjnego Deutsche Banku. Wall Street Journal zaraportował, powołując się na nieoficjalne informacje, że amerykański nadzór giełdowy wszczął postępowanie ws. DWS dotyczące właściwego zarządzania aktywami z wykorzystaniem kryteriów ESG.

Na rynku długu po wypowiedziach Esther i Bullarda rentowności drgnęły lekko w górę. 10-letnie Treasuries kwotowane są o 2 pb. wyżej ok. 1,37 proc., po wzroście od początku sierpnia o ok. 20 pb.

W Europie, po środowej, największej od pół roku wyprzedaży stabilizacja nastrojów. Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb. do -0,41 proc.

Dolar umacnia się o 0,05 proc. wobec koszyka walut do 92,87 pkt.

EUR/USD bez zmian w okolicy 1,176.

Kwotowanie USD/JPY w górę o 0,1 proc. do 110,14.

Kurs funta spada o 0,1 proc. wobec dolara do 1,372.

Na rynku ropy pierwsze w tym tygodniu spadki: kontrakty na październik na WTI są wyceniane po 67,6 USD za baryłkę, po spadku o 1,2 proc., a październikowe futures na Brent idą w dół o 1,0 proc. do 71,5 USD/b.

DANE MAKRO

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2021 r. wzrósł o 6,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Rynek oczekiwał 6,7 proc. wobec 6,5 proc. w I wyliczeniu.

Konsumpcja prywatna wzrosła w II kw. o 11,9 proc., wobec +11,4 proc. w poprzednim kwartale. Oczekiwano 12,2 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 6,1 proc., wobec prognoz 6,1 proc. i 2,7 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 353 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 350 tys. wobec 349 tys. poprzednio, po korekcie z 348 tys. (PAP Biznes)

tus/ ana/

udostępnij: