Przejdź do treści

udostępnij:

Komunikat RPP nie wskazuje na podwyżki stóp proc. w najbliższym czasie (opinia)

Wydźwięk komunikatu po wrześniowym posiedzeniu RPP nie wskazuje na skłonność Rady do podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie - oceniają ekonomiści.

"Treść komunikatu po posiedzeniu RPP wskazuje, że Rada zamierza utrzymać stabilne stopy procentowe przez dłuższy czas mimo spodziewanej w najbliższych miesiącach podwyższonej inflacji. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym RPP nie zmieni stóp procentowych do końca 2022 r. (...) Nadal dostrzegamy ryzyko materializacji scenariusza, w którym silniejsza presja płacowa i inflacyjna, a w konsekwencji wolniejszy powrót inflacji w kierunku celu w 2022 r., skłonią Radę do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w I poł. 2022 r., po wygaśnięciu czwartej fali pandemii" - napisał w komunikacie główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski.

Według ekonomistów PKO BP, wynik posiedzenia - brak zmian stóp i sygnałów, by takie mogły nastąpić w najbliższych miesiącach - nie zaskakuje, zwłaszcza w kontekście poniedziałkowego wywiadu PAP Biznes z prezesem NBP.

"Pomimo faktu, że od ostatniego posiedzenia RPP inflacja wzrosła o 1 pkt proc., komentarze RPP dotyczące inflacji nie uległy modyfikacjom. Inflacja (w ocenie RPP) nadal wynika głównie z czynników niezależnych od polityki pieniężnej, w najbliższych miesiącach pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu (co dopuszczają Założenia polityki pieniężnej na 2021), a w przyszłym roku powinna się obniżać. Łącznie zmiany dokonane w komunikacie mają raczej gołębią wymowę, a jego wydźwięk w najmniejszym stopniu nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie RPP była skłonna do podwyżek stóp procentowych" - ocenia zespół PKO BP.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek napisała z kolei, że z treści komunikatu RPP oraz poniedziałkowego wywiadu prezesa NBP można wnioskować, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się żadnych zmian w polityce monetarnej w Polsce.

"Rada czekać będzie na listopadowe prognozy NBP dotyczące inflacji i PKB, i być może wtedy zmieni retorykę. Pierwsza podwyżka stóp procentowych, jak się wydaje, będzie mieć miejsce dopiero w przyszłym roku" - dodała.

Rada wskazała w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu, że podwyższona obecnie inflacja jest przejściowa i obniży się w przyszłym roku. Rada podtrzymała dotychczasową retorykę dotyczącą głównych instrumentów: NBP nadal będzie prowadził skup aktywów (SPW i papiery gwarantowane), oferował kredyt wekslowy i może stosować interwencje FX.

Na czwartek 9 września na godz. 15.00 zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP Adama Glapińskiego ze stacjonarnym udziałem mediów. Będzie to pierwsza od 4 marca 2020 r. konferencja prezesa NBP z bezpośrednim udziałem dziennikarzy.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 8 września utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 6 października. (PAP Biznes)

tus/ asa/

udostępnij: